همدردی مردم ایران با خانواده‌های عزادار سربازان
خداحافظ برادر سربازم

اجتماعی - تاریخ: ۵-۰۴-۱۳۹۵, ۱۶:۳۰
موسی کمالی: افرادی که در این حادثه مجروح شده باشند، اگر میزان و شدت جراحتشان سطحی باشد پس از استراحت و طی دوره درمان ادامه خدمت سربازی خود را انجام خواهند داد، اما اگر آسیب‌دیدگی افراد بالا باشد با توجه به نظر تیم پزشکی امکان معافیتشان از سربازی وجود دارد
ایرج حریرچی: این اتوبوس‌ها در چندین محل توقف کرده و اجناس قاچاقی همچون سیگار تحویل گرفتند و توقفی که مسافران تقاضا کرده بودند را انجام نداده‌اند
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: هیچ گاه نمی‌پنداشتند که آخرین سلفی‌شان در صفحه‌های شخصی مردم در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شود و این تصویر پر از لبخند، تبدیل شود به عکس پروفایل بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی. عکس سلفی که آخرین میراث و تنها یادگار 13 سرباز از دست رفته این مرز وبوم بود که در سانحه سقوط اتوبوسی به دره در نی ریز فارس به شهادت رسیدند. بازتاب شهادت این 13 سرباز جان باخته تنها به هم دردی مردمان عادی تحدید نشد بلکه از سیاست پیشگانی چون محمد جواد ظریف، حسن روحانی ، محمد رضا عارف و... گرفته تا هنرمندان و ورزشکاران کشور نیز به این حادثه جان کاه واکنش نشان دادند و به همراهی با مردم و همدردی با بازماندگان درگذشتگان پرداختند. یکی از زیباترین واکنش‌ها به این حادثه به پرویز پرستویی بازیگر مطرح سینما و تلویزیون تعلق دارد وی در اینستاگرامش در این باره گفته است که :« خدا حافظ برادر سربازم اینجا کسی ککش هم نمی‌گزد ،
جز خانواده داغدارت جز رفیق بی برادر شده‌ات جز دخترکی که رخت بخت سفیدش سیاه شد.»
واکنش هنرمندان و ورزشکاران
در همین حال بهرام رادان در پیام تسلیت خود اینگونه نوشت: « امان از این جاده‌هاى لعنتى، امان از این سفرهاى بى بازگشت، امان از دل ماتم زده عزیزانشون. خدا به همه شون صبر بده. آمین»
پریناز ایزد یار، بازیگر برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر سال گذشته نیز با انتشار عکسی که گفته می‌شود آخرین سلفی قربانیان این حادثه است، در اینستاگرام نوشت: «قلبم درد گرفت از شنیدن این خبر.»
علی کریمی، فوتبالیست سرشناس کشورمان در پُست اینستاگرامی خود به این حادثه واکنش نشان داد و آن را تسلیت گفت. برزو ارجمند، بازیگر هم این واقعه را در اینستاگرامش تسلیت گفت. بهاره رهنما، دیگر بازیگر کشورمان هم با انتشار متنی به این حادثه واکنش نشان داد، او در اینستاگرامش نوشت: « «برای سربازان عزیز کشورم عرض تسلیت دارم حادثه تصادف اتوبوس حامل سربازان جوان کشورم و فوت 13جوان ایرانی که شاید هر کدام برای آینده کشورم سرمایه ای بودند، قلب همه ما رو به درد آورد ، به خانواده‌های محترم این سربازان تسلیت میگم و از خداوند مهربان برایشان صبر و آرامش آرزو دارم، روایت هست که هرکسی در حال انجام وظیفه از بین برود برای خداوند
مثل یک شهید محسوب می‌شود، برای
روح پاک این سربازان علو درجات الهی را آرزو دارم»
امیر جعفری و اشکان خطیبی هم این حادثه را به مادران داغ دیده تسلیت گفتند. الناز حبیبی، بازیگر هم مرگ سربازان را مظلومانه و بی صدا توصیف کرد و در اینستاگرامش آن را تسلیت گفت. عادل فردوسی پور هم هنگام گزارش دیدار پرتغال- مجارستان، از آنتن شبکه سوم سیما استفاده کرد و از مردم خواست تا فاتحه‌ای برای سربازان شهیدی که در سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کردند، قرائت کنند. بختیار رحمانی، دیگر فوتبالیست کشور هم با انتشار اسامی جانباختگان وقوع آن را تسلیت گفت.
