بازتاب زلزله آنکارا در تهران چه بود؟
کام شیرین ایران از خنثی شدن کودتا

سیاسی - تاریخ: ۲۷-۰۴-۱۳۹۵, ۱۶:۳۰
حرکت ضد کودتایی اخیر با حمایت حزب جمهوری خواه خلق یا حزب حرکت ملی ترکیه که از مخالفین اردوغان هستند همراه بود. بنابراین مردمی که علیه کودتا حرکت کردند تنها طرفداران اردوغان نبودند بلکه کسانی بودند که به دموکراسی اعتقاد داشتند. پس نمی‌توان شکست کودتا را به حساب پیروزی اردوغان نوشت
- اردوغان پس از کودتا برای ایران می‌تواند مهم باشد
- نباید توقع داشت که سیاست‌های ایران - ترکیه پس از کودتای اخیر و حمایت های کشورمان از اردوغان، تغییر کند. ایران و ترکیه نه دشمن صددرصد و نه دوست صددرصد یکدیگر هستند
آفتاب یزد- گروه سیاسی: چشم‌هایمان را بی‌خبر از همه جابه روی هم بستیم و مثل همه شب‌های دیگر خوابیدیم. اما خیلی ها هم خواب از سرشان پرید وقتی با چنین اتفاق غیرمنتظره‌ای مواجه شدند. شبکه‌های اجتماعی پرشدند از یک خبر عجیب و غریب که دست به دست می‌چرخید. کودتای نظامی در ترکیه.
هرچند عده ای از مردم کشورمان بی تفاوت به عواقب چنین کودتایی، مثل همیشه از این یکی هم سوژه طنز ساختند و گروهی نیز لذت یک خواب گرم و نرم را با تحولات اخیر کشور همسایه عوض نکردند...
ولی این موضوع بیش از اینها مهم بود. در حدی که وزیر امور خارجه ایران در همان ساعات اولیه ابراز نگرانی خودش را نشان داد و بسیاری از آماده‌باش امنیتی کشورمان در مرز با ترکیه بعد از تحولات ترکیه خبر دادند.
صبحگاه اما، درحالی که بسیاری از ما احتمال سقوط دولت اردوغان را داشتیم فهمیدیم که کودتا بر وفق مراد کودتاچیان نبوده و کم کم دولت ترکیه بر اوضاع مسلط شده است.
شکست کودتا در ترکیه همانا و پیام‌های مقامات مسئول ایرانی در حمایت از اردوغان همان. "ظریف" در تماس‌های چند باره اش با همتای ترک خود، در جریان آخرین تحولات استانبول و آنکارا قرار گرفت و از دفاع مردم ترکیه با نام دفاع دلیرانه از دولت منتخب یاد کرد و افزود:
کودتا در این منطقه جائی ندارد و محکوم به شکست است."
محمود علوی وزیر اطلاعات ایران برای ترکیه آرزوی امنیت و ثبات کرد. علی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی تاکید داشت که از دولت قانونی ترکیه حمایت می‌کنیم، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم از اردوغان با عنوان دولت منتخب مردم یاد کرده و علی اکبر ولایتی هم با صراحت گفت که ایران مخالف کودتا در ترکیه است.
همه این اظهارنظرها یعنی این که مقامات ایرانی نیز چون اردوغان از شکست کودتا در ترکیه خوشحال هستند و از آن رضایت دارند. اما چرا؟
گرگ دندان کشیده!
