صالحی ضمن اشاره به برخوردهای بی ادبانه برخی با مذاکره کنندگان هسته ای :
بعضی از میز و تیتر به دنبال عزت هستند !

سیاسی - تاریخ: ۲۱-۰۲-۱۳۹۴, ۰۰:۰۱
صالحی گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری دانشگاه و سازمان انرژی اتمی رآکتور تحقیقاتی مشابه رآکتور تحقیقاتی تهران در دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد ایجاد کنیم.
علی‌اکبر صالحی در سخنانی در مراسم گرامیداشت اساتید و چهره‌های ماندگار هسته‌ای در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه علوم و تحقیقات آزاد اسلامی گفت: ما امروز در ساخت رآکتور مشابه رآکتور تحقیقاتی تهران هیچ مشکل و ابهامی نداریم و قادر به ساخت آن هستیم.
وی افزود: ملت ایران هر آنچه اراده کند را می‌تواند محقق سازد. دستاوردهای ما در زمینه‌های مختلف، عظیم است. رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تاریخچه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان قبل از انقلاب به رآکتور تهران اشاره کرد و گفت: این رآکتور در حقیقت متعلق به دانشگاه تهران است و هر دانشگاهی که می‌خواهد موفق باشد به ویژه در علوم مهندسی و هسته‌ای حتما باید از یک رآکتور تحقیقاتی برخوردار باشد.
اوایل انقلاب با فعالیت های هسته ای مخالف بودند
صالحی با اشاره به مخالفت‌های اوایل انقلاب با ادامه فعالیت‌های هسته‌ای و حفظ قراردادهایی که قبل از انقلاب منعقد شده بود گفت:‌عده‌ای پیشنهاد دادند که این قراردادها تحمیلی است و نباید آن‌ها را ادامه دهیم و برخی هم به دنبال توجیه مخالفت‌شان با ادامه این پروژه‌ها با رای اساتید بودند.
در آن میان دکتر منتخب نظر دادند که چرا عجله می‌کنید؟ اجازه دهید این موضوع بررسی شود و بعد تصمیم بگیرید و قرار شد دو هفته بعد هر یک از گروه‌ها نتایج بررسی‌شان را ارائه دهند. بنده و آقای دکتر افشار مسئول بررسی چرخه سوخت بودیم و در نهایت گزارشی را آماده کردیم. دکتر منتخب در آن جلسه اعلام کرد با توجه به گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است بهتر است این پروژه‌ها را ادامه دهیم و نیروگاه‌های هسته‌ای را بسازیم اما عده‌ای انقلابی که از آن‌ها نمی‌خواهم اسم ببرم مانع این تصمیم شدند و همان چیزی شد که همه می‌دانیم. در هر حال گذشته‌ها گذشته است و پس از آن ما با جنگ تحمیلی روبه‌رو شدیم اما بعد از جنگ نظام تصمیم گرفت فعالیت‌های هسته‌ای را احیا کند و در این چارچوب تصمیمی استراتژیک اتخاذ شد.
معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: در چارچوب این تصمیم قرار شد ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در دستور کار قرار گیرد اما تاکید شد که نباید صرفا نیروگاه برای تامین برق ساخته شود بلکه باید در زمینه‌های مختلف انرژی هسته‌ای ورود پیدا کنیم و واقعا این تصمیم درست بود.
می خواهیم به خود متکی باشیم نه اینکه لزوما خودکفا باشیم صالحی با بیان این که لزوما نمی‌خواهیم خودکفا باشیم بلکه مهم آن است که متکی به خود باشیم، افزود: ما می‌خواهیم با انجام غنی‌سازی قدرت‌مان را نشان دهیم تا اگر روزی گفتند برای نیروگاه‌های‌مان سوخت نمی‌دهند، معلق در هوا نباشیم.
