آفتاب یزد در گفتگو با متخصص پوست و مو بررسی کرد
«هایپرهیدروزیس» و راه‌های درمان آن

زندگی - تاریخ: ۶-۰۹-۱۳۹۹, ۰۰:۰۱
آفتاب یزد- گروه زندگی: اگر دلایل آشکاری برای تعریق زیاد بدن وجود داشته باشد، مانند هوای گرم یا ورزش، تعریق بیش از حد مضر نیست. در این موارد، بدن شما به سادگی روند طبیعی گرمایش را انجام می‌دهد اما اگر شما در شرایطی که همه افراد اینطور نیستند عرق می‌کنید، ممکن است دلایل به دلایل خاصی تعریق بیش از حد داشته باشید. عرق کردن موجب احساس خجالت در فرد می‌شود، لباس‌ها را رنگی می‌کند و پیامدهایی در ارتباطات اجتماعی فرد دارد و به طور کلی کیفیت زندگی افراد را کاهش می‌دهد لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر حمید وحیدی، متخصص پوست و مو گفت‌وگو کرده است.
وی در این باره می‌گوید: تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس یک اختلال رایج است که احساس ناخوشایندی را به دنبال دارد. هایپرهیدروزیس زیر بغل در اوایل نوجوانی آغاز می‌شود در حالی که تعریق بیش از حد کف دست‌ها و پاها در سنین پایین‌تر بروز می‌کنند. در صورت عدم درمان این مشکل ممکن است تا آخر عمر ادامه پیدا کند.
دکتر وحیدی خاطرنشان کرد: در مواردی بیماری‌های عصبی، اندوکرینی، عفونی و یا سایر بیماری‌های سیستمیک می‌توانند عامل بیماری هایپرهیدروزیس باشند اما در بیشتر موارد افراد مبتلا به این بیماری سالم هستند.
این متخصص پوست و مو ادامه داد: در برخی افراد، گرما و احساسات می‌توانند تحریک‌کننده بروز هایپرهیدروزیس باشند اما بسیاری از افرادی مبتلا در تمام ساعات بیداری خود صرف نظر از حالت خود یا وضعیت آب و هوا، دچار تعریق بیش از حد می‌شوند.
وی مطرح کرد: قبل از درمان تعریق بیش از حد بهتر است سایر شرایط بالینی که ممکن است موجب تعریق بیش از حد شوند مانند دیابت یا هایپرتیروئیدیسم مورد بررسی قرار گیرند زیرا این مشکل ممکن است عارضه جانبی برخی از داروها نیز باشد.
دکتر وحیدی افزود: با ارزیابی سیستماتیک علل و عوامل محرک هایپرهیدروزیس، به تدریج به راه‌های بیشتری برای درمان این بیماری به دست آمده است و در حال حاضر بسیاری از افراد مبتلا به بیماری هایپرهیدروزیس می‌توانند به نتایج خوبی در درمان رسیده و کیفیت زندگی خود را بالا ببرند.
این متخصص پوست و مو بیان کرد: زمانی که استفاده مرتب از ضد عرق‌های غیر نسخه‌ای در درمان هایپرهیدروزیس موثر واقع نشوند، پزشکان استفاده از آلومینیوم کلرید هگزاهیدرات ( نمونه قوی نسخه‌ای آلومینیوم کلرید) را برای درمان تعریق بیش از حد توصیه می‌کنند. این ترکیب برای 2 تا 3 شب در زمان خواب استفاده می‌شود، سپس یک بار در هفته و بعد از آن در مواقعی برای بهبود علائم هایپرهیدروزیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمان برای بیشتر افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس زیر بغل اثرگذاری مطلوبی دارد اما در افرادی که دچار تعریق بیش از حد در دست‌ها و پاها می‌شوند تاثیر رضایت بخشی ندارد.وی عنوان کرد: عارضه جانبی مهم آلومینیوم کلرید هگزاهیدرات تحریک پوستی است که معمولا با خشک کردن پوست قبل از استفاده و زمان دادن برای خشک شدن دارو بعد از استفاده به پیشگیری از این عارضه کمک می‌کند و همچنین کاهش دفعات استفاده از این ترکیب و استفاده از داروهای ضد التهاب مانند لوسیون‌های حاوی کورتیکوستروئید کمک‌کننده خواهند بود.
