صلاح‌الدین هرسنی ‌ مدرس علوم سیاسی
چرا انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شد؟

صفحه یک - تاریخ: ۵-۰۴-۱۳۹۵, ۱۶:۳۱
به رغم پیشتازی کمپین تراست (Trust)در نظر سنجی ها اما مردم انگلستان به خروج از اتحادیه اروپا در همه پرسی 23 ژوئن رای دادند.به نظر می رسد چند دلیل در تصمیم مردم برای خروج از اتحادیه نقش داشته اند:
اولین دلیل مربوط به نگاه انگلیس به اتحادیه اروپا است.در این باره گفته شده است که انگلیسی‌ها از عصر جنگ سرد تاکنون در طرح وحدت اروپا یک خط قرمز تاریخی بنام منشور مخالفت لندن با اتحادیه اروپا برای خود ترسیم کرده ‌اند. این خط قرمز از طرف تمام دولت‌ها و جناح‌های سیاسی انگلیس رعایت شده است. لندن 4 محور از مسائل حاکمیتی خود را مغایر با وحدت اتحادیه اروپا می‌داند. این محورها شامل: سیاست خارجی، حقوق بشر، قوانین اجتماعی و امور مالیاتی است. براین اساس انگلیس در اکثر زمینه‌ها رویه ملی خود را حفظ کرده به طوری که تاکنون از پیوستن ‏به حوزه یورو خودداری کرده است. مزید بر این،انگلستان با اروپای دفاعی مستقل و ارتش مشترک اروپایی مخالف ‏و آنها را نپذیرفته است.
دومین دلیل مربوط به تاثیر اتحادیه اروپا بر قانون بی رویه مهاجرت به انگلستان و همچنین مخاطرات امنیتی است.در باور مردم انگلستان تاثیر اتحادیه اروپا و اجرای مهاجرت بی رویه به انگلستان به مراتب بدتر از بحران یورو است.انگلستان هم اینک عضو شینگن نیست و ‏معتقد به کنترل رفت و آمد شهروندان است ومخالف سرسخت قوانین کار مشترک در اتحادیه بوده و بدین سبب با شناسایی ‏رسمی حق اعتصاب در قانون اساسی اتحادیه مخالف می‌باشد و معتقد به سرسختی در زمینه قوانین مهاجرت به اتحادیه اروپاست.همین قانون بی رویه مهاجرت متوجه خطرات امنیتی هم است که می تواند آینده حیات اتحادیه را تهدید کند. در این ارتباط بیشترین مخاطرات امنیتی ناشی از عضویت احتمالی ترکیه در اتحادیه اروپاست.کشوری که تحت زعامت رهبر خودکامه ای چون اردوغان بحران امنیتی اش تصاعد یافته است.
در باور طرفداران کمپین تراست که از سوی پوریس جانسون و شهردار سابق لندن و مایکل‌گو و وزیر دادگستری انگلستان مدیریت می‌شد، در صورت خروج انگلستان از اتحادیه اروپا می‌توان کنترل بهتری را روی پدیده مهاجرت اعمال کرد.
سومین دلیل برای خروج از اتحادیه اروپا ناشی از مخالفتی است که در اساس مردم انگلستان با ایده همگرایی دارند.در این زمینه در باور مردم انگلستان ایده همگرایی با اتحادیه اروپا، مغایر با حسن غرور ملی کشورشان است. اساسا نگاه مردم انگلستان به ویژه طرفداران کمپین برگزیت (Brexite) نسبت به فرآیند‌های سیاسی اتحادیه اروپا بدبینانه است.لذا هم آنان اتحادیه اروپا را فاقد ‏فرآیندی دموکراتیک دانسته و آن را تهدیدی برای حاکمیت ملی انگلیس می‌دانند.
