کمبود نقدینگی؛ گریبانگیر قطعه‌سازان

اقتصادی - تاریخ: ۵-۰۲-۱۳۹۴, ۰۰:۰۱
محمدعلی دیانتی‌زاده روزنامه نگار - صنایع خودرو و قطعه‌سازی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم موجب اشتغال حدود 3میلیون نفر شده و نقش مهم و موثری در ارتقای شاخص‌های کلان اقتصادی کشور به خصوص ایجاد ارزش‌افزوده و تولید ناخالص ملی دارد اما با مشکلاتی همچون پایین بودن میزان تولید و ظرفیت‌های خالی بسیار، نبود بازار برای عرضه قطعات یدکی در داخل و خارج کشور، نبود تنوع در تولید خودرو و تولید قطعات و ضعف در صادرات مواجه است.
در چنین شرایطی حمایت منطقی از صنعت خودرو همسو با اهداف سند چشم‌انداز کشور، کنترل مجوزهای واردات قطعه و سایر سیاست‌گذاری‌های تشویقی و هدایتی می‌تواند در رفع مشکلات قطعه‌سازان موثر باشد.
هرچند که تحریم‌ها، مشکلات ارزی و موانع نقل و انتقال پول و کمبود نقدینگی تاکنون مانع اصلی توسعه و رشد این صنعت بوده است اما این را هم باید در نظر داشت که کشور ما از لحاظ نیروی انسانی متخصص در صنعت قطعه‌سازی پیشرو‌تر از کشورهایی نظیر چین و ترکیه است.
این درحالی است که سیاست‌های اقتصادی اشتباه موجب خروج ارز از کشور برای واردات محصولات بی‌کیفیت شده است اما انتظار می‌رود در شرایط تازه این پول صرف تزریق نقدینگی به قطعه‌ساز ایرانی و ایجاد و تکمیل زیرساخت‌های داخلی شود.
درحال حاضر اغلب قطعه‌سازان همچنان با مشکلات کمبود نقدینگی مواجه هستند و تنها برخی تامین‌کنندگانی که با خودروسازان بزرگ داخلی همکاری دارند از وضعیت بهتری نسبت به بقیه قطعه‌سازان برخوردارند.
در چنین شرایطی مسلما تداوم رشد کمی تولید و رسیدن به شمارگان یک میلیون و 700هزار دستگاه در سال 94 و به دنبال آن افزایش تولید قطعات در بهبود شرایط قطعه‌سازان باز هم تاثیر مثبت خواهد داشت.
با این حال به دلیل تداوم مشکل نقدینگی خودروسازان و بدهکاری زیادی که این شرکت‌ها به بانک‌ها دارند، مشکلات نقدینگی آنها ادامه دارد و تعویق در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نیز ادامه خواهد داشت.
هم‌اکنون فرسودگی ماشین‌آلات و دیگر ابزار تولید دغدغه اصلی قطعه‌سازان داخلی است که نوسازی آنها علاوه بر لغو تحریم‌ها مستلزم حل مشکل نقدینگی است.