افزایش مرگ و میر از بیماریهای ریوی
افزایش مرگ و میر از بیماریهای ریوی

اجتماعی - تاریخ: ۱۵-۱۲-۱۳۹۵, ۰۸:۳۰
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف سیگار و قلیان و آلودگی هوا به افزایش بیماری‌های تنفسی در کشور دامن زده است، 25 سال پیش این بیماری‌ها شانزدهمین علت مرگ ایرانیان بود و اکنون به هفتمین عامل تبدیل شده است.
به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی، افزود: در ایران ییماریهای مزمن انسدادی ریه هفتمین عامل مرگ و میر و ششمین عامل سالهای از دست رفتن عمر است. وی افزود: پنج درصد از کل موارد مرگ و میر در دنیا به این بیماری مربوط است و سالانه سه میلیون نفر در کشورهای جهان به این دلیل فوت می‌کنند که 90 درصد این موارد مرگ و میر در کشورهای با درآمد کم یا متوسط است.
به گفته حریرچی، مهمترین عامل ابتلا به بیماریهای مزمن انسدادی ریوی مصرف دخانیات است که افراد مصرف کننده و افرادی که در معرض دود سیگار و قلیان و غیره هستند را شامل می شود. عوامل مهم دیگر شامل آلودگی هوای محیط، آلودگی هوای داخل فضاهای بسته شامل خانگی و شغلی است. بیماریهای مزمن انسدادی ریوی
علاج پذیر نیستند، ولی علائم بیماری و مرگ و میر حاصل از آن قابل کاهش است.
وی مهمترین راه مقابله با بیماریهای مزمن انسدادی ریوی را پیشگیری از ابتلا به آن ذکر کرد و گفت: اصلی ترین اقدام در این زمینه پرهیز از ابتلا به مصرف سیگار و قلیان و سایر دخانیات و ترک مصرف در مبتلایان است. کاهش آلودگی هوای محیط در شهرهای بزرگ و کاهش آلودگی هوا در مناطق در معرض گرد و غبار از اقدامات مهم دیگر در این زمینه هستند.