مصرف آنتی بیوتیک در کشور فاجعه بار است

سلامت - تاریخ: ۲-۰۹-۱۳۹۵, ۱۱:۰۰
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را راهکاری موثر در کاهش هزینه‌های حوزه سلامت خواند و گفت: مصرف خارج از عرف آنتی بیوتیک فاجعه بار است.
به گزارش مهر به نقل از خانه ملت، دکتر علی نوبخت حقیقی با انتقاد از افزایش مصرف خودسرانه دارو در سال‌های اخیر، گفت: آمارها نشان می‌دهد که در ایران مصرف سرانه دارو بالا بوده که علت آن هم این است که پزشکان هر مقداری که بخواهند می‌توانند برای بیمار دارو بنویسند و مهم‌تر از آن اینکه افراد می‌توانند به راحتی با مراجعه به داروخانه‌ها هر دارویی را تهیه کنند.
وی با بیان اینکه متاسفانه با نبود کنترل و نظارت کافی یک فرد در یک روز با دفترچه خود می‌تواند به چند پزشک مراجعه کند، افزود: علاوه بر اینکه به طور عام مصرف دارو در کشور ما بالاست، متاسفانه در این زمینه مصرف خارج از عرف آنتی بیوتیک فاجعه بار است.
نوبخت با تاکید بر اینکه کاهش مصرف دارو در کشور نیازمند هم اندیشی پزشکان، داروسازان، نظام پزشکی و وزارت بهداشت است، تصریح کرد: تبعیت از کتاب فهرست دارویی کشور و بازنگری در آن حداقل هر ۶ ماه یک بار برای کاهش مصرف دارو در کشور ضروری است.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: اگر نظام ارجاع در خصوص خدمات پزشکی رعایت شود به طور قطع صرفه‌جویی کلانی در دارو و مباحث درمانی صورت خواهد گرفت. درمان مانند یک سیل اعتبارات کشور را می‌بلعد در نتیجه باید مسائل بهداشتی را تقویت کنیم. سرمایه‌گذاری در نظام ارجاع و پزشک خانواده هزینه‌های درمانی را کاهش می‌دهد.