ایران 15 برابر چین دانشگاه دارد

اجتماعی - تاریخ: ۲۱-۱۲-۱۳۹۵, ۰۸:۳۰
قائم‌مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با انتقاد از رواج مدرک‌گرایی در کشور گفت: در ایران با 80میلیون جمعیت 2هزار و 800 دانشگاه داریم اما در چین با یک‌میلیارد و 300میلیون جمعیت 180دانشگاه وجود دارد.به گزارش فارس، رحمت‌الله رحمتی اظهار داشت: متاسفانه در کشور به‌شدت روی مدارک دانشگاهی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تکیه شده است. وی ادامه داد: اگر این تعداد فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها به وزن مدرکی که در اختیار دارند از دانش و علوم برخوردار باشند خوب است اما در گذشته فرهنگ دانشگاه رفتن با علم‌آموزی شروع شد و بعدها با مدرک‌گرایی ادامه پیدا کرد.رحمتی بیان کرد: باید فرهنگ مهارت‌آموزی را در جامعه ترویج و جوانان را تشویق کنیم تا روزی برسد که ارزش مدرک فنی و حرفه‌ای از مدرک دانشگاهی کمتر نشود.
**آماده باش در ایام نوروز
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: مراکز درمانی تامین‌اجتماعی سراسر کشور با تشکیل ستاد نوروزی مدیریت‌های درمان، برای استمرار و ارائه خدمات در تعطیلات نوروز، در حالت آماده‌باش قرار گرفتند. دکتر محمدعلی همتی با اعلام این خبر اظهار داشت: به منظور ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات سازمان تامین‌اجتماعی در ایام نوروز و برای رفاه حال مراجعه‌کننده‌ها به ویژه بیمه‌شدگان، با هماهنگی ریاست دانشگاه علوم پزشکی، طرح آماده‌باش نوروزی واحدهای درمانی تامین‌اجتماعی با تشکیل ستاد نوروزی مدیریت درمان، به اجرا درمی‌آید.وی افزود: بر اساس این طرح، فعالیت تمام وقت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شبانه‌روزی باید کماکان ادامه یابد و متناسب با تعداد مسافران نوروزی استان‌ها، یک یا چند مرکز درمانی در هر شهرستان طبق روال سال‌های گذشته درطول روز آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان احتمالی باشند.دکتر همتی با تاکید بر اینکه آماده باش مراکز درمانی تامین‌اجتماعی به بیمه‌شدگان و مسافران هرشهر اطلاع‌رسانی شود، اظهار داشت: از طریق رسانه‌های محلی و نیز نصب پلاکاردهای پارچه‌ای در سطح شهر و ورودی‌های هر شهر لازم است بیمه‌شدگان و مسافران از ارائه خدمات درمانی و نشانی این مراکز مطلع شوند.
**ابهام در آمار بی‌سوادی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ریشه‌کن کردن بی‌سوادی به برنامه‌ای تبدیل شده تا بر اساس آن بتوان اعتبار جذب کرد، افزود: باید اعلام شود که با ریشه‌کن‌کردن بی‌سوادی در منطقه‌ای، دیگر اعتباری برای این موضوع داده نخواهد شد. فرهاد فلاحتی در گفتگو با خانه ملت با اشاره به تلاش سازمان نهضت سوادآموزی برای کاهش آمار بی‌‌سوادی در کشور، گفت: متاسفانه گزارش دقیقی در امر ریشه‌کن کردن آمار بی‌سوادی در سطح کشور و حرکت بر مبنایی مشخص وجود ندارد و این نقص آماری در وزارت آموزش و پرورش است. نماینده مردم قائنات ادامه داد: بر این اساس می‌توان جامعه آماری مناسبی را درنظر گرفت و برای آنها زمان بندی مشخصی نیز تبیین کرد تا بتوان به ریشه‌کن کردن بی‌سوادی
دست یابیم.