دلیل چهارم خروج از اتحادیه به نگرش برخی از احزاب انگلستان ارتباط می‌یابد.در این زمینه اساسا نگاه برخی از احزاب انگلستان از جمله احزاب محافظه کار و استقلال بریتانیا بر تمامی راهبردهای کمپین تراست پایان داده است. احزاب محافظه کار و استقلال بریتانیا نمی‌توانند بپذیرند که پول کشورشان بی حساب و کتاب و بدون حصول نتیجه‌ای برای اروپای واحد مصرف شود.این احزاب همچنین بر نگرش‌هایی چون وجود نگاه ارجحیت منافع اتحادیه بر منافع کشورهای اعضا پذیرفتن پول واحد اتحادیه اروپا و در نتیجه سپردن کنترل ‏اقتصاد انگلیس به بانک مرکزی اروپا، تسلط آلمان و فرانسه بر اتحادیه اروپا و دست کشیدن از سیستم حقوقی و دموکراتیک دیرینه و الگوی کشورهای ‏جهان نگاه بدبینانه دارند.
پنجمین دلیلی که می‌توان برای اقدام مردم انگلستان در خروج از اتحادیه اروپا اقامه کرد آن است که این جدایی کمکی به استقلال اسکاتلند می‌کند.به واقع مانع اصلی استقلال انگلستان پیوند سیصد ساله انگلستان با انگلستان بوده است.به واقع پس از دوسالی که اسکاتلندی‌ها ناگزیر به ماندن در زیر چتر انگلستان بوده اند،هم اینک این جدایی هم انگلستان را از بار اتهام اسکاتلندی‌ها بابت مانع تراشی‌هایی برای استقلال می‌رهاند و هم زمینه را برای الکس ساموند رهبر جنبش استقلال اسکاتلند فراهم می‌کند که هم رفراندومی برای استقلال کشورش از انگلستان برگزار کند و هم رفراندومی برای ماندن در اتحادیه اروپا.به این ترتیب دلیلی ندارد که اسکاتلند همچون گذشته در کنار انگلستان بماند و سایه منت انگلستان روی سرش باشد.
آخرین دلیلی که می‌تواند برای اقدام مردم انگلستان در خروج از اتحادیه اروپا اقامه کرد، به هزینه عضویت انگلستان در اتحادیه اروپا، مخاطرات مهاجرت به انگلستان و نرخ تصاعد یابنده بیکاری در انگلستان در لوای اروپای واحد است.در این زمینه طبیعی است که خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به کاهش سریع هزینه می‌انجامد و انگلستان دیگر مشارکتی در تامین بودجه اتحادیه اروپا نخواهد داشت.در همین راستا دیدگاه نایجل فراژ رهبر حزب استقلال بریتانیا(یوکیپ)بر این است که خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تنها راه‌حل کنترل دوباره مرزهای این کشور است.لذا مهاجرت به انگلستان باید به‌طور چشمگیری کاهش یابد.در باره نرخ بیکاری اقدام و تصمیم مردم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا در راستای دیدگاه‌های جان لانگ ورث، مدیر کل سابق اتاق بازرگانی بریتانیا که ماه مه 2016 میلادی به دلیل حمایت از خروج این کشور از اتحادیه اروپا از سمت خود استعفا داده،قابل توجیه است.جان لانگ ورث بر این باوراست که در صورت خروج این کشور از عضویت اروپا و کاهش میزان مهاجرت اروپایی‌ها به انگلستان، شهروندان انگلیسی بیشتری مشغول به کار می‌شوند.
با همه جزر ومدهایی که این روز‌ها در حیات سبز جزیره بر سر ماندن یا نماندن از اتحادیه اروپا جاری و ساری بود،این روز به تاریخ پیوست و راهبرد همه پرسی برگزیت به روز سرنوشت سازی برای مردم انگلستان تبدیل شد. طرفه آنکه راهبرد همه پرسی برگزیت نه تنها توانست بر همه تردید‌ها و خروج هراسی‌های مردم انگلستان پایان دهد بلکه توانست محبوبیت دیوید کامرون را که در کمپین تراست برای ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا تلاش می‌کرد کاهش دهد و مشروعیت او را در کنار پرونده پاناما گیت به چالش گیرد.چالشی که غیر منتظره نیست با توجه به کنش‌ها و الگو‌های رفتاری‌اش تصاعد یابد.