رودست ملارد به احمدی‌نژاد
رودست ملارد به احمدی‌نژاد

سیاسی - تاریخ: ۲۶-۰۴-۱۳۹۵, ۱۶:۳۰
تور انتخاباتی رئیس جمهور سابق در حاشیه تهران با واکنش های جالبی همراه بود
رودست ملارد به احمدی‌نژاد
صادق زیبا کلام: در مناطق دورافتاده و محروم ایران هم اقشار و لایه‌های تحصیلکرده با احمدی‌نژاد زاویه دارند. بنابراین می‌توان گفت اتفاقی که روز پنجشنبه در ملارد رخ داد در حقیقت به سایر مناطق دیگر ایران هم سرایت خواهد کرد و در مناطق محروم کشور معترضین به سیاست‌های احمدی‌نژادوجود خواهند داشت
آفتاب یزد – مریم علیزاده منصوری: شاید هنوز توزیع سیب‌زمینی و ساندیس در میان برخی از مردمان شریف که در شهرهای کوچک و محروم روزگار می‌گذرانند، به اندک مقدار یارانه ماهانه‌شان دل بسته‌اند، با شنیدن وعده یارانه 450 هزار تومانی سر ذوق می‌آیند و خشنود می‌شوند، اثر گذار باشد اما در خلال مردم همان شهرها هم هستند کسانی که با آگاهی، این قول‌های پوشالی را همخوان با عقل و منطق نمی‌دانند و حاضر به پذیرش آنها نیستند و در عوض به مقابله با این رفتارهای پوپولیستی می‌پردازند. مصداق بارز آن جمعی از مردم ملارد هستند که عصر 5شنبه به هنگام ایراد سخنرانی محمود احمدی‌نژاد پلاکارد‌های « من آمده‌ام به استقبال کسی که 10 سال از بهترین روزهای زندگی‌ام را با بگم بگم‌هایش به بدترین روزها تبدیل کرد» و«‌هاله نور رو دیدی کابینه ... تو ندیدی» به دست گرفتند و از این طریق به میزبانی رئیس دولت‌های نهم و دهم پرداختند.
کنایه‌های تلخ به احمدی‌نژاد
محمود احمدی‌نژاد در ادامه تور انتخاباتی اش، شهر ملارد را برای برگزاری میتینگ سیاسی – تبلیغاتی خود برگزید. رئیس دولت‌های نهم و دهم با انتخاب این منطقه، تصور می‌کرد که مردمان این شهر، از او استقبال کم نظیری به‌جای بیاورند. اما ملاردی‌ها کاخ آرزو و آمال احمدی‌نژاد را فرو ریختند و نشان دادند که سخنان پوپولیستی او روی همه کسانی که در این شهر زندگی می‌کنند تاثیری ندارد. بی شک آن دسته از افرادی که در ملارد به مقابله با رئیس دولت‌های نهم و دهم پرداختند و با پلاکاردهایشان کنایه‌هایی تلخ به او زدند، هنگامی‌که احمدی‌نژاد اظهار داشت: «گروهی برای تخریب آبروی دیگران طراحی و سازماندهی می‌کنند در حالی که آبروی انسانها که نماد عزّت آنها است، بسیار مهم است و حرمت آبروی مومن از حرمت خانه خدا –کعبه- بالاتر است» خاطرات مناظرات سال 88 به اذهانشان متبادر شد که چطور احمدی‌نژاد با انگشت اشاره، یکی از کاندیداهای این انتخابات و دیگر شخصیت‌های موثر نظام را نشانه رفت و به زندگی خصوصی او ورود کرد اما حال به نقد از تجسس در زندگی افراد می‌پردازد! از همین روی می‌توان از این گروه ملاردی به عنوان نیروهای غنیمتی یاد کرد که می‌توانند به آگاهی بخشی سایر مردم این شهرستان کوچک بپردازند و همین موضوع مبین آن است که در دیگر شهرهایی که تصور می‌شود احمدی‌نژاد حامیانی دارد نیز مخالفان او در حال زیستن هستند.