اردوغان که در این سه چهارسال از آنچه می‌توانست انجام دهد تا مقامات ایرانی را به ستوه آورد، دریغ نکرد. پس از چه روی است که مقامات ایرانی از پابرجا ماندن یک حکومت ضدبشاراسد، که اخیرا روابطش با اسراییل را نیز از سرگرفته و مدام در دیدار با مقامات ایرانی طاقچه بالا می‌گذارد، ابراز خرسندی می‌کنند؟ آیا با توجه به چالش‌های دو کشور در این چند ساله، ایران نباید از سقوط اردوغان خوشحال می‌شد و نه باقی‌ماندن او در مسند قدرت؟ اردوغانی که همواره با اتخاذ سیاست‌های پاندولی!! و دائما در حال تغییر در برابر ایران، عربستان، سوریه و روسیه، مقامات کشورهای مختلف را کلافه کرده است. تا جاییکه این اواخر بسیاری به رابطه پنهانی این دولت با داعش نیز اشاره می کنند.
ولی حالا ایرانی ها نیز حامی اردوغان شده‌اند!؟
شاید هم اردوغان برای مقامات ایران به مانند گرگ دندان کشیده ای می ماند که خطرش از گرگ های ناشناخته کودتاچی کمتر است و حرکات او آنقدرها هم برای ایرانیان ترسناک نیست، مسئولین کشورمان اردوغان را به نظامیان ارتش ترکیه ترجیح دادند.
فقط برای منافع
محسن جلیلوند کارشناس مسائل بین‌الملل درباره خشنودی مسئولان ایرانی از شکست کودتا در ترکیه به آفتاب یزد گفت: «کشورها در عرصه بین‌الملل برای منافع ملی خودشان واکنش نشان می‌دهند. کافی است نگاهی به عدم ثبات در کشورهای همسایه‌مان عراق و افغانستان کنید! شاهد هستید که این عدم ثبات چه مشکلاتی برای کشور ما آفریده است. دلیل خوشحالی ایران از شکست کودتا هم در این است که دوست نداریم شاهد درگیری‌ها و هرج و مرج در یک کشور همسایه دیگر باشیم».
وی اضافه کرد: «ترکیه یک نظام ارتش سالار است، ارتش ترکیه دومین ارتش بزرگ آمریکا و تحت نفوذ این کشور است، بنابراین اگر نظامیان ارتش ترکیه به پیروزی می‌رسیدند معلوم نبود چه موضع‌گیری علیه سوریه داشتند و برای همین (به خصوص بعد از تعدیل مواضع اخیر اردوغان) ماندن اردوغان را به رفتنش
ترجیح دادیم ».
جلیلوند درباره اینکه آیا ممکن است بعد از حمایت‌های دولت ایران از اردوغان در جریان کودتای نافرجام این کشور، دو دولت روابط بهتری را با یکدیگر آغاز کنند، پاسخ داد: « باید دید که مواضع اردوغان پس از ترکیه به چه نحوی خواهدبود. وی در حال حاضر تصمیم گرفته از آب گل‌آلود ماهی بگیرد و کودتا را به گردن فتح‌اله گولن بیندازد درحالی که خود "گولن" این موضوع را تکذیب می‌کند.»
وی افزود: «اردوغان پس از کودتا برای ایران مهم است.»
جلیلوند ادامه داد: «اردوغان به دنبال این است که نظام پارلمانی را تضعیف و نظام ریاستی را حاکم کند، اگر بتواند از موقعیت به دست آمده در این راستا بهره ببرد، وضعیت بدتر می‌شود.»
این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: «به‌نظر می‌آید در جریان کودتا، آمریکایی‌ها به دلیل سیاست‌های نامتعادلی که اردوغان در ارتباط با مسائل مختلف از جمله روابط‌ با اسرائیل و یا روسیه داشته است، او را گوشمالی داده‌اند، من بارها گفته‌ام اردوغان مدیر خوبی است، اما سیاستمدار خوبی نیست."
وی گفت: «در آینده روابط ایران با اردوغان باید ببینیم که جایگاه او تا چه میزان بر روی صندلی ریاست سفت و محکم است."
جلیلوند خاطرنشان کرد: «کشور ترکیه انسجام ساختار سیاسی اجتماعی خود را از دست داده است. ترکیه درحال حاضر در برقراری یا عدم برقراری رابطه با ایران، اسرائیل، روسیه دچار مشکل شده است.
