دستور برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران
ترامپ به برجام تن داد

سیاسی - تاریخ: ۳۰-۰۲-۱۳۹۶, ۰۱:۰۱
دستور برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران
ترامپ به برجام تن داد
ترامپ تعلیق تحریم‌ها در چارچوب برجام را تمدید کرد و این نخستین اقدام عملی ترامپ در راستای اجرای برجام است.بر اساس این اقدام، تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از زمان اوباما و در چارچوب برجام آغاز شده بود تمدید شد.براساس برجام، همه تحریم‌هایی که آمریکا به دلیل برنامه هسته‌ای تهران، علیه ایران اعمال کرده بود لغو یا تعلیق شدند. تعلیق تحریم‌ها با دستور رئیس‌جمهور آمریکا تمدید می‌شود.
بر اساس برجام، همچنین تحریم‌های اتحادیه اروپا و دیگر کشورها علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای‌اش نیز لغو شده‌اند.
با این حال تحریم‌هایی علیه ایران به دلیل فعالیت‌های موشکی، حقوق بشر و حمایت از گروه‌های هم‌پیمان در منطقه وجود دارد.
این برای نخستین‌بار است که ترامپ دست به اقدامی در چارچوب اجرای برجام می‌زند.
ایران و گروه 1+5 در سال 1392 به توافقی درباره برنامه اتمی تهران دست یافتند.
این اتفاق در حالی روی می‌دهد که ترامپ قبل از انتخابات وعده لغو برجام را داده بود و بعد از ورود به کاخ سفید هم به‌شدت از برجام انتقاد کرده بود. ترامپ برجام را کاملا به ضرر آمریکا و به سود ایران توصیف کرده بود.ترامپ برجام را بدترین توافق تاریخ توصیف کرده بود.وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز ادامه تعلیق بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را تایید کرد.همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا دو نفر از مقامات ارشد وزارت دفاع ایران و یک شرکت ایرانی، یک فرد چینی و سه شرکت چینی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. این تحریم‌ها به دلیل برنامه موشکی ایران اعمال شده است.
به‌گزارش عصرایران، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: آمریکا تعلیق تحریم‌ها را بر اساس تعهدات آمریکا در چارچوب برجام ادامه می‌دهد.