دکتر وحیدی مطرح کرد: از سال‌های گذشته از روش یونتوفورزیس برای درمان تعریق بیش از حد استفاده شده است. مکانیسم عمل دقیق این روش در درمان تعریق بیش از حد مشخص نیست اما به احتمال زیاد این روش به طور موقت مجرای عرق را مسدود می‌کند. در این روش از آب برای هدایت جریان الکتریکی به پوست چند بار در هفته برای مدت 10-20 دقیقه در هر جلسه مراجعه استفاده می‌شود که بسته به شرایط بیمار با یک برنامه حمایتی درمان در بازه‌های 1-3 هفته‌ای ادامه پیدا می‌کند. این متخصص پوست و مو افزود: داروهای آنتی کولینرژیک خوراکی مانند گلیکوپیرولات عموما برای درمان تعریق بیش از حد استفاده نمی‌شوند؛ زیرا این داروها عوارض جانبی مانند خشکی دهان، تاری دید و احتباس ادراری را به دنبال دارند. مصرف داروی خوراکی در درمان تعریق بیش از حد عموما در افرادی به کار گرفته می‌شود که استفاده از درمان‌های خط اول در آن‌ها تاثیر‌گذار نبوده است.
وی اظهار داشت: بوتاکس در بسیاری از عرصه‌های پزشکی همچون درمان اسپاسم‌های ماهیچه‌ای و برخی از انواع سردرد‌ها به کار گرفته می‌شود و آخرین استفاده بالینی شناخته شده آن درمان هایپرهیدروزیس زیر بغل و کف دست است لذا بدین خاطر مقدار کمی از بوتاکس به کمک یک سوزن بسیار نازک به 20-25 نقطه در هر زیر بغل و یا کف دست تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس ممکن است تا 6 تا 14 ماه علائم این بیماری را برطرف کند. این تزریق‌ها ممکن است دردناک باشند اما استفاده از سوزن‌های نازک تحمل درد را ممکن می‌کند.دکتر وحیدی توضیح داد: انرژی میکروویو یا میرادرای که برای درمان تعریق بیش از حد به تایید سازمان غذا و دارو رسیده، روش غیر تهاجمی است که با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی، غدد عرق را هدف قرار داده و آن‌ها را تخریب می‌کند. در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شده و در طول زمان یک ساعته پوست خنک نگه داشته می‌شود. این روش برای اثر‌گذاری بهتر می‌تواند 2-3 مرتبه تکرار شود.این متخصص پوست و مو مطرح کرد: از لیزر نیز برای تعریق بیش از حد استفاده می‌شود. در این روش از پرتو باریکی از حرارت استفاده کرده که غدد عرق را تخریب می‌کند. این روشی سریع در درمان این مشکل است که دوره ریکاوری کوتاهی دارد. از امواج رادیوفرکانسی هم می‌توان برای رفع تعریق شدید زیر بغل استفاده کرد.
وی ابراز کرد: " سمپاتکتومی توراسیک" هم یک روش جراحی است که در آن اعصاب سمپاتیک مسئول عرق از کار می‌افتند. در جراحی سمپاتکتومی بخشی از عصب مربوط به غدد عرق در پوست تخریب می‌شود. در این روش جراح یک وسیله آندوسکوپیک خاص را در قفسه سینه بین دو دنده درست در زیر بغل قرار می‌دهد.
دکتر وحیدی اضافه کرد: این روش جراحی یک روش موثر اما خطرناک در درمان هایپرهیدروزیس است. حتی با وجود روش‌های آندوسکوپیک جدید، احتمال تعریق بیش از حد در سایر نقاط بدن و بروز مشکلات ریوی و عصبی به دنبال سمپاتکتومی وجود دارد. در نتیجه این روش به ندرت برای درمان تعریق بیش از حد به کار گرفته می‌شود. این روش فقط برای تعریق کف دست تاثیر دارد. این متخصص در پایان گفت: موثرترین راهکار برای درمان دائم و طولانی مدت تعریق شدید زیر بغل استفاده از روش کرت و ساکشن است که با این روش غدد عرق زیر بغل تراشیده می‌شوند و باعث قطع تعریق در این منطقه می‌شود. روشی بسیار موثر و ایمن که بین نیم تا یک ساعت زمان می‌برد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و معمولا 80 درصد از افراد در یک بار انجام جواب خوبی را خواهند
گرفت.