وی ادامه داد:‌ با این تصمیم استراتژیک نهضت هسته‌ای در کشور شروع شد که بسیار مبارک و خوب بود.صالحی گفت: یکی از عوامل عمده حرکت سریع ما در صنعت هسته‌ای که باعث شد زمینه خودباوری و خوداتکایی و اصل «ما می‌توانیم» محقق شود و صنایع دیگر را در کشور نیز به حرکت دربیاورد چالشی بود که خارجی‌ها در بحث هسته‌ای برای ما ایجاد کردند. اگر این چالش نبود ما با این سرعت حرکت نمی‌کردیم و این‌جاست که می‌گویند عدو سبب خیر شود.
مذاکرات روبه جلو است
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به مذاکرات 1+5 تشریح کرد: مذاکرات رو به جلو است و به خوبی پیش می‌رود.
وی با طرح این پرسش که چرا 1+5 و به ویژه آمریکا این قدر برای مذاکرات با ایران وقت می‌گذارد و وزیر خارجه آمریکا ساعت‌های طولانی است- که در طول تاریخ مذاکرات دوجانبه وزیران خارجه آمریکا بی‌سابقه است- حاضر می‌شود با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کند؟ افزود: این به این خاطر است که ایران در قدرت و ظرفیت توانمندی بالقوه و بالفعل دارد و نشان داده است همواره می‌تواند در عرصه بین‌الملل جایگاه رفیعی در جهت منافع انسان‌ها به ویژه داشته باشد.
صالحی با تاکید بر جهانشمولی دیدگاه‌ها و مواضع ایران گفت: اندیشمندان ما همواره جهانشمول فکر کرده‌اند و در این بین مصداق‌های بسیار زیادی مثل فردوسی، حافظ، مولوی و ... وجود دارد. امروز یکی از معروف‌ترین کتاب‌های دنیا در غرب کتاب اشعار مولاناست.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: دو سفره در دنیا برپاست یکی همان است که خواص یعنی برخی کشورها که خود را جامعه جهانی می‌دانند در آن نشسته‌اند و دیگری سفره عوام است؛ مساله این است که ایران از سر سفره عوام پا شده و می‌خواهد بر سر سفره خواص بنشیند و آن‌ها نمی‌گذارند اما بالاخره یک شکافی را برای نشستن پیدا کرده است. ما قادریم در مجموعه ابعاد به نقطه قابل قبولی برسیم و بر سر سفره خواص نیز بنشینیم.
او ادامه داد :‌ نشست 1+5 با ایران نشان از یک قدرت بالقوه و با ظرفیت بالا برای ایران دارد که اگر این قدرت رها شود روز به روز اوج می‌گیرد.
ازتعامل استقبال می کنیم
رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که ما از تعامل استقبال می‌کنیم و منطق ما همواره مبتنی بر تعامل با دنیا بوده است و به دنبال تقابل نیستیم، گفت : مذاکرات هسته‌ای به لطف الهی اگر مقدر باشد به نتیجه می‌رسد. دیشب جلسه‌ای با مسئولان
مذاکره کننده داشتیم که به نظرم با توجه به مطالب مطرح شده روند خوب و رو به جلویی داریم اما این را بگویم
آن‌ها از حالا دارند دبه درمی‌آورند و همان طور که در اظهارات و موضع‌گیری‌ها دیدید طرف مقابل دارد روی یکسری مسائل دبه درمی‌آورد و انگار فهمیده‌اند چه رخ داده است. با این حال در مجموع معتقدم مذاکرات می‌تواند به نتیجه برسد؛ اما ما به هر قیمتی نمی‌خواهیم مذاکره کنیم، بلکه با حفظ اصل حاکمیت و منافع ملی و چارچوب‌هایی که مقام معظم رهبری و شوراهای مختلف تعیین کردند کار را پیش می‌بریم.