#سرباز_تسلیت
«هشتگ‌ها » در شبکه‌های اجتماعی نقش زبان در رساندن یک پیام واحد را ایفا می‌کنند. هشتگ سازی در ایران هم مرسوم شده است. به گونه‌ای که اگر مردم بخواهند از طریق تنها تریبون خود یعنی شبکه‌های اجتماعی پیامی را منتقل کنند، با ساختن هشتگ‌های مربوطه به این کار می‌پردازند. داستان شهادت این سربازان نیز از این ماجرا مستثنی نبوده و ملت ایران در فضای مجازی با ساختن هشتگ #«سرباز_تسلیت »به حمایت ازآنان پرداختند و با خانواده‌هایشان هم دردی کردند.
عوامل این حادثه شناسایی و مجازات شوند
در این میان محسن رضایی ،دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیزضمن ابراز تاسف از عروج شهادت گونه 13 تن از سربازان ایران اسلامی، خواهان شناسایی و مجازات عاملین این حادثه دردناک شد. همچنین حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه هم با انتشار متنی در اینستاگرامش به این حادثه واکنش نشان داد. سید محمد علی ابطحی، عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز نیز با انتشار عکسی که گفته می‌شود آخرین سلفی سربازان پادگان صفرپنج بوده است، این حادثه را تسلیت گفت.
واکنش نمایندگان در این میان نمایندگان مجلس نیز نسبت به این اتفاق دردناک واکنش نشان دادند. فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت کشته شدن 13 سرباز در سانحه سقوط اتوبوس به دره، گفت که برای پیگیری چرایی این سانحه و جلوگیری از تکرار موارد مشابه تلاش خواهد کرد.
حادثه سقوط اتوبوس سربازان از ابتدا تا انتها دارای نقاط ابهام است
نماینده مردم شیراز در مجلس با انتقاد از نحوه خدمات رسانی به مجروحان حادثه نی‌ریز در بیمارستان شهید رجایی شیراز، گفت: جوانب این حادثه و علل آن باید از ابتدا تا انتها مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
علی اکبری درخصوص آخرین وضعیت مصدومان حادثه دیده سقوط اتوبوس حامل سربازان، گفت: دربازدیدی که با جمعی از نمایندگان استان فارس از بیمارستان شهید رجایی شیراز به عمل آمد مشاهده شد که تعدادی از مصدومان متاسفانه شرایط خوبی ندارند. اکبری با اشاره به اینکه روایت‌های مختلفی از تعداد مجروحان این حادثه وجود دارد، افزود: واقعیت آن است که کل ماجرا از ابتدا تا انتها دارای نقاط ابهامی است به همین دلیل تمام جوانب این حادثه باید از ابتدا مورد بررسی دقیق قرار گیرد، چون 2 اتوبوس حامل سربازان دچار حادثه شده و مشخص نیست که دلایل وقوع و نحوه وقوع چگونه بوده است.
جزئیات جدید از حادثه
در پی وقوع این سانحه امیر، احمدرضا ، پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش با حضور در محل سانحه به بررسی ابعاد مختلف این حادثه پرداخت. پوردستان با بیان اینکه کمک هزینه‌ای برای خانواده‌های مصدومان و جانباختگان پیش بینی شده است، افزود: اقدامات بیمه‌ای هم برای سربازانی که مجروح شده یا فوت کرده‌اند پیش بینی کرده‌ایم. وی گفت: همچنین اقامه دعوا هم در مرجع قضایی بر علیه تعاونی میهن تور که اتوبوس حادثه دیده
متعلق به آن است مطرح شده است تا بتوانیم مطالبات و حق سربازان مجروح و حادثه دیده و سربازانی را که فوت کرده‌اند و همچنین خانواده‌های آنها را استیفاء کنیم.
