آفتاب یزد گزارش می‌دهد
سبقت ایران از چیندر مناطق آزاد!

اقتصادی - تاریخ: ۸-۰۴-۱۳۹۵, ۱۶:۳۰
در حالی که لایحه افزایش مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در هیات دولت تصویب و قرار شد که با قید دو فوریت به زودی به مجلس برود این سوال مطرح می‌شود که تا کنون مناطق آزاد در کشور ما به اهداف مورد نظر دست یافته اند و توانسته اند انتظارات را برآورده سازند؟
یک کارشناس اقتصادی:در کشور چین که چندین برابر ایران وسعت داشته و اقتصاد قدرتمندی دارد، تعداد مناطق آزاد تجاری به مراتب کمتر از ایران است
آفتاب یزد – گروه اقتصادی: دولت قرار است به زودی لایحه تاسیس مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند؛ لایحه ای که بیشتر دوبار در مجلس قبلی رد شده بود.موافقان و مخالفان مناطق آزاد در کشور هر کدام استدلال‌های خودشان را دارند. موافقان ورود مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات بدون عوارض گمرکی، دسترسی آسان و سریع به بازارهای بین المللی داشتن امکانات مناسب برای تولید و صادرات کالا و... را از جمله مزایای مناطق آزاد می‌دانند و مخالفان نیز معتقدند که مناطق آزاد از اهداف اصلی خود فاصله گرفته و به پایگاهی برای واردات انواع کالاهای مصرفی و لوکس تبدیل شده است. حال در چنین شرایطی، تاسیس مناطق آزاد جدید تجاری در کشور باید با رعایت همه ملاحظات و بررسی نقاط ضعف و قوت مناطق پیشین انجام شود. در حال حاضر 7 منطقه آزاد تجاری ارس، ماکو، انزلی، قشم، کیش، چابهار و اروند فعال هستند و قرار است مناطق آزاد بوشهر، جاسک، اینچه‌برون، اردبیل، بانه و مریوان، مهران و زابل به تعداد مناطق آزاد کشور افزوده شوند.
لایحه افزایش مناطق آزاد تصویب شد
این در حالی است که مشاور دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به اینکه طرح افزایش تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور که از سال گذشته مطرح است،بالاخره به کجا رسید، اظهار داشت:افزایش تعداد مناطق آزاد تجاری سال گذشته به تصویب شورای عالی مناطق آزاد رسیده بود و این موضوع دو بار در مجلس مطرح شد که رد شد.جعفر آهنگران در گفتگو با فارس، افزود: روز 26 خرداد 95 موضوع افزایش مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی مجدداً در هیات دولت مطرح و تصویب شد که با قید دو فوریت به زودی به مجلس برود. این مسئول در دبیرخانه شورای عالی منطقه آزاد در مورد جزئیات بیشتر این لایحه گفت: قرار است 7 منطقه آزاد تجاری جدید و 12منطقه ویژه اقتصادی به مجموعه مناطق آزاد و ویژه کشور اضافه شود. آهنگران در پاسخ به اینکه گفته می‌شود نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با این موضوع مخالف است، گفت: خود ایشان عضو شورای عالی مناطق آزاد هستند که قبلاً افزایش تعداد مناطق را تصویب کردهاند و چنین چیزی صحت ندارد.
لزوم باز تعریف کارکرد مناطق آزاد در همین حال، مجیدرضا حریری فعال و کارشناس اقتصادی به آفتاب یزد گفت: مشکل ما درباره مناطق آزاد تجاری این است که هنوز یک استراتژی مشخص در رابطه با این مناطق نداریم. هنوز مشخص نکرده ایم که اقتصاد ما قرار است مبتنی بر تجارت باشد یا تولید. حریری گفت: 7 منطقه آزاد تجاری که براساس لایحه دولت قرار است تصویب شود مناطق مرزی بوده و می‌توان گفت که هدف از تاسیس آنها بیشتر انجام فعالیت‌های تجاری است. وی افزود: نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که تاسیس مناطق آزاد در کشور ما بیشتر به خاطر فشارهای مقامات محلی است. هر یک از مقامات محلی می‌خواهند که منطقه مورد نظرشان به منطقه آزاد تبدیل شده تا فعالیت‌های تجاری در آن منطقه مورد نظر افزایش یابد و حتی فرصت‌های شغلی ایجاد شود. این در حالی است که به عقیده من این فرصت‌های تجاری ایجاد شده هم کاذب است.حریری گفت:واقعیت این است که در مورد مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی که قبلا تاسیس شد ما به اهداف مورد نظر نرسیدیم. فقط در مورد منطقه ویژه عسلویه بود که اهداف از قبل تعیین شده برای تاسیس آن محقق شد. وی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد کشور زیاد است گفت: معتقدم که کشور ما به این تعداد از مناطق آزاد نیازی ندارد. به عنوان مثال، در کشور چین که چندین برابر ایران وسعت داشته و اقتصاد قدرتمندی دارد، تعداد مناطق آزاد تجاری به مراتب کمتر از ایران است.حریری گفت: به نظر من ما باید یک باز تعریفی از کارکرد مناطق آزاد داشته باشیم و مشخص کنیم که هدف ما از تاسیس مناطق آزاد تقویت تجارت است یا تولید؟
ضرورت حمایت از مناطق آزاد برای رشد صادراتعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس،با تاکید برضرورت استفاده از ظرفیت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در راستای رشد اقتصادی،گفت: حمایت از مناطق آزاد برای رشد صادرات باید در دستور کار قرار بگیرد.حبیب الله دهمرده درگفت وگو با خانه ملت،با بیان اینکه مناطق آزاد درکشور درصورت نظارت دقیق می‌توانند تحول اقتصادی را منجر شوند، افزود: بی توجهی به این مناطق یا ضعف نظارت‌ها می‌تواند این مناطق را به کانون قاچاق و واردات بی رویه تبدیل کند.وی با تاکید براینکه ورود به بازارهای جهانی و همچنین ارزآوری برای کشور نتیجه ملموس توجه به مناطق آزاد در کشور است،گفت: مناطق آزاد درکشور ما قابلیت اتصال به بازارهای جهانی را دارند،از این رو باید با حمایت از این نوع مناطق زمینه ارزآوری را برای کشور فراهم کنیم.دهمرده با بیان اینکه کاهش بیکاری و رشد اشتغال نتیجه ملموس توجه به ظرفیت‌های بی نظیر مناطق آزاد در کشور است،افزود: با باز شدن مسیر صادرات از سوی این مناطق رشد تولید ملی و افزایش اشتغال را شاهد خواهیم بود.وی با اشاره به موقعیت مناسب مناطق آزاد در کشور ما،تاکیدکرد:مناطق آزاد بستر مناسبی برای تحول اقتصادی با پتانسیل داخلی را دارا است.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی،ادامه داد: تنها دغدغه در خصوص مناطق آزاد واردات بی رویه و قاچاق است که با نظارت دقیق این موضوع تبدیل به فرصت‌های بکر سرمایه گذاری و رشد اقتصادی خواهد شد.