قرارداد دو نیروگاه بزرگ با روس ها
صالحی در ادامه به برنامه‌های آینده سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: ما قراردادی برای ساخت دو نیروگاه بزرگ با روس‌ها بستیم که سال گذشته منعقد شد و سال 94 حرکت جدی برای آغاز ساخت آن را شروع می‌کنیم. الان شهرک استقرار نیروهای انسانی در حال ساخت و آماده‌سازی است و برای ساخت این دو نیروگاه به 13 هزار نیروی متخصص نیاز داریم که فکر نمی‌کنم چنین نیرویی در کشور داشته باشیم.به گزارش ایسنا رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت:‌ ما با کشور دیگری برای ساخت نیروگاه‌های کوچک 100 مگاواتی در حال مذاکره هستیم که 90 درصد در این مذاکرات جلو رفته‌ایم و نیروگاه‌های کوچک قرار است در سواحل مکران ساخته شوند که هم آب را شیرین می‌کنند و هم برق تولید می‌کنند. حجم قرارداد مربوط به ساخت دو نیروگاه قدرت 10 میلیارد دلار و حجم قراردادهای نیروگاه‌های کوچک بیش از 2 میلیارد دلار است. این پروژه‌ها باید در عرض 10 سال عملیاتی شوند بنابراین آینده صنعت هسته‌ای با همین دو پروژه روشن است.
بزرگترین بیمارستان تخصصی هسته ای
صالحی همچنین از ساخت بزرگ‌ترین بیمارستان تخصصی هسته‌ای جامع در سطح کشور و منطقه خبر داد و ادامه داد : زمین این بیمارستان در حال فراهم شدن است و البته ساخت این مجموعه بسیار پرهزینه است. ما در ساخت این بیمارستان بیش از هر چیز به دنبال استانداردسازی هستیم تا این بیمارستان الگویی برای بیمارستان‌های دیگر باشد.وی اضافه کرد : شاید ایران کشور غنی به لحاظ مواد اولیه هسته‌ای نباشد اما فقیر هم نیستیم. پیش از این تصور بر این بود که ایران در منابع اولیه اورانیوم کشور فقیری است اما در برهه اخیر به نتایج خوبی رسیده‌ایم و در زمان خود اطلاعات خوبی را در این خصوص ارائه خواهم کرد. صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به انتقادات و سخنانی که در رابطه با مذاکرات هسته‌ای از سوی برخی در کشور مطرح می‌شود گفت: برخی دوستان نظراتی دارند. ما در سازمان و دوستان‌مان در وزارت خارجه هم این گونه نیست که در همه مسائل اتفاق نظر داشته باشیم اما با هم همدلی می‌کنیم تا کارها انجام شود و از موانع عبور کنیم. وجود اختلاف نظرها به معنی دشمنی نیست و نباید هیچ وقت از ادب و اخلاق و بیان اختلاف نظرها دور شویم.او ادامه داد:‌ امروز در کشور برخی خود را دانشمند می‌نامند اما من نمی‌دانم اگر اینشتین هم دانشمند است چطور کسی می‌تواند به خود جرات دهد و خود را دانشمند بداند. عبارت باید سر جای خود استفاده شوند.رئیس سازمان انرژی اتمی خطاب به برخی افراد که خارج از ادب و دلسوزی انتقاد می‌کنند افزود : گاهی برخی افراد
جلوتر از مسئولان نظام حرکت می‌کنند و من به آن‌ها تذکری برادرانه و دوستانه می‌دهم که هر چقدر بی‌ادبی کنید به خودتان برمی‌گردد. ما با سخن حق جدل نداریم اگر صحبت‌تان حق است همه می‌پذیرند؛ اگر ناحق است کمی به حرف‌های‌تان فکر کنید و ببینید به دنبال چه هستید. در راس همه گناهان این است که کسی بخواهد صرفا به هر بهانه‌ای به جایگاه اجتماعی بالا برسد اما فایده این کار چیست. افتخار ما این است که بنده حقیر خداوند هستیم و نباید از میز و یا تیتر به دنبال کسب عزت و مقام و جایگاه باشیم؛ عزت ما از تیترمان به دست نمی‌آید و اگر کسی خود را نیازمند میز می‌داند نهایت ذلت است.