سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:
فروش هواپیما به ایران تابوشکنی بود

سیاسی - تاریخ: ۳-۰۷-۱۳۹۵, ۱۱:۰۰
سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا فروش هواپیما به ایران را یک تابوشکنی خواند.
به گزارش ایسنا، ساعتی بعد از سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران که ایالات متحده را به «اهمال» در اجرای تعهدات آمریکا بعد از توافق هسته‌ای متهم کرد، سحر نوروززاده، عضو تیم سیاست‌گذاری جان کری و سخنگوی کنونی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفت: آمریکا به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.
او ادامه داد: آمریکا همه تعهداتش بر اساس برجام را انجام داده است اما با همکاری 1+5 و ایران تلاش‌های خود را ادامه می‌دهیم. تیم‌هایی از وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری مداوم در تماس با بانک‌ها و شرکت‌های بین‌المللی هستند برای اینکه روشن کنند که لغو تحریم‌ها یعنی چی و چه درهایی تجاری با ایران باز شده است و ما جلوگیری نمی‌کنیم از تجارت مجاز با ایران.
نوروززاده در پاسخ به هم‌زمانی اجازه وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش هواپیما به ایران و سفر حسن روحانی به نیویورک گفت که این موضوع از قبل برنامه‌ریزی نشده بود.
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بویینگ صادر کرده است.
نوروززاده فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بویینگ را از تعهدات آمریکا در برجام خواند و آن را یک «تابوشکنی» دانست.
او هم‌چنین به نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 درباره برجام اشاره کرد و گفت: در این نشست جان کری، وزیر خارجه و ارنست مونیز، وزیر انرژی حضور داشتند که مروری بر اجرای برجام شد و کری تاکید کرد که آمریکا به تعهداتش بر اساس برجام عمل کرده و در آینده نیز به آن عمل خواهد کرد.