آنتی بیوتیک در درمان بیشترسرفه‌ها تاثیر ندارد

زندگی - تاریخ: ۲۹-۰۱-۱۳۹۶, ۰۸:۳۰
عضو هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، سرفه را به سه‌دسته حاد، تحت حاد و مزمن تقسیم کرد و گفت: آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیشتر سرفه‌ها جایگاهی ندارد.
به گزارش ایرنا، سرفه‌ها به سه دسته، حاد، تحت حاد و مزمن تقسیم می‌شوند. معمولا سرفه‌ای که کمتر از چهار هفته طول می‌کشد به سرفه حاد مشهور است و سرفه تحت حاد بیش از چهار هفته و کمتر از هشت هفته طول می‌کشد و سرفه مزمن هم بیش از هشت هفته طول می‌کشد. سرفه هم علامت بیماری است و هم می‌تواند مکانیزم دفاعی بدن باشد،به این معنی که اگر سرفه نباشد ممکن است فرد دچار برخی از بیماری‌های جدی و خطرناک ریوی شود.
سیدعلی جواد موسوی افزود: اکثر سرفه‌های حاد جنبه ویروسی داشته که در این صورت یا افراد به‌تدریج مداوا یا با ترکیبات آنتی هیستامین خوب می‌شوند و به همین دلیل به مصرف آنتی بیوتیک‌ها نیاز ندارند.
وی اظهار کرد: مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها ممکن است عوارض بسیار خطرناکی برای افراد مبتلا به سرفه داشته باشد که به عنوان نمونه می‌توان به فیبروز ریه اشاره کرد. جوادموسوی به مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: مردم نباید بی‌رویه از این داروها استفاده کنند و مصرف آنها باید با تجویز پزشکان انجام گیرد چرا که مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند آلرژی‌های شدید و حساسیت‌هایی ایجاد کند.