عکاسی و فیلم برداری یک کودک از صحنه اعدام
داستان رعب‌آور یک عکس

اجتماعی - تاریخ: ۳۰-۰۴-۱۳۹۵, ۱۶:۳۰
کودکی که مرگ و جان کندن یک انسان را مشاهده می‌کند عوارض روحی و عصبی ماندگار بر روانش غیر قابل انکار است. بنابراین از این گونه والدین درخواست می‌شود به جای بردن کودکان خود برای تماشای صحنه اعدام آنان را به بوستان بازی ببرند و اجازه ندهند که آینده روانی فرزندانشان دچار تشنج شود
از نگاه رفتارشناسی و روانشناختی تماشای این گونه صحنه‌ها آثارمنفی بر روح و اعصاب کودکان، نوجوانان و حتی جوانان باقی می‌گذارد که درکودکان کابوس، اضطراب، شب ادراری و تشنج از ساده‌ترین عوارض آن می‌باشد
آفتاب یزد – گروه اجتماعی : روز یکشنبه مردم مهر شهر کرج شاهد اعدام دو متجاوز به عنف و آدم ربا بودند. صحنه اعدامی ‌که تماشاگرهایش آن را در حافظه دوربین‌هایشان به ثبت رساندند. گویی تماشای صحنه اعدام برایشان تبدیل به یک تفریح شده بود. به هرحال این اولین باری نیست که خیل عظیمی ‌از مردم ؛کوچک و بزرگ، مرد و زن شاهد اعدام در ملاءعام هستند.
اما ماجرا زمانی تعجب برانگیز و قابل تامل می‌شود که متوجه شویم کودکی از چنین صحنه وحشتناک و خشنی فیلم گرفته است. صحنه‌ای که جامعه شناسان و آسیب شناسان، معتقدند مشاهده آن اثرات منفی روحی و روانی بسیاری را به دنبال خواهد داشت چه برسد به اینکه یک کودک بخواهد از آن فیلم بگیرد. بدون شک با دیدن عکاسی و فیلمبرداری کودک از صحنه اعدام، فاجعه انسانی فرهنگی وحشتناکی در آینده خواهیم داشت. از همین رو این سوال در ذهن شکل می‌گیرد که پیامدهای تماشا وثبت صحنه خشن برای کودکان چیست؟
مجید ابهری، جامعه شناس در این باره به آفتاب یزد می‌گوید: بعد از ورود تلفن همراه به جامعه شاهد بعضی از رفتارها با به کارگیری این وسیله هستیم که با روح انسانی، فرهنگ و هویت اجتماعی‌مان کاملا در تضاد است. وی ابراز کرد: عکس برداری یا گرفتن فیلم، اگر در چارچوب ضوابط و معیارهای عرفی و قانونی جامعه باشد، هیچ گونه اشکالی ندارد اما متاسفانه چند سال است که شاهد رفتارهایی هستیم که موجب آزار روحی بعضی از بینندگان می‌گردد. این جامعه شناس افزود: به عنوان مثال بعد از هر تصادف یا درگیری فیزیکی، فردی زخمی‌یا حتی در آستانه مرگ در کنار خیابان افتاده و تماشاچیان به جای درخواست کمک یا مساعدت با وی، گوشی به دست در حال فیلمبرداری یا عکس گرفتن از او می‌باشند و قطعا دو ساعت بعد از آن، محصول‌شان در گروه‌های مجازی به نمایش در خواهد آمد.
مجید ابهری با بیان اینکه در بعضی از صحنه‌ها مانند صحنه اعدام اغلب مشاهده می‌شود که برخی از افراد با همراه آوردن کودکان، گویی به تماشای سیرک یا موضوعی جذاب می‌روند، ادامه داد: از نگاه رفتارشناسی و روانشناختی تماشای این گونه صحنه‌ها آثارمنفی بر روح و اعصاب کودکان، نوجوانان و حتی جوانان باقی می‌گذارد که درکودکان کابوس، اضطراب، شب ادراری و تشنج از ساده‌ترین عوارض آن می‌باشد. وی با بیان اینکه معلوم نیست که برخی از والدین با چه هدفی فرزندان خود را به تماشای صحنه اعدام می‌آورند، گفت: جالب است که حتی گوشی تلفن همراه خود را به فرزندانشان می‌دهند تا از این صحنه خشن فیلمی‌به یادگار بگیرند. واقعا این چه حرکتی است که از سوی برخی از والدین صورت می‌گیرد آیا این والدین از آثار تخریبی رفتار خود بر فرزندانشان آگاه نیستند.این جامعه شناس با بیان اینکه خودکشی در بین نوجوانان 12،13 ساله حاصل تماشای فیلم‌های خشن و این گونه صحنه‌هاست، عنوان کرد: در گذشته والدین، مانع از تماشای فرزندانشان از بریدن سر گوسفند بودند اما امروزه کودکان خردسال بر سر تماشای چنین صحنه‌های خشنی با یکدیگر رقابت می‌کنند و گویی از تماشای آن لذت می‌برند. مازوخیسم، سادیسم و سادومازوخیسم آزار طلبی‌های روانی است که ناشی از تربیت دوران کودکی و نوجوانی است.
مجید ابهری در خصوص تماشای مناظر خشونت‌بار توسط کودکان گفت: بحث بر اثر این نکته که آیا صحنه‌های اعدام علنی در شهرها مفید است یا خیر؟ آیا آثار بازدارنده آن بیشتر است یا آثار تخریبی و عوارض بعد از آن ؛ باید روانشناسان، رفتارشناسان همراه با جرم شناسان و کارشناسان قضایی، با بازنگری در این گونه موارد برای جامعه تصمیم گیری کنند. این جامعه شناس در خصوص تبعات مشاهده صحنه اعدام توسط کودکان، عنوان کرد: کودکی که مرگ و جان کندن یک انسان را مشاهده می‌کند عوارض روحی و عصبی ماندگار بر روانش غیر قابل انکار است. بنابراین از این گونه والدین درخواست می‌شود به جای بردن کودکان خود برای تماشای صحنه اعدام آنان را به بوستان بازی ببرند و اجازه ندهند که آینده روانی فرزندانشان دچار تشنج شود. مجید ابهری گفت: یک کودک نمی‌تواند مجازات را برای خود تحلیل نماید و ضرورت آن را بپذیرد. کودک جان کندن یک انسان را می‌بیند اما نکات جانبی آن را نه نمی‌داند و نه می‌فهمد بنابراین والدینی که اقدام به این کار می‌کنند باید بدانند که با دست خود آینده فرزندانشان را تیره و تار می‌کنند.