بنابراین به نظر می آید هم سیاست‌های اخیر آمریکا و هم بروز یک کودتا (ولو نافرجام) تا حدی لنگر بلند پروازی های او را کشیده است."
بعید است تغییری ایجاد شود
اما از سویی حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین‌المللی هم درباره دلایل استقبال ایران از شکست کودتا در ترکیه به آفتاب یزد گفت: «طبیعی است ناآرامی در کشور همسایه ایران، بر کشور ما هم تاثیر می‌گذاشت، از طرفی شکست کودتا، پیروزی دموکراسی است و همین حمایت ایران از دموکراسی، حمایت ایران از اردوغان را هم در پی داشت. "
بهشتی پور تاکید کرد :"این نکته را هم از یاد نبریم که مشخص نبود در صورت پیروزی کودتا، دولت نظامی در ترکیه چه موضع‌گیری در قبال ایران می‌داشت. بنابراین علی‌رغم انتقادهایی که ایران از اردوغان دارد باقی ماندن او را ترجیح داد.»
وی تاکید کرد : «حمایت ایران از اردوغان براساس حقوق بین‌المللی و تاکید بر تصمیم‌گیری مردم ترکیه در روند مدیریت کشورشان صورت گرفته است ولی بعید است این حمایت‌ها باعث بهبود روابط ایران با اردوغان در آینده شود.»
بهشتی‌پور درباره این سوال که ممکن است عده‌ای شکست کودتا را انقلابی مردمی به نفع اردوغان تعبیر کنند، نکته‌ای که می‌تواند باعث قدرت بیشتر اردوغان شود؛ گفت: «انقلاب تعریف مشخصی دارد، آنچه مردم ترکیه انجام دادند، حرکتی ضد کودتایی بود. حرکت ضد کودتایی اخیر با حمایت حزب جمهوری خواه خلق یا حزب حرکت ملی ترکیه که از مخالفین اردوغان هستند همراه بود بنابراین مردمی که علیه کودتا حرکت کردند تنها طرفداران اردوغان نبودند بلکه کسانی بودند که به دموکراسی اعتقاد داشتند. پس نمی‌توان شکست کودتا را تنها به حساب طرفداران اردوغان و پیروزی دوباره او نوشت.»
وی درباره اینکه آیا اردوغان از این پس سیاست‌های تضعیف شده‌ای خواهد داشت یا با قدرت بیشتری سیاست‌های گذشته را
در پیش می‌گیرد، پاسخ داد: «اردوغان در بحث کودتا مدیریت بحران کرد و از صحنه آنکارا به استانبول آمد و در میدان استانبول وارد عمل شد. این حرکت او نشان داد که وی در سر بزنگاه تاریخی مردم را ترک نمی‌کند بلکه خودش نیز حاضر است جان خود را به خطر بیندازد. به خاطر همین عمل، موقعیت او از این حیث بعد از کودتا تقویت شد."
وی ادامه داد: "اما موقعیت اردوغان از بعد دیگری تضعیف خواهد شد، او خوب می‌داند که سیاست‌های غلط وی فضایی را به وجود آورد که گروهی در ارتش دست به کودتا بزنند. مطمئنا بعد از شکست کودتا هنوز هم، مشکلات اردوغان پابرجاست.»
بهشتی‌پور گفت: "به خاطر علم اردوغان به سیاست‌های غلطش است که شاهد تغییر مواضع اردوغان هستیم. چرا که اگر اردوغان از در اصلاح سیاست‌های خود برنیاید، بیش از این تضعیف خواهد شد. "
اما این کارشناس بین الملل تاکید کرد: «نباید توقع داشت که سیاست‌های ایران - ترکیه پس از کودتای اخیر و حمایت های کشورمان از اردوغان، تغییر کند. ایران و ترکیه نه دشمن صددرصد و نه دوست صددرصد یکدیگر هستند.»