استقبال اوباما از تصویب قطعنامه 2231 در تایید توافق هسته‌ای

سیاسی - تاریخ: ۳۱-۰۴-۱۳۹۴, ۰۰:۰۱
رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به تصویب قطعنامه سازمان ملل در تایید توافق هسته‌ای ابراز امیدواری کرد که اعضای کنگره نیز به این اجماع گسترده جهانی توجه نشان دهند. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد: رای شورای امنیت نشانه آن است که اجماع گسترده‌ای در این مورد وجود دارد که این توافق، بهترین راه برای تضمین این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.
اوباما در ادامه ابراز امیدواری کرد که نمایندگان کنگره آمریکا به این اجماع گسترده و حمایت فراگیر بین المللی از توافق به دست آمده، توجه داشته باشد.
کنگره که در حال حاضر تحت کنترل جمهوریخواهان آمریکا قرار دارد، ۶۰ روز فرصت دارد که این توافق را تایید یا رد کند.
این در حالی است که رئیس جمهور دموکرات آمریکا به نمایندگان کنگره هشدار داده است هر
مصوبه ای که از اجرای توافق اتمی حاصل شده با ایران جلوگیری کند را وتو خواهد کرد. ادرویس، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، پیشتر از دولت اوباما خواسته
بود که پیش نویس قطعنامه را تا پیش از
اعلام نظر کنگره به شورای امنیت ارائه نکند. اما
دولت اوباما متن پیش نویس قطعنامه را چهارشنبه گذشته به شورای امنیت داد و توافق اتمی با ایران را چهار روز بعد، یعنی روز یکشنبه به کنگره ارائه داد.
شورای امنیت سازمان ملل عصر روز دوشنبه قطعنامه ۲۲۳۱ را با رای مثبت همه ۱۵ عضو دائم و موقت به تصویب رساند که تمام کشورهای عضو سازمان ملل را موظف به اجرای مفاد توافق جامع هسته‌ای یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می کند. ایران و کشورهای عضو گروه 1+5، شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز سه شنبه هفته گذشته، ۲۳ تیر ماه (۱۴ ژوئیه) به توافقی جامع درخصوص برنامه هسته ای ایران و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها دست یافتند.