وی با اشاره به اینکه سربازان دو ماه آموزش سخت و فشرده رزم مقدماتی را طی می‌کنند، افزود: ما مجاز نیستیم که برای جابجایی بین شهری سربازان از اتوبوس‌های نظامی استفاده کنیم به همین علت با پایانه‌ها قراردادهایی داریم تا سربازان را جابجا کنیم. پوردستان افزود: در مرکز آموزش 05 هم همین اتفاق افتاد یعنی سربازان که دوره آموزشی را انجام دادند، طی قراردادی که مرکز آموزشی 05 شهید گنجویی نیروی زمینی در کرمان با پایانه مسافربری داشت، حدود 40 تا 50 دستگاه اتوبوس در این مرکز حاضر شد. وی افزود: این سربازان دوره آموزشی خود را تمام کرده بودند و برای مرخصی 12 روزه اعزام می‌شدند تا پس از پایان مرخصی، خودشان را به یگان‌هایی که ما در امریه مشخص کرده بودیم معرفی کنند. فرمانده نیروی زمینی ارتش ادامه داد: افسران ترابری ما اتوبوس‌ها را به لحاظ معاینه فنی و همچنین به لحاظ دفترچه راننده چک و کنترل و صحت و سلامت آنها را تایید می‌کنند. وی تصریح کرد: سربازان مطابق استاندارد و به تعداد صندلی‌ها سوار می‌شوند و جیره بین راهی هم به آنان داده شده بود. پوردستان گفت: در اتوبوس دوم که به سمت شیراز حرکت می‌کرد و عمدتا سربازان استان فارس از شهرهایی مانند مرودشت، کازرون و قیرکارزین و نقاط دیگر بودند، متاسفانه راننده پس از پلیس راه سیرجان مرتکب تخلف می‌شود و تعدادی نفرات غیر مجاز که عمدتا افاغنه بودند در موقعی که سربازان خواب بودند، سوار خودرو می‌کند و حتی در قسمت بار خودرو نیز آنها را جای می‌دهد.
کهولت سن راننده و فرسودگی اتوبوس دلیل بروز حادثه
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: طی تحقیقات به عمل آمده دلیل بروز حادثه تصادف اتوبوس حامل سربازان ارتش، کهولت سن راننده و فرسودگی اتوبوس بوده است.
اتوبوس مسافر و اجناس قاچاق حمل می‌کرد
از سوی دیگر قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت که به همراه تیمی از معاونت درمان وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس به شیراز سفر کرده است، توضیحاتی در مورد این حادثه و نیز اقدامات صورت گرفته اورژانس ۱۱۵ و بیمارستان‌های شهرستان‌های استان فارس ارائه کرد. دکتر ایرج حریرچی تعداد جان باختگان در محل حادثه را ۱۶ نفر عنوان کرد و گفت: ۳ نفر دیگر نیز در حین انتقال به بیمارستان جان خود را
از دست دادند و وضعیت سایر مصدومان که
۵۶ نفر از آنها به بیمارستان شهید رجایی شیراز
منتقل شده بودند، رو به بهبودی است و حدود نیمی از آنها ترخیص شده‌اند اما حال ۵ نفر از این مصدومان مناسب نیست. حریرچی تصریح کرد: دو اتوبوس شخصی، این سربازان وظیفه که عمدتا دارای مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های عمران و الکترونیک بودند را منتقل می‌کردند که سرعت این اتوبوس‌ها بالا و غیرمجاز بوده و یکی از اتوبوس‌ها نیز تعدادی مسافر قاچاق از اتباع خارجی داشته و دو نفر در صندوق بوده‌اند که در دم فوت کرده‌اند. وی در ادامه افزود: این اتوبوس‌ها در چندین محل توقف کرده و اجناس قاچاقی همچون سیگار تحویل گرفتند و توقفی که مسافران تقاضا کرده بودند را انجام نداده‌اند و طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی، عامل حادثه سرعت بالا و عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه بوده است.
