اردوغان ترکیه را گرفتار کرد

سیاسی - تاریخ: ۲۵-۱۲-۱۳۹۴, ۰۰:۰۱
| علی بیگدلی | انفجار یکشنبه شب آنکارا که به کشته شدن 37 تن انجامید از زوایای مختلف قابل تحلیل است. آقای اردوغان پس از اینکه از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا ناامید شد سیاست نگاه به شرق را اعلام کرد و بعدا آقای داوود اوغلو عثمانی‌گری را هم با این سیاست ترکیب کرد. اردوغان بی‌خود و بی جهت، ترکیه را وارد یک ماجرای سخت و سنگینی کرد که همان بحران سوریه بود. عربستان، قطر و ترکیه یک مثلثی را در قبال بحران سوریه تشکیل دادند. ترکیه هم ارتش قوی دارد و هم عضو ناتو است. بنابراین عربستان و قطر به خاطر ضعف نظامی‌شان، بیشترین امیدواری‌شان در مسئله سوریه به دلیل اختلافاتی که با ایران داشتند روی ترکیه بود. بنابراین آقای اردوغان ترکیه را که سابق بر این، کشوری آرام بود و بالغ بر
22 میلیارد دلار در سال درآمد گردشگری داشت، گرفتار ماجرای سوریه کرد و متاسفانه این ماجرا به کردها هم کشیده شد و اردوغان اجازه حداقل تامین حقوق ملی کردها را از آنها گرفت. به عبارت دیگر، اردوغان خیلی احساس قدرت کرد و یک چهره تیره و تار از ترکیه را هم در سطح منطقه و هم در جهان ارائه داد.
اردوغان راهی ندارد جز اینکه حق و حقوق کردهای ترکیه را تامین کند، وگرنه بحران در ترکیه همچنان می‌تواند ادامه پیدا کند.
به هر حال، خود اردوغان درباره مسئله کردها یک سرگشتگی دارد و در صورت تن ندادن به حقوق کردها وضعیت شکننده امنیتی در ترکیه می‌تواند ادامه یابد.
به نظر من، ترکیه در سیاست خود در قبال سوریه ناچار شده مقداری عقب‌نشینی کند. اردوغان قبلا گفته بود که ما اجازه نمی‌دهیم ایران قدرت شماره یک منطقه شود و از طرف دیگر درباره سرنوشت بشار اسد موضعی همسو با عربستان سعودی داشت اما آمدن آقای داوود اوغلو به ایران یک مقداری اضلاع مثلث ترکیه- قطر و عربستان را متزلزل کرد. به هر حال، هر چند داوود اوغلو فردی باهوش است اما خود اردوغان شخصیتی لاتی مسلک و تندخو دارد و حتی اعضای حزب عدالت و توسعه نیز از سیاست‌های اردوغان ناراضی هستند. اردوغان پس از انفجار اخیر از سرکوب گسترده کردها خبرداد. این درحالی است که حتی آمریکا هم به اردوغان گفته که در قبال کردها خویشتن‌داری کرده و به حقوق آنها احترام بگذارد. سخنان اخیر اردوغان نشان داد که وی همچنان به سیاست خود ادامه می دهد و این ترکیه است که در این میان، ضرر و زیان زیادی خواهد کرد.