اعتراض صنایع لبنی به نرخ اعلامی سازمان حمایت

اقتصادی - تاریخ: ۶-۰۹-۱۳۹۹, ۰۰:۰۱
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: در جلسه‌ای با سازمان حمایت قیمت شیرخام ۴۱۵۰ تومان تعیین و براساس این قیمت ۱۰قلم محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری دولتی حداکثر با ۳درصد سود تعیین قیمت شدند، اما متاسفانه نتایج جلسه کارشناسی نادیده گرفته شد و با تغییر قیمت شیرخام به ۴۵۰۰تومان قیمت لبنیات ثابت ماند.
سید محمدرضا بنی‌طبا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به جلسه مورخ ۲۸ آبان ماه در سازمان حمایت که به موضوع اصلاح قیمت شیرخام و محصولات لبنی اختصاص داشت، گفت: در این جلسه قیمت شیرخام ۴۱۵۰ تومان تعیین شد و بر اساس این قیمت ۱۰قلم محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری دولتی، حداکثر با ۳درصد سود تعیین قیمت شدند.
وی ادامه داد: در واقع صنایع لبنی با توجه به شرایط اقتصادی مردم به خصوص دهکهای محروم، حداکثر همراهی را انجام داده و از سود حداقلی ۱۱درصد پیش‌بینی شده قانونی چشم پوشیدند اما متاسفانه نتایج جلسه کارشناسی نادیده گرفته شد و قیمت شیرخام با ۸درصد افزایش یعنی ۳۵۰ تومان بیش از قیمت توافق شده، به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافت بدون اینکه تاثیر حداقل ۶درصدی قیمت شیرخام بر محصولات لبنی اعمال شود.
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: در واقع قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت به معنی عرضه کالاهای لبنی با ضرر ۳ درصدی در بازار است.
بنی طبا تصریح کرد: نتیجه این تصمیم نادرست علاوه بر از بین رفتن اعتماد میان نهادهای دولتی و بخش خصوصی و اعتبار زدایی از جلسات کارشناسی، اعمال فشار شدید بر کارخانه‌ها به خصوص واحدهای کوچک است که تنوع محصول نداشته و عموما همین کالاهای مشمول قیمت‌گذاری دولتی را تولید و عرضه می‌کنند. تداوم این شرایط به این معنی است که به دلیل ضررده شدن محصولات، خطوط تعطیل شده و کارگران بیکار شوند.
وی با بیان اینکه درخواست داریم که حداقل ۶ درصد به ۱۰قلم محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی اضافه شود، گفت:از مسئولان خواهش داریم که برای اصلاح تصمیم اخیر اقدامات لازم را انجام دهند و اجازه ندهند که سفره خانوارهای ایرانی علاوه بر تحمل گرانی شاهد کمبود کالا هم باشد. انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در نامه‌ای به دبیر ستاد تنظیم بازار قیمت محصولات لبنی بر پایه شیرخام ۴۵۰۰ تومانی را اعلام کردند.