فتنه آلودگی

صفحه آخر - تاریخ: ۲۵-۱۰-۱۳۹۹, ۰۰:۰۱
امیر حسین ذاکری ‪-‬ چندی پیش انجمن روانپزشکان ایران عنوان کرد:" آلودگی‌های هوا پرخاشگری‌ها را زیاد می‌کند". در این مورد چند نکته عرض می‌شود:
*هیچ کس فکر نمی‌کرد آلودگی هوا آنقدر در زندگی مردم تاثیر بگذارد که سبب خشم آنان و پرخاشگری بشود. در واقع آلودگی هم یک "فتنه" جدید است. البته فدوی بارها پیشنهاد دادم افراد پرخاشگر حداقل بخاطر رعایت فاصله‌گذاری در روزهای کرونایی خشم خود را کنترل کنند و با هم درگیر نشوند.فقط منطقه خاورمیانه نیست که نیاز به آرامش دارد روح ما هم نیاز به صلح و آرامش دارد.
* هر دعوایی در خیابان سبب یک تجمع ناخواسته مردمی و هر تجمع احتمال افزایش شیوع ویروس کرونا را زیاد می‌کند. چون کرونا مثل یک دشمن نفوذی فرصت طلب است. هر کسی شک دارد از مدیر روزنامه کیهان سوال کند شک‌اش بر طرف می‌شود.
* هر دعوایی که محل تجمع خودجوش مردم و نظاره‌کنندگان می‌شود یعنی خروج از پروتکل‌های کرونایی و ستاد مقابله با کرونا، یعنی اعلان جنگ با آقای زالی و رئیسی.
* کاش بشود به مردم فرهنگ کنترل خشم را آموزش داد. ایوان کلیما در کتاب "روح پراگ" احتمالا به کنایه یا طنزمی گوید: "دعوا و نزاع که شروع می‌شود تمدن پایان می‌یابد" پس احتمالا هر گاه دعوا و خشونتی را از برخی افراد مشاهده کردید بدانید پایان تمدن بشری اتفاق افتاده. البته مصائب روزگارو حالا هم فتنه آلودگی هوا که نفس مردم را به شماره انداخته" اگر هم باعث می‌شود افراد تند خو شوند ولی دلیل نمیشود با هم درگیر شوند چانه هم را پایین بیاورند که اینگونه نزاع‌ها یعنی پایان تمدن.
*از آنجا که طبق تحقیقات علمی آلودگی هوا باعث کاهش اکسیژن به مغز و همچنین کاهش سطح کنترل خشم در افراد می‌شود می‌توان نتیجه گرفت هر گاه هر آدم پرخاشگری را در خیابان دیدید یا خبری از "تند روی" یک عده و شعارهای تند و تیز آنان در تجمعی شنیدید این را بدانید به علت آلودگی هوا و فتنه آلودگی اکسیژن مغز آنان کاهش یافته و قدرت کنترل خشم شان پایین آمده.
* دعوا و پرخاشگری‌های خانوادگی حتی دعواهای اخیر این دو خواهر و برادر یعنی "م- ه"
و "ف- ه" یعنی آقای محسن هاشمی و فائزه هاشمی با یکدیگر به احتمال زیاد نتیجه همین آلودگی‌های هوا و آسیب به اکسیژن
و... است!