تاثیرمصرف خودسرانه مکمل‌ها
تاثیرمصرف خودسرانه مکمل‌ها

زندگی - تاریخ: ۱۵-۰۱-۱۳۹۵, ۱۶:۰۱
مصرف بعضی مکمل‌ها با توجه به اثرات مثبتی که دارند گاهی می‌تواند در بروز مشکلات و بیماری‌های کبدی خطر آفرین باشند. مسعود داوودی
متخصص پوست و مو و زیبایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،
درخصوص مکمل‌هایی که ممکن است برای پوست و مو خطر آفرین باشد گفت: مصرف برخی مکمل‌ها که توسط پزشک پوست و مو تجویز می‌شود دارای ویتامین‌هایی از جمله ویتامین A-B و همچنین عنصر آهن هستند که در صورت مصرف زیاد باعث بروز مشکلات کبدی و آسیب رسانی به سایر ارگان‌های حیاتی خواهد شد.وی با بیان اینکه مصرف مکمل‌ها به صورت خودسرانه می‌تواند خطر آفرین باشد، اظهار داشت: مصرف برخی مکمل‌ها مثل مکمل زینک برای زنان ضروری است که این مصرف در زنان 10 میلی گرم و مردان 12 میلی گرم
است. این متخصص پوست و مو افزود: برخی مکمل‌ها همچون روی باید در بین غذا مصرف شود علاوه بر آن مصرف آن همراه با سایر مکمل‌ها مثل مکمل‌های آهن و مکمل‌ کلسیم خطرناک است.وی خاطر نشان کرد: افرادی که تمایل به مصرف این دسته از مکمل‌ها دارند باید برای جلوگیری از بروز مشکلات کبدی با تجویز پزشک اقدام به مصرف نمایند.
جلوگیری از جراحی‌ با اسکن تومورها
یک مطالعه تازه حاکی است که استفاده از دستگاه اسکن به جای تیغ جراحی می‌تواند صدها هزار بیمار سرطانی را از رفتن زیر عمل‌های خطرناک معاف کند.به گزارش ایسنا، تومورهای سر و گردن با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی معالجه می‌شوند اما بعدا نیاز به جراحی دارند تا از حذف سلول‌های سرطانی اطمینان حاصل شود.اکنون مطالعه روی 564 بیمار نشان داده است که 80 درصد این بیماران می‌توانند با انجام اسکن از جراحی معاف شوند.در این مطالعه شانس بقای بیمارانی که اسکن می‌شوند تا بعد در مورد لزوم جراحی آنها تصمیم گیری شود و آنهایی که بدون اسکن جراحی می‌شوند، یکسان بود.عمل جراحی برای بررسی سرطان در سر یا گردن سه ساعت طول می‌کشد و بیماران حداقل به یک هفته دوره نقاهت در بیمارستان نیاز دارند.این جراحی‌ها همچنین در صورت صدمه دیدن عصب‌های حساس، خطر بروز عوارضی مثل مشکل حرکت بازوها را به دنبال دارد.در این مطالعه معلوم شد که از هر پنج بیمار فقط یکی عملا نیاز به جراحی برای حذف بافت‌های سرطانی دارد.
دیابتی‌ها در معرض ابتلا به صرع
مطالعه اخیر محققان نشان می‌دهد افراد مبتلا به دیابت نوع ۱
سه برابر بیشتر از افراد غیرمبتلا در معرض ابتلا به بیماری صرع قرار دارند. به گزارش مهر، به گفته محققان چینی، به نظر می‌رسد کودکان زیر ۶ سال که مبتلا به بیماری دیابت هستند، شش برابر بیشتر در معرض حملات صرع قرار دارند.اما بالاترین ریسک بروز بیماری صرع در کودکانی است که مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند و به خاطر کاهش شدید قند خون در بیمارستان تحت درمان بوده اند. طبق این مطالعه، به نظر می‌رسد این گروه از کودکان ۱۶.۵ بار بیشتر در معرض حملات صرع قرار دارند.دیابت نوع ۱، شرایط اتوایمنی است که موجب تخریب سلول‌های تولیدکننده انسولین بدن می‌شود. انسولین هورمون ضروری است که از قندهای یافت شده در مواد غذایی استفاده می‌شود.انسولین بسیار کم منجر به قندخون بالا می‌شود. به مرور زمان، قند خون بالا می‌تواند موجب آسیب‌های جدی به عروق خونی، بویژه در چشم‌ها، کلیه‌ها و قلب شود.بیش از اندازه بالا هم خطرناک بوده و موجب کاهش سطح قند خون می‌شود که در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به بیهوشی و حتی مرگ شود.
درمان آب سیاه با کمک سلول‌های پوست
محققان آمریکایی سلول‌های بنیادی به دست آمده از سلول‌های پوست انسان را به سلول‌های گانگلیونی شبکیه که شامل نورون‌های ناقل اطلاعات بصری از چشم به مغز هستند، تبدیل کرده‌اند که این کار می‌تواند از آب سیاه جلوگیری کرده یا آن را درمان کند.به گزارش ایسنا، این تحقیق نشان داد که این دستاورد از کاربردهای بالقوه برای درمان آسیب‌های عصب بینایی متحمل شده توسط سربازان در میدان‌های جنگ یا ورزشکاران در ورزش‌های تماسی برخورداراست.محققان نمونه‌های سلول پوست داوطلبان مبتلا به یک شکل ارثی آب سیاه و داوطلبان فاقد این بیماری را گرفته و آنها را بطور ژنتیکی برنامه‌ریزی کردند تا به سلول‌های بنیادی شبه‌جنینی تبدیل شوند. این شکل از سلول بنیادی می‌تواند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شود.محققان سپس این سلول‌های بنیادی را برای تبدیل به سلول‌های گانگلیونی شبکیه در نقطه‌ای هدایت کردند که سلول شروع به اتخاذ ویژگی‌های خاص می‌کند. این ویژگی‌ها در سلول‌های مبتلایان به آب سیاه با غیرمبتلایان متفاوت بود.آب سیاه رایج‌ترین بیماری است که بر سلول‌های گانگلیونی شبکیه تاثیر می‌گذارد. این سلول‌های به عنوان پل ارتباطی بین چشم و مغز عملکرده و اطلاعات بدست آمده از چشم را برای تعبیر به مغز می‌فرستند. زمانی که این سلول‌ها آسیب می‌بینند، مغز نمی‌تواند اطلاعات حیاتی را دریافت کند و در نتیجه منجر به نابینایی می‌شود.