علی لاریجانی در واکنش به وقایع دوشنبه سیاه شیراز:
این گونه اقدامات توجیه دینی و انقلابی ندارد

سیاسی - تاریخ: ۲۵-۱۲-۱۳۹۳, ۰۰:۰۱
حسن روحانی:
مسئولینی که تقصیر داشته اند، تحت تعقیب قانون قرار گیرند
علی لاریجانی:
کسانی گاه تصور می‌کنند به خاطر نظام این اقدامات توجیه شرعی یا انقلابی دارد
کسانی که به نوعی محل رجوع عده‌ای هستند و یا قدرتی دارند باید مراقب باشند که نه تنها از گفتار و کردار آنها تلقی مباح بودن این‌گونه اعمال استشمام نشود که باید تلاش نمایند که فرهنگ قانون‌گرایی را که امام (ره) در نظام جمهوری اسلامی آن را مبنای شرعی دادند رایج نمایند
استاندار فارس:
عوامل اصلی حمله به خودروی دکتر علی مطهری در شیراز، شناسایی و به مقامات قضایی استان معرفی شدند
--
آفتاب یزد- گروه سیاسی: پس لرزه های وقایع شیراز تمامی ندارد! پس از علی مطهری این بار خودروی وکیل او در شیراز با آجر تخریب شد.
مصطفی ترک‌همدانی، وکیل علی مطهری از نوشته شدن "اخطار اول" با اسپری، بر روی خودروی خود خبر داد. وی با بیان اینکه با مشاهده شیشه های خرد شده ماشین، بلافاصله موضوع را به مقامات امنیتی استان شیراز اطلاع دادم، گفت: "پلیس با صورت جلسه اظهارات بنده در حال پیگیری مساله است." وی با بیان اینکه بنا به دستور استاندار شیراز از اینجانب خواسته شد که محل سکونت خود را ترک کنم، گفت: "برای همین هم‌اکنون به استانداری منتقل شده‌ام و در اینجا ساکن هستم."
همچنین وکیل‌مدافع علی مطهری از اعلام شکایت برای پیگیری قضایی عاملان حمله به موکلش در شیراز، خبر داد.
این اقدامات زشت و ناپسند باید ریشه کن شود
اما در میان واکنش ها ی بسیار به وقایع شیراز، یکی از مهم ترین آنان، سخنان علی لاریجانی بود. رئیس مجلس نیز به این اتفاقات واکنش نشان داد و حمله عده‌ای به علی مطهری را اقدامی ناپسند و زشتی عنوان کرد و گفت:" همین‌جا لازم می‌دانم از رئیس‌جمهور و ریاست قوه قضائیه که دستورات اکید برای بررسی موضوع دادند تشکر کنم و امیدوارم با پیگیری جدی این‌گونه اقدامات ناصحیح در کشور ریشه‌کن شود."
وی افزود:"عرض بنده با کسانی است که گاه تصور می‌کنند به خاطر نظام این اقدامات توجیه شرعی یا انقلابی دارد اما سوال این است که مقصود از نظام چیست؟"
وی اظهرا داشت: "نظام علی العموم به معنای هویت جمعی است که بر پایه قانون اساسی شکل یافته و یکی از ارکان قانون اساسی آزادی بیان است به خصوص در مورد نمایندگان مجلس که نص قانون اساسی این است که در تمام مسائل داخلی و خارجی می‌توانند اظهارنظر کنند. لذا اقداماتی از این سنخ که برخورد فیزیکی و غیرقانونی به خاطر اظهارنظر فردی آن هم نماینده مجلس صورت پذیرد اقدامی مخالف نظام می‌باشد."
لاریجانی در ادامه به نظر صریح مقام معظم رهبری در قبال این‌گونه اقدامات اشاره کرد که فرمودند خلاف است و کسانی که به نظر ایشان تعهد دارند بدانند و مسئولین را موظف فرمودند که با این‌گونه اقدامات که جلسات را بهم می‌زنند برخورد شود.
نماینده مردم قم در مجلس همچنین اظهار کرد: بحث در درستی همه عقایدی که مطرح می‌شود نیست بلکه بحث در این است که فایده اظهارنظر آزادانه بیشتر از آن است که به خاطر اطمینان از صحت عقاید نظامی سختگیرانه طراحی کنیم که افراد نتوانند نظرات خود را بیان کنند. لذا شیوه درست در نظامی که آزادی بیان رکن آن است این است که پاسخ نظرات که تصور می‌شود دقیق نیست ارائه گردد. یعنی نوعی گفت‌وگوهای انتقادی در کشور رایج شود.
