آمانو: از ایران خواستم پروتکل الحاقی را تصویب کند

سیاسی - تاریخ: ۴-۰۹-۱۳۹۶, ۱۵:۰۱
یوکیو آمانو دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در سخنانی در نشست شورای حکام در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: در مورد ایران باید بگویم که در ۲۹ اکتبر من در سفر به ایران با حسن روحانی و دیگر مقامات ایران گفتگو کردم.
او ادامه داد: در آن‌جا من به اجرای کامل تعهدات ایران بر اساس برجام تاکید کردم. من همچنین از ایران درخواست کردم تا پروتکل الحاقی را که اکنون تحت شرایطی مشروط در حال اجراست، تصویب کند.
بر اساس برجام، ایران موظف شده است که پروتکل الحاقی را هشت سال پس از اجرای برجام، در مجلس تصویب کند اما آمانو از ایران خواسته تا این اقدام را سریع‌تر انجام دهد. وی افزود:بر اساس گزارش من در مورد نظارت و راستی آزمایی برجام از طریق قطعنامه ی ۲۲۳۱ شورای امنیت،آژانس به راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات برجامی ایران ادامه می‌دهد.
به گزارش ایسنا، آمانو تصریح کرد:ارزیابی‌ها در مورد عدم وجود مواد و اقدامات هسته‌ای در ایران توسط آژانس ادامه می‌یابد. تا امروز آژانس به همه مکان‌های مورد نظرش در ایران دسترسی داشته است.
درهمین راستا هیئت نمایندگی آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وعده داد واشنگتن به زودی یک میلیون دلار دیگر برای راستی‌آزمایی برجام و انجام بازرسی‌های لازم در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای ایران به آژانس پرداخت خواهد کرد.