آخرین وضعیت مصدومان
حریرچی با اشاره به پیش بینی‌های لازم برای ادامه روند درمان مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس حامل سربازان، خاطرنشان کرد: اقدامات و اعمال جراحی مورد نیاز پیش بینی شده البته برخی از مصدومان باید با فاصله زمانی جراحی شوند و باید ابتدا وضعیت یک عضو از بدن آنها مشخص شوند تا بتوانیم برای اعضای دیگر بدنشان اقدام کنیم و اگر برای هر یک از مصدومان عمل جراحی برای هفته آینده پیش بینی شود به معنی تاخیر در درمان نیست بلکه پروتکل‌های درمانی ایجاب می‌کند که این کار انجام شود.حریرچی تاکید کرد: کلیه خدمات ارائه شده به مصدومین رایگان است.تسهیلات مادام‌العمر برای برخی از خانواده‌های سربازان حادثه دیده
از سوی دیگر جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح با تسلیت به خانواده‌های سربازان جانباخته در حادثه واژگونی اتوبوس، از پیگیری ویژه برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه خبر داد و جزئیات تسهیلات و خدمات ارائه شده به خانواده سربازان جانباخته و مجروح را تشریح کرد. سردار موسی کمالی ، گفت: فرمانده‌هان ومسئولان نیروی زمینی ارتش بررسی علت و ریشه‌های این حادثه را در دستور کار خود قرار دادند و از سوی ستاد کل نیروهای مسلح نیز دستورات لازم ابلاغ شده تا اگر در جریان رسیدگی به ابعاد این حادثه مورد قصور، کوتاهی و سهل‌انگاری از سوی هریک از مسئولان به اثبات رسید، برخوردهای قانونی لازم با عامل یا عاملان احتمالی این حادثه انجام شود. وی درباره آمار فوتی‌ها و مصدومان این دو سانحه نیز گفت: متاسفانه برابر آخرین گزارش‌ها 13 نفر از سربازان پاک و ایثارگر کشورمان در این سانحه جان خود را از دست داده‌اند و دیگر کشته‌شدگان حادثه، افراد غیر سرباز هستند و حدود 80 نفر هم در این حادثه مجروح شده‌اند که مجروحان نیز دو دسته‌اند؛ یک دسته افراد با جراحت سطحی و دسته دیگر افرادی با جراحت شدید هستند که تعدادشان حدود 40 نفر است.
وی با بیان اینکه "خدمات درمانی به تمامی مجروحان ارائه می‌شود"، اظهارکرد: تمامی سربازان حادثه دیده جزء پرسنل نیروهای مسلح محسوب شده و تحت حمایت نیروهای مسلح خواهند بود. کمالی درباره اینکه چه تسهیلات و خدماتی به خانواده سربازان جانباخته و سربازان مجروح شده ارائه خواهد شد، گفت: همسر و فرزند سربازانی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند تا پایان عمر از نیروهای مسلح مستمری دریافت خواهند کرد و اگر این افراد پدر و مادر تحت تکفل داشته باشند، مشمول این قانون خواهند بود. جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح درباره آسیب‌دیدگان این سانحه نیز گفت: تمام هزینه‌های درمانی این سربازان تا زمان بهبودی کامل و بازیابی سلامت برعهده نیروهای مسلح خواهد بود و آنان بیمه هم هستند. وی درباره سربازان آسیب‌دیده در این حادثه و اینکه آیا ممکن است این سربازان از انجام خدمت سربازی معاف شوند، تصریح کرد: افرادی که در این حادثه مجروح شده باشند، اگر میزان و شدت جراحتشان سطحی باشد پس از استراحت و طی دوره درمان ادامه خدمت سربازی خود را انجام خواهند داد، اما اگر آسیب‌دیدگی افراد بالا باشد با توجه به نظر تیم پزشکی امکان معافیتشان از سربازی وجود دارد. جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستادکل نیروهای مسلح درباره انتقاد برخی از کاربران در فضای مجازی و اجتماعی درباره چرایی
انتقال شبانه این سربازان نیز گفت: به دلیل گرمای شدید هوا و همینطور قرار داشتن در ماه مبارک رمضان، در بعضی مواقع جابجایی سربازان در خنکیِ هوا انجام می‌شود.
پیشنهاد جابجایی سربازان ایران با قطار
یک روز پس از حادثه تلخ سقوط اتوبوس حامل سربازان وظیفه به دره و کشته شدن ۱3 تن از آنان، یک شرکت ریلی اعلام آمادگی کرده جابجایی سربازان در سراسر کشور را از طریق قطار اجرایی کند. مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا اعلام کرد: با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و نهادهای مسئول، آماده جابجایی سربازان کشور با قطارهای رجا هستیم. سید حسن موسوی نژاد با اعلام این خبر افزود: به دنبال حادثه تلخی که طی آن 13 سرباز عزیز کشورمان جان خود را از دست دادند، آمادگی داریم سربازان کشور را با قطارهای رجا در نقاط مختلف کشور جابجا کنیم.