ساخت «پلاسکو» متوقف شد

اجتماعی - تاریخ: ۶-۰۹-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
شهردار منطقه ۱۲ از توقف ساخت ساختمان پلاسکو در پی عدم دریافت پروانه ساخت‌و‌ساز خبر داد.
به گزارش ایسنا، علی محمد سعادتی، در مورد توقف ساخت پلاسکو با بیان اینکه پلاسکو را متوقف کردیم چون باید پروانه ساختمانی اخذ می‌کرد، گفت: ساخت پلاسکو متوقف شد، چرا که بنیاد مستضعفان باید به قانون احترام بگذارد. وی با اشاره به اینکه برای صدور پروانه باید نقشه‌های ساختمانی تایید شود و همچنین باید تعیین تکلیف شود که پارکینگ به چه میزان و در کجا تامین می‌شود؟ افزود: باید آتش نشانی نقشه‌های هر ساختمانی را تایید کند و باید به حقوق مکتسبه احترام گذاشت. از اردیبهشت ماه سال جاری بارها به مسئولان بنیاد مستضعفان هