رشد ۳۵.۵ درصدی مانده تسهیلات بانکی در مرداد ماه

اقتصادی - تاریخ: ۳-۰۹-۱۳۹۹, ۰۰:۰۱
آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۳۶.۷درصدی مانده سپرده‌ها و ۳۵.۵درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان مرداد ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. به گزارش ایرنا از پژوهشکده پولی و بانکی؛ گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مردادماه سال ۹۹ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۳۰۹۴۴.۷هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۸۳۱۳.۹هزار میلیارد ریال (۳۶.۷درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۳۷۸۱.۸هزار میلیارد ریال (۱۳.۹درصد) افزایش نشان می‌دهد.
بیش‌ترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۶۷۷۱.۴هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۷۶.۶هزار میلیارد ریال است.
مانده کل تسهیلات بالغ بر ۲۱۸۰۱.۹هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۵۷۱۲.۵هزار میلیارد ریال (۳۵.۵درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۲۴۴۶.۱هزار میلیارد ریال (۱۲.۶درصد) افزایش داشته است. بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۳۹۴۱.۹هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۷۶.۳هزار میلیارد ریال است. شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۷.۷درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۱.۶ و ۱.۷ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۰.۹درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۱.۲درصد است. بانک مرکزی اعلام کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.