رئیس قوه مقننه با بیان این‌که طبعاً بیش از 99 درصد آرای مختلف با این روش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که مبنای آن جدال احسن است، تصریح کرد: ممکن است مواردی توهین یا افترا یا شکستن مرزهای امنیت ملی باشد که در این موارد دادگاه‌های صالحه طبق قانون باید رسیدگی کنند نه اقدامات غیرقانونی از این سنخ. چرا که قانون برای رفع همین‌گونه مرافعات وضع می‌گردد نه این‌که هر کس سرخود حتی برای دفاع از حق خود اقدام کند.
لاریجانی در ادامه گفت: حتی اگر تعدی در حد قتل باشد صاحبان دم نمی‌توانند خود بدون مجوز دادگاه عمل کنند. مخصوصاً کسانی که به نوعی محل رجوع عده‌ای هستند و یا قدرتی دارند باید مراقب باشند که نه تنها از گفتار و کردار آنها تلقی مباح بودن این‌گونه اعمال استشمام نشود که باید تلاش نمایند که فرهنگ قانون‌گرایی را که امام (ره) در نظام جمهوری اسلامی آن را مبنای شرعی دادند رایج نمایند.
وی افزود: علی ایحال وزارت کشور و وزارت اطلاعات با این مساله برخورد جدی کنند و هم افرادی که به این امور می‌پردازند توجه کنند اقدامات آنان نه توجیه دینی دارد و نه توجیه انقلابی و نه توجیه قانونی.
نامه 110 نماینده در حمایت از علی مطهری به قوه قضائیه
همچنین 110 نماینده مجلس در نامه ای به رئیس قوه قضائیه ضمن حمایت از علی مطهری نماینده مردم تهران، خواهان برخورد با اقدامات خودسرانه شده اند. ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر، بر افزایش امضاهای این نامه خبر داد و گفت:" ما در این نامه از رییس قوه قضائیه خواسته ایم با کسانی که در جامعه
بی نظمی ایجاد می کنند و یا افرادی که دست به اقدامات خودسرانه می زنند، برخورد کند. "
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد: "قوه قضائیه در این راستا با عاملان اقدامات خودسرانه برخورد جدی کند. "
حسین فریدون به خانه علی مطهری رفت
اما پس از دستور مستقیم دکتر حسن روحانی برای برخورد با عاملان حمله به نماینده مردم تهران، حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور به دیدار علی مطهری شتافت. در این دیدار مراتب تاسف و انزجار رئیس جمهوری از این حادثه به اطلاع مطهری رسید و از دستور اکید و صریح رئیس جمهوری به وزرای کشور و اطلاعات برای پیگیری سریع این موضوع و ارائه گزارش به وی و هیات وزیران خبر داد.
دستیار ویژه رئیس جمهوری همچنین این حادثه را به ضرر عاملان آن و فرصتی برای ریشه کن کردن این گونه حرکات جاهلانه ارزیابی کرد.
در این دیدار علی مطهری ضمن تشکر از دستور صریح رئیس جمهوری، خواستار بررسی علل و ریشه های این حادثه و معرفی و مجازات طراحان و مجریان آن شد.
رییس جمهوری در نامه ای که روز گذشته متن اصلی آن در اختیار رسانه ها قرار گرفت، خطاب به وزرای کشور و اطلاعات، از این دو وزارتخانه خواست به صورت فوری "عوامل شرور، ناقض قانون و دشمن شاد کن و همچنین نیروهای حامی و آمر پشت پرده شناسایی و جهت اجرای عدالت به قوه قضائیه سپرده شوند. ضمنا مسئولین امنیتی استان که در این ماجرا قصور یا تقصیر داشته اند، تحت تعقیب قانون قرار گیرند."
رئیس جمهور همچنین عوامل حمله به مطهری را "اوباش" توصیف کرد و این اقدام را نشانه ای از " برنامه ریزی جدید افراطیون منحرف و منفور علیه امنیت، آزادی، اخلاق محمدی و فرهنگ اسلامی" دانست که "برای ملت بزرگ ایران و دولت خدمتگزار قابل تحمل نمی باشد."رونوشت این نامه نیز برای امیر دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز ارسال شده است.
با برخوردهای سخیف مخالفیم
همچنین استاندار فارس نیز از شناسایی عوامل حمله به علی مطهری خبر داد. وی گفت: تمامی عوامل اصلی حمله به خودروی دکتر علی مطهری در شیراز، شناسایی و به مقامات قضایی استان معرفی شدند.
محمد احمدی افزود: شناسایی سایر عوامل و زمینه سازان انجام این حرکت ناپسند و هنجارشکنانه در دست بررسی و اقدام لازم قرار دارد.
همچنین فرمانده سپاه استان فارس نیز به وقایع اخیر این استان واکنش نشان داد. سردار غلامحسین غیب پرور با اشاره به قضایای اخیر در رابطه با علی مطهری گفت: ما با این گونه برخوردهای سخیف مثل سنگ پراکنی مخالفیم و شدیدا محکوم می کنیم و مردم بصیر و ولایت مدار سناریوی پشت پرده این گونه اتفاقات را به خوبی می دانند.