ژاپن در آستانه اصلاح قانون اساسی برای تعریف نقش ارتش

بین الملل - تاریخ: ۲-۰۸-۱۳۹۶, ۱۵:۰۱
به دست آوردن اکثریت دو سوم آراء در انتخابات می‌تواند برای نخست وزیر ۶۳ ساله ژاپن هم فرصت و هم خطراتی را به همراه داشته باشد.
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، پس از پنجمین پیروزی در کم‌تر از پنج سال می‌تواند نام خود را به عنوان کسی در کتاب‌های تاریخ ژاپن ثبت کند که طولانی‌ترین دوران ریاست دولت را بر عهده داشته است. زیرا اگر آبه در سپتامبر سال ۲۰۱۸ به عنوان رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن مجددا انتخاب شود، آن‌گاه دوران نخست وزیری او تا سال ۲۰۲۰ که بازی‌های المپیک در ژاپن برگزار می‌شود و پس از آن هم، ادامه خواهد یافت.تاکنون این تنها ایساکو ساتو سیاستمدار اهل ژاپن بوده که طولانی‌ترین دوره ریاست بر دولت را داشته است. او از سال ۱۹۶۴ تا سال ۱۹۷۲ در این سمت باقی ماند. پرفسور ساتوشی ماشیدروی، از دانشگاه کیوتو ژاپن درباره شینزو آبه می‌گوید با پیروزی آبه یکی از اصلی‌ترین هدف‌های او، یعنی اصلاح قانون اساسی، از اولویت هر چه بیشتری برخوردار خواهد شد.
شینزو آبه به دنبال پیروزی در انتخابات روز گذشته از "درک عمومی" سخن گفت که مایل به ایجاد اصلاحاتی عمیق در قانون اساسی ژاپن است. آبه و دیگر ملی‌گرایان ژاپن ماده ۹ قانون اساسی این کشور در زمینه نقش ارتش را حاصل اشغال ژاپن توسط نیروهای متفقین به رهبری آمریکا پس از جنگ جهانی دوم می‌دانند.