آفتاب یزد در گفت و گو با متخصص گوش ، حلق و بینی بررسی کرد
حنجره چه زمانی سرطانی می شود ؟

زندگی - تاریخ: ۱۲-۰۴-۱۳۹۹, ۰۰:۲۳
آفتاب یزد- گروه زندگی : سرطان حنجره با توجه به نقش های مختلف حنجره (گفتار، حفاظت تنفسی، بلع) همیشه فرآیندی پیچیده و بحث برانگیز بوده است. دانش گسترده ای از الگوهای تکثیر تومورها و روش های درمانی گوناگون برای بررسی و درمان سرطان حنجره ضروری می باشد. سرطان حنجره ،بیماری نادری نیست و هر ساله هزاران نفر درجهان به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. برای کسانی که از بیماری سرطان حنجره نجات پیدا می‌کنند، تاثیرات آن روی صدا ، بلع و تنفس می‌تواند شدید و دائمی‌باشد. با توجه به اهمیت موضوع، آفتاب یزد دراین باره با دکتررضا عرفانیان، متخصص گوش، حلق و بینی وفلوشیپ اختلالات خواب گفت و گو کرده است.
وی دراین باره می‌گوید: اصطلاحا سرطان به مجموعه بیماری‌هایی گفته می‌شود که از تکثیر مهارنشده سلول‌‌ها پدید می‌آیند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند و به میزان بسیار زیادی تکثیر می‌شوند.
دکترعرفانیان خاطرنشان کرد: سرطان حنجره یکی از انواع سرطان‌های سروگردن است. اگرچه ژنتیک در ابتلا به این بیماری موثر است اما بیشتر عوامل محیطی در ابتلا افراد به این بیماری دخیل می باشد.
این متخصص گوش، حلق وبینی با بیان این نکته که " علائم ابتلا به سرطان حنجره برخلاف بسیاری دیگرازسرطان‌ها، به راحتی قابل تشخیص هستند"، اظهار کرد: برخی از شایع‌ترین علائم ابتلا به سرطان حنجره شامل تغییر صدا، سختی در تنفس ،سختی در بلع و در مراحل شدید نمایان شدن توده‌های گردنی است .
وی عنوان کرد : درافراد مبتلا به سرطان حنجره ، تغییر صدا می‌تواند به علت تغییر ساختار تارهای صوتی ایجاد شود زیرا تارهای صوتی کمی ‌سفت می‌شوند و انعطاف خود را از دست می‌دهند لذا دراین صورت صدا ممکن است گرفته شود و با خشونت همراه گردد بدین خاطر به همه افراد توصیه می‌شود اگر افراد تغییر صدای شان بیش از دو هفته طول کشید حتما به پزشک مراجعه نمایند.
دکترعرفانیان ادامه داد : باید افراد این نکته را در نظر داشته باشند که تغییرات صدا الزاما به معنای وجود سرطان حنجره نیست و این علایم در سایر بیماری‌ها مانند عفونت گلو و حتی سرماخوردگی نیز مشاهده می‌گردد لذا بهتر است افراد با مراجعه زودهنگام به پزشک، از علت ایجاد کننده این علایم مطلع شوند .
این متخصص بیان کرد: احتمال دارد افراد مبتلا به سرطان حنجره هنگام قورت دادن غذا، درناحیه گلو احساس درد داشته باشند یا نتوانند غذا را به راحتی قورت دهند زیرا وجود توده سرطانی و تغییر ساختاری و بافتی تارهای صوتی موجب ایجاد مشکلات بلع می‌گردد و احتمال دارد این افراد حتی در قورت دادن آب هم دچار مشکل گردند. وی اظهارداشت : افراد مبتلا به سرطان احتمال دارد که احساس کنند که جسمی‌در گلویشان گیر کرده زیرا در واقع توده سلول‌های سرطانی ساختار آناتومیکی حنجره را از حالت طبیعی خارج کرده و فرد احساس می‌کند که یک جسم خارجی در گلویش وجود دارد.دکترعرفانیان افزود: طبق تحقیقات انجام شده بیماری سرطان حنجره مسری نیست و کسانی که دارای عوامل خطرزای خاص هستند به نسبت دیگران بیشتردر معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. عامل‌ خطرزا هر چیزی است که احتمال ابتلای فرد را به بیماری افزایش می دهد. وی اظهار کرد : فاکتور‌های خطر ساز
ابتلا افراد به سرطان حنجره شامل سن ، جنس مذکر بودن ،
استعمال سیگار و مواد مخدر و الکل است زیرا این بیماری اکثر
اوقات در افراد بالای ۵۵ سال اتفاق می‌افتد و مرد‌ها بیشتراز زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند وهمچنین سیگاری‌ها بیشتر از غیر سیگاری‌ها در معرض ابتلا به این بیماری هستند و این خطر برای سیگاری‌هایی که الکل و مواد مخدرنیز مصرف می‌کنند، بیشتر است. این متخصص اظهار کرد: خوشبختانه سرطان حنجره قابل پیشگیری می‌باشد وهمیشه پیشگیری بهتر از درمان می باشد.
با تشخیص زودهنگام زخم‌های کوچک تر، فرصتی برای نجات و پیشگیری سریع از پیشرفت سرطان به وجود می‌آید لذا ارزیابی مداوم زخم حنجره ای یک امر ضروری است. وی ادامه داد : در صورت مشاهده علایم بیماری در حنجره با مراجعه اولیه فرد به پزشک ، درارزیابی اولیه، متخصص وجود صدای غیر طبیعی را در فرد حس می‌کند و اگر عوامل خطرزای دیگری وجود داشت، ارزیابی‌های بیشتری را انجام خواهد داد. دکترعرفانیان بیان کرد: در صورت مشکوک بودن به بیماری سرطان درحنجره ، پزشک برای ارزیابی بیشتر انجام لارینکوسگوپی را به فرد مراجعه کننده ، پیشنهاد می‌کند .در این نوع ارزیابی، یک تیوب نورانی که از داخل بینی به سمت گلو هدایت می‌شود. بیمار در حین این عمل هوشیار است و یک داروی بی حس کننده به داخل بینی فرد اسپری می‌شود. این روش کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد. همچنین این اطلاعات می‌تواند برای زمان درمان ذخیره شود. این متخصص گوش، حلق وبینی مطرح کرد: مطمئن‌ترین راه تشخیص سرطان حنجره ، بافت برداری (بیوپسی) است. قطعه کوچکی ازبافت منطقه ای که غیرطبیعی به نظرمی‌رسد، بریده می‌شود واین نمونه درآزمایشگاه درزیرمیکروسکوپ قرارگرفته وعلائم سرطان درآن ارزیابی می‌شود.
وی عنوان کرد : درصورتی که سرطان حنجره درمرحله اولیه باشد ، انجام لیزر حنجره برای درمان مفید است اما در مراحل پیشرفته تر برای درمان این بیماری از مداخله‌های شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، عمل جراحی و یا ترکیبی از این سه روش استفاده می‌شود.
دکترعرفانیان اضافه کرد: عمل جراحی نیز می‌تواند برداشتن حنجره واقع در بالای دریچه نای، برداشتن نیمی‌از حنجره، برداشتن حنجره به صورت نیمه کامل تا برداشتن حنجره به صورت کامل را دربرگیرد.
این متخصص گوش، حلق وبینی ابراز کرد : هنگامی‌که سرطان حنجره گسترش پیدا کند (متاستاز) به طور مثال سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی اطراف ناحیه گردن پخش می‌‌شوند، دراین امرتومور جدید از همان نوع سلول‌های غیرطبیعی توموراولیه در حنجره ایجاد شده است. وی بیان کرد : پیگیری سلامت ، بخش مهمی‌از درمان سرطان حنجره است زیرا انجام معاینات عمومی‌منظم این اطمینان را به بیمار می‌دهد که تمام تغییرات ممکن تحت‌نظر است و در صورت بروز هرگونه مشکل آنها را سریع تشخیص داده و درمان می‌کنند. پزشک معاینات دقیقی به عمل می‌آورد تا اطمینان حاصل کند که سرطان برنگشته است.
دکترعرفانیان اظهارداشت: معاینات عمومی‌ برای افراد مبتلا به بیماری حنجره شامل منفذ تنفسی، گردن و گلو است وهر از گاهی نیز ممکن است که پزشک معاینه عمومی‌کامل انجام داده و عکس‌های اشعه ایکس بگیرد. این متخصص گوش، حلق وبینی عنوان کرد: افرادی که به دلیل سرطان حنجره ، حنجره شان خارج شده ، برای ارتباط برقرار کردن این افراد با دیگران، پزشک راه‌های مختلفی را پیشنهاد می‌کند به طور مثال استفاده از حنجره الکتریکی ،گذاشتن پروتز ارتباط دهنده مری روی تراشه و استفاده از هوای عبورکننده از حلق می‌باشد.وی متذکر شد :رمز پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان حنجره در واقع صرفا به عدم مواجهه با عوامل خطر یعنی دخانیات یا تحریکات شیمیایی معطوف می‌شود که می‌توانند روی حنجره تاثیر بگذارند و دیگر اینکه افراد در صورت مواجهه با هرگونه نشانه‌های احتمالی مانند سختی در بلع سریعا به پزشک مراجعه کنند تا اقدامات لازم انجام شود . دکتر عرفانیان در پایان گفت: التهاب ناشی از رشد سرطان سر و گردن می تواند به احساس بی حسی یا فلج در عضلات صورت منجر شود؛ این شرایط نیز می تواند با درد همراه باشد. اگر درد برای بیش از چند روز ادامه یابد، مراجعه به پزشک برای تشخیص دلیل بهترین گزینه محسوب می شود.