رئیس‌جمهور:
نداشتن تلفات جانی در سیل اخیر سیستان و بلوچستان جای افتخار دارد

سیاسی - تاریخ: ۲۹-۱۰-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: این حادثه سیل و مشابه آن در تاریخ و سراسر دنیا زیاد است که با آن مواجه می‌شویم. شما می‌بینید کشوری پیشرفته هفته‌ها گرفتار آتش‌سوزی جنگل‌هاست و نمی‌تواند آن را مهار کند و در کشوری مثل آمریکا که دارای ثروت و امکانات است وقتی طوفان می‌شود تا ماه‌ها مردم مشکل برق دارند.
وی با بیان اینکه به همه مسئولان جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم، گفت: اینکه ما بعد از یک هفته می‌گوییم مشکل برق در این استان حل شده و روستایی نداریم که دارای قطع برق باشد و اکثر مشکلات آبی حل شده این به معنای کار و تلاش و پیگیری است.
روحانی تاکید کرد: همین که جان باخته نداشتیم برای مردم و دولت و نیروهای مسلح و نیروهای امدادی جای افتخار است، در حادثه قبل در سال ۸۶، ۱۵ نفر از عزیزان جان باختند که البته سیلاب هم از این کمتر بوده است اما در این سیلاب از نظر جانی صدمه نداشتیم که جای شکرگزاری است. البته محل سکونت مردم و کشاورزی و راه‌ها یشان مشکلاتی پیدا کرده که رفع خواهیم کرد.
رئیس جمهور گفت: ما در این یکی دو سال اخیر با حوادث بسیار بزرگ و غمناکی روبرو بودیم. از زلزله استان کرمانشاه گرفته که مشکلات زیادی را به بار آورد و بحمدالله در موعد مقرری که تعیین کردیم خانه‌ها و محل کار ساکنان این استان تامین شد. در سیل فروردین امسال که سیل بی‌سابقه‌ای بود، خیلی از منازل مسکونی و زیربناها تخریب شد. کارها در این حوزه هم شروع شده و امیدواریم تا شب عید کارها تکمیل شود و مهندس تابش هم قول داده‌اند که تا عید همه کارها انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه این سیل برای مردم مشکل آفرید، گفت: در هواپیما که می‌آمدیم رئیس بنیاد مسکن از من پرسیدند دو نظر در خصوص بازسازی وجود دارد یکی اینکه فقط خانه‌های آسیب‌دیده را بازسازی کنیم یا خانه‌های دیگر هم مرمت شود که با وجود هزینه بالا خواستم و دستور دادم همه خانه‌ها مرمت شود. درست است که این مشکل سیل برای مردم زحمت شد اما امیدواریم از این نظر وسیله خیری برای رفاه آینده مردم و اعتماد و اطمینان مردم نسبت به مناطق مسکونی باشد.
روحانی افزود: در این حوادث همچنین کارهایی که تاکنون انجام گرفته نشان داده شد؛ یعنی مثلا سدهایی که الان در این استان است، اگر نبود اتفاقات تلخی رقم می‌خورد. همین سد سیرگان که ما از بالا بازدید کردیم اگر این سدها در اختیار نبود ببینید خسارت‌ها چقدر افزایش می‌یافت و همین سدهایی که در دست اقدام داریم که یکی ۸۵ درصد و دیگری ۹۰ درصد کارش انجام گرفته لازم است خیلی زود برای تکمیلش برویم چراکه می‌تواند مانع خسارت‌های آینده شود.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برجام گفت: نکته دیگری که می‌خواهم همه مردم به آن توجه کنند این است که ما در جاده‌ای با وسیله نقلیه‌ای حرکت می‌کردیم که به آن اعتماد داشتیم و داریم، اما دشمنان ما پل‌های جاده را تخریب کردند به طوری که حرکت کندیک ساعته ما تبدیل به سه ساعت شد، ما پل‌ها را تکمیل می‌کنیم علی رغم اینکه رسیدن به مقصد ما از سه ساعت به ۵ ساعت برسد.
وی ادامه داد: ما بر مبنای شرایط روز باید کشور را ببینیم، ما در این داستان هیچ قصوری نداشتیم؛ ما تدبیر کامل کردیم یعنی به آنچه با دنیا نشستیم، قول دادیم مطرح کردیم و به نتیجه رسیدیم پایبند بودیم.
رئیس جهور ایران با بیان اینکه کسی این توافق را زیر پا گذاشت که شر منطقه و دنیا است، گفت: شما ایران را هم در نظر نگیرید، شرارت‌های آمریکا را ببینید؛ در یمن ببینید، ثروت عربستان و امارات را چه کسی برد؟ چه کسی داعش را در عراق مسلط کرد؟
رئیس جمهور ادامه داد:‌ در سوریه چه بلایی سر مردم آوردند؟ و در لبنان و افغانستان و پاکستان چه مشکلاتی ایجاد کردند. این‌ها خودشان آغازگر همه شر‌ها در منطقه هستند. دیدید یک سردار ما که به عنوان فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه بود چگونه مظلومانه او را به شهادت رساندند. یادم نمی‌رود این سردار در لحظاتی که در میدان سوریه بود کسی جرات نمی‌کرد در آن میدان‌ها قدم بگذارد حتی فرماندهان نظامی آن کشورها هم برایشان خیلی سخت بود اما این سردار و رزمنده‌های ما بودند که رفتند و ما در یک منطقه محاصره شده با پروازهای نیروهای هوایی ارتش برایشان آذوقه ریختیم، برای بیست هزار جمعیتی که در محاصره بودند.
وی تصریح کرد: سردار سلیمانی زمانی به من می‌گفت در بالگرد بودیم اگر چپ یا راست می‌رفتیم به ما شلیک می‌کردند و باید بالا می‌رفتیم تا در ارتفاعی قرار بگیریم که از آتش در مصون بمانیم. همه تلاش کردند و ما بی‌تفاوت در این منطقه نبودیم. آدم‌های وحشی بودند که تاریخ کمتر به خود دیده است و به مردم رحم نمی‌کردند. شما دیدید کشتار مردم را در مجلس و در رژه نظامی در اهواز. این‌ها یک گروه مزدور صهیونیست بودند و نفت مردم را تاراج کردند و اشیای نفیس و تاریخی مردم را تاراج کردند و به شیعه و سنی و به هیچ کس رحم نکردند. رئیس دولت تدبیر و امید گفت: در این شرایط مردم ما و نیروهای مسلح ما ایستادگی کردند و آنچه امروز شر است تنها برای ایران نیست برای کل منطقه و دنیا است. این‌ها نسبت به آب و هوای دنیا چه کردند؟ نسبت به یونسکو و متحدان خود چگونه رفتار کردند؟ ما با همه توان در مسیر صحیح و در مسیر منافع ملی خود حرکت کردیم و در این مسیر داریم حرکت می‌کنیم و به هیچ عنوان برای منافع مردم و دستیابی به منافع ملی خود تردیدی به خود راه نمی‌دهیم.
وی افزود: در استان سیستان و بلوچستان هشت هزار میلیارد تومان طرح آب و برق در دست اجرا است و در سایر استان‌ها اینچنین است. ۳۱ هزار میلیارد تومان طرح آب و برق هم در سایر استان‌ها اجرا می‌کنیم و این یعنی مسیر را تغییر نداده‌ایم و دشمن فقط سرعت ما را کاهش داده است اما ما راه خود را ادامه خواهیم داد و ما امروز بعد از یک سال و نیم که مردم به شدت در فشار بودند تمام شاخص‌هایمان نسبت به سال ۹۷ بهتر است. پارسال رشد اقتصادی ما منفی بود و امسال در شش ماه اول رشد اقتصادی ما مثبت است. اینکه ما جلوی رشد منفی را گرفتیم کار بزرگی بود و اینکه سرعت تورم را مهار کردیم کار بزرگی بود و اینکه اشتغال مسیر خود را پیموده است و امسال هم حدود ۵۰۰ هزار اشتغال جدید خواهیم داشت. به گزارش ایلنا، روحانی گفت: این یعنی تردیدی برای ما ایجاد نشده و ما موفق می‌شویم. دشمنان می‌فهمند راهی که انتخاب کردند صحیح نیست البته ما از هر فرصتی برای حل مساله با دنیا استفاده می‌کنیم و هرجا دشمنان ما اعلام پشیمانی کنند ما در همان لحظه آماده‌ایم مسائل را حل و فصل کنیم. راه، راه سختی است دشمنان ما دشمنان قسم خورده‌ای هستند.