واشنگتن پست افشا کرد:
جزئیات درخواست ترامپ از روحانی برای مذاکره

سیاسی - تاریخ: ۱۳-۰۸-۱۳۹۶, ۱۵:۰۱
آفتاب‌یزد – گروه سیاسی: خبر درخواست دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از حسن روحانی برای دیدار در حاشیه نشست مجمع عمومی نیویورک، ابتدا توسط مهدی فضائلی، فعال رسانه‌ای اصولگرا در یادداشتی منتشر شد. او در این یادداشت آورده بود:«بنا بر اخبار شنیده شده، در جریان سفر آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل که در روزهای پایانی شهریور سال‌جاری انجام شد، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از وی برای یک دیدار حضوری دعوت کرده، اما با پاسخ منفی رئیس‌جمهور کشورمان روبه‌رو شده است.»
پس از آن این خبر با تایید بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت کشور قوت گرفت و جدی‌تر شد، اما چندی نگذشت که کاخ سفید این خبر را تکذیب کرد. پس از آن اما هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با تایید آن، گفت: «ایران درخواست آمریکا برای دیداری در سطح مسئولان بلندپایه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را رد کرده است. کاخ سفید نیز در اینباره اظهارنظر کرده و باید به آنها مراجعه شود.»
روزگذشته اما روزنامه واشنگتن پست جزئیات تازه‌ای از این ماجرا و پاسخ ایران به این درخواست را منتشر کرده است. به‌گزارش فارس، روزنامه واشنگتن‌پست نوشته که ساعاتی بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهارات تندی علیه ایران مطرح کرد، دولت او این درخواست را از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه مطرح کرد.
واشنگتن‌پست که این خبر را به نقل از چندین مقام دولت ترامپ و مقام‌های کشورهای خارجی منتشر کرده، نوشته سران هر سه کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور داشتند.
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا فردی بود که درخواست دولت ترامپ را به رئیس‌جمهور فرانسه منتقل کرد.
یک مقام ارشد دولت ترامپ می‌گوید پاسخی که ایرانی‌ها بعد از ظهر همان روز به این درخواست دادند یک نه قاطع بود. فرانسوی‌ها به آمریکا گزارش دادند «ایرانی‌ها باور نمی‌کنند که شما جدی باشید و فکر می‌کنند که این، نوعی فریب است.»
این مقام ارشد آمریکایی تصریح کرد: قبل از درخواست تیلرسون، ترامپ در دیدار دوجانبه‌ای که یک شب قبل‌تر از سخنرانی‌اش در سازمان ملل با ماکرون داشت، ایده میانجی‌گری فرانسه برای گفتگو با رئیس‌جمهور ایران را مطرح کرده بود.
منبع مورد استناد واشنگتن‌پست می‌گوید: «ترامپ به ماکرون گفت: "شماها روابط خوبی با ایران دارید. آیا می‌توانید از این روابط‌تان استفاده کنید و از ایرانی‌ها بپرسید در صورتی که آمریکایی‌ها آماده گفتگو باشند، آنها هم تمایلی به این کار دارند؟"»
مقام آمریکایی در پاسخ به این سوال که چرا ترامپ خواستار دیدار با روحانی بوده، گفت: «برای اینکه بگوید کارهایی که شما دارید در دنیا انجام می‌دهید اینها هستند و ما می‌خواهیم آن را متوقف کنید... در غیر این صورت باید بدانید که داریم روی راهبردی کار می‌کنیم که با تمام آنها مقابله می‌کند.»
وی اضافه کرد: مهم‌ترین پیام این بود که از پنجره طلایی دوران اوباما برای آشتی‌جویی خبری نیست.