افزایش مخالفان احمدی‌نژاد در مناطق محروم
درباره واکنش گروهی از ملاردی‌ها به احمدی‌نژاد و پلاکاردهای انتقادی آن‌ها، صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت: «آنچه مسلم است این است که پایگاه محمود احمدی‌نژاد در میان اقشار و لایه‌های محروم و توسعه‌نیافته‌تر جامعه است. یعنی در جایی هم چون ملارد احمدی‌نژاد پایگاه بیشتر و پرررنگ‌تری دارد اما این امر به هیچ عنوان به معنای آن نیست که در ملارد افراد و اقشار تحصیلکرده و به خصوص قشر جوان موافق احمدی‌نژاد است بلکه کاملاً عکس این موضوع در خود ملارد هم صادق هستند.»
وی افزود: «بنابراین حتی در مناطق دورافتاده و محروم ایران هم اقشار و لایه‌های تحصیلکرده با احمدی‌نژاد زاویه دارند. بنابراین می‌توان گفت اتفاقی که روز پنجشنبه در ملارد رخ داد در حقیقت به سایر مناطق دیگر ایران هم سرایت خواهد کرد و در مناطق محروم کشور معترضین به سیاست‌های احمدی‌نژاد وجود خواهندداشت. ولی من هم‌چنان بر این باورم که بدنه اصلی حمایت از احمدی‌نژاد در مناطق محروم‌تر کشور است.»
این استاد دانشگاه اضافه کرد:«می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده بسیار نزدیک در مناطق محروم و در میان اقشار و لایه‌های کم‌سوادتر جامعه، ایشان بیشتر ظهور و بروز خواهد داشت اما به همین نسبت اقلیت تحصیلکرده این مناطق هم افزایش خواهند یافت و در برابر او خواهند ایستاد و روی افکار سایر مردم هم تاثیرات خود را خواهند گذاشت.»
چرا ملارد؟
مشخص نیست چه زمان دومینوی استراتژی‌های شکست خورده محمود احمدی‌نژاد پایان می‌پذیرد و تکمیل می‌شود. عصر پنج شنبه در شهرستان کوچک ملارد یکی دیگر از قطعات این دومینو فرو ریخت و یکی دیگر از سیاست‌های احمدی‌نژاد که مبتنی بر افکار پوپولیستی اش بود از هم فروپاشید. رئیس دولت‌های نهم و دهم همواره عقیده اش بر این مهم استوار بوده است که در شهرستان‌های کوچک و حاشیه ای و در میان اقشار و طبقات فرودست و محروم جامعه به دلیل وجود قشر آسیب‌پذیر، اظهارات پوپولیستی اش خریدار بیشتری دارد از همین روی حتی پس از وداع با پاستور هم، اینگونه مناطق را برای برگزاری سخنرانی‌هایش برمی‌گزیند. اما واکنش بسیاری از مردم ملارد به او، این استراتژی‌اش را با شکست روبه‌رو کرد.
احمدی‌نژاد در شهرهای بزرگ حضور نمی‌یابد
صادق زیبا کلام در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه احمدی‌نژاد با غرض شهرهای توسعه‌نیافته را برای تبلیغات برمی‌گزیند، اظهار داشت: «حتی او در دوران ریاست جمهوری‌اش هم این سیاست را دنبال می‌کرد. به جز یکبار که به دانشگاه پلی تکنیک آمد و با اعتراض گسترده دانشجویان مواجه شد، طی سال‌های 84 تا 88 که اوج محبوبیت ایشان بود، کمتر احمدی‌نژاد را می‌دیدید که در دانشگاه‌ها سخنرانی کند و در میان نویسندگان و روشنفکران و لایه‌های تحصیلکرده حاضر شود.»
وی افزود: «در گذشته هم این چنین بود. امروز هم یقینا برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 96 به سراغ لایه‌های ضعیف جامعه می‌رود و اصلا در جامعه دانشگاهی و فرهیخته کشور حضور نخواهد داشت و از حضور در شهرهای بزرگ هم امتناع خواهد کرد. چون می‌داند که کسر قابل توجهی از مردم با ایشان مخالف هستند. همان کاری که مردم فهیم ملارد کردند.»