موگرینی:
آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست

سیاسی - تاریخ: ۳-۰۷-۱۳۹۵, ۱۱:۰۰
فدریکا موگرینی ضمن تاکید بر اینکه برنامه موشکی بالستیک ایران نقض برجام نیست گفت:‌ بنابراین هیچ بحثی درباره برنامه موشکی ایران در نشست وزرای خارجه 1+5 و ایران در مقر سازمان ملل انجام نشد.
به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای گروه ۱+۵ و ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک در یک نشست خبری گفت: ارزیابی‌های جامع نشان می‌دهد ایران تعهدات خود را در توافق هسته‌ای انجام داده است. او افزود: ما سه گزارش از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌(IAEA) در دست داریم که تایید می‌کند ایران همه گام‌های ضروری را در زمینه انجام برجام برداشته است و همانطور که می‌دانید همه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران نیز برداشته شدند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار کرد: همه ما (کشورهای ۱+۵ و ایران) یک‌بار دیگر بر اهمیت سیاسی این توافق تاریخی تاکید می‌کنیم که به ما و همه دنیا نشان داد که می‌توان حتی دشوارترین مسئله‌ها را از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی و با اتخاذ موضع برد- برد حل کرد.موگرینی در ادامه گفت که موضوع برنامه موشکی ایران در دیدار پنجشنبه شب ایران و ۱+۵ مورد بحث قرار نگرفت چرا که برنامه موشکی بالستیک ایران نقض برجام نیست.
دیپلمات ارشد اروپایی هم‌چنین از گفتگوی طرف‌ها برای برداشته شدن موانع و مشکلات بانک‌ها و موسسات مالی برای تجارت با ایران در این نشست خبر داد.