آمریکا:فروش بوئینگ به ایران مجاز است

اقتصادی - تاریخ: ۲۷-۰۳-۱۳۹۵, ۱۶:۳۱
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: توافق هسته ای با ایران اجازه فروش هواپیماهای تجاری به این کشور را می‌دهد.
به گزارش خبرآنلاین، وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه نمی‌تواند به موضوع کسب مجوز فروش هواپیما از سوی شرکت بوئینگ به ایران بپردازد، اما یک سخنگو اظهار داشت که توافق هسته ای با ایران اجازه فروش هواپیماهای تجاری به این کشور را می‌دهد.
رویترز نوشت: این اظهار نظر وزارت خارجه آمریکا پس از آن صورت گرفت که ایران اعلام کرد برای خرید هواپیماهای جت با بوئینگ به توافق رسیده است تا آسمان این کشور برای نخستین بار طی چندین دهه دوباره به روی هواپیماهای جدید آمریکا طبق یک توافق
بین المللی در مورد کاهش تحریم‌ها باز شود.
«جان کربی» ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال که از پرداختن به گزارش‌های خاص در مورد شرکت‌های خصوصی امتناع کرد، گفت: توافق هسته ای با ایران شامل بیانیه ای
است که اجازه کسب مجوز مورد به مورد از سوی افراد و نهادهایی که خواستار صدور مجوز، فروش یا انتقال هواپیمای مسافربری تجاری صرفا به منظور هوانوردی مسافربری تجاری هستند را به آنها می‌دهد.
منابع غربی روز سه شنبه اعلام کردند: هواپیماسازی بوئینگ آمریکا با ایران در زمینه فروش یا اجاره بیش از یکصد فروند جت مسافربری طبق توافق تهران با قدرت‌های جهانی برای کاهش تحریم‌ها به تفاهم رسیده است. این معامله تاکنون تنها درچارچوب ترتیبات پیشنهادی آتی ، دستیابی شرکت هواپیمایی ایران ایر جت‌هایی را چه از طریق خرید مستقیم و چه اجاره در بر می‌گیرد باید مورد تایید دولت آمریکا قرار گیرد.
یک سخنگوی این شرکت در ایمیل اعلام کرد: ما درگیر مذاکره با شرکت‌های ایران با تایید دولت آمریکا در خرید و خدمات بالقوه هواپیمای تجاری بوئینگ بودیم.
وی افزود: ما در مورد جزئیات گفتگوهای جاری با مشتریان صحبت نخواهیم کرد و رویه استاندارد ما این است که خود مشتریان هرگونه توافق به دست آمده را اعلام کنند. هرگونه توافق به دست آمده مشروط به تایید دولت آمریکا خواهد بود.