«پی.ام.دی» برای همیشه مختومه خواهد شد

صفحه ۲۲ - تاریخ: ۲۴-۰۹-۱۳۹۴, ۱۶:۰۱
«پی.ام.دی» برای همیشه مختومه خواهد شد
سفیر و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نشست شورای حکام و ارائه پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ درباره پی.‌ام.دی گفت: پیش‌بینی‌ها این است این قطعنامه با اجماع آراء کشورهای عضو شورای حکام تصویب و مسائل برای همیشه مختومه شود.
رضا نجفی درباره نشست شورای حکام و ارائه پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ درباره پی.‌ام.دی گفت: پیش‌بینی‌ها این است این قطعنامه با اجماع و اتفاق آراء کشورهای عضو شورای حکام تصویب و مسائل گذشته و حال برای همیشه مختومه شود.وی افزود: روز سه شنبه جلسه فوق‌العاده شورای حکام است و در این نشست گزارش آقای آمانو درباره ارزیابی نهایی در خصوص مسائل گذشته و حال مطرح می‌شود و بعد از آن، در خصوص قطعنامه پیشنهادی 1+5 تصمیم گیری خواهد شد.
به گزارش ایلنا، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس درباره روند این نشست اظهار داشت: معمولش این است که ابتدا قطعنامه از سوی کشورهای بانی قطعنامه معرفی می‌شود و بعد از آن کشورهای عضو شورای حکام نظرات خودشان را ارائه خواهند کرد.نجفی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هم در ظرفیت ریاست عدم تعهد و هم در ظرفیت ملی سخنرانی خواهد کرد. وی تاکید کرد: پیش‌بینی‌ها این است که این قطعنامه با اجماع و اتفاق آراء کشورهای عضو شورای حکام تصویب شود و موضوع مسائل گذشته و حال یا به اصطلاح «پی.‌ام.دی» برای همیشه مختومه شود و راه را برای اجرای برجام باز کند. سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس ابراز امیدواری کرد: برجام، خیلی زود، اواخر دسامبر و اوایل ژانویه اجرایی شود. نجفی در پاسخ به این سوال که نشست فوق‌العاده شورای حکام چقدر طول خواهد کشید، تصریح کرد: بستگی به تعداد کشورهایی دارد که می‌خواهند صحبت کنند و قاعدتاً نباید بیشتر از نصف روز باشد، مگر اینکه تعداد کشورهایی که می‌خواهند صحبت کنند، زیاد باشد. وی اضافه کرد: البته چون موضوع، موضوع مهمی است و بعد از حدود ۱۲ سال این پرونده بسته می‌شود، ممکن است تعداد کشورهایی که می‌خواهند صحبت کنند زیاد باشد اما شاید این نشست بیشتر از یک نصفه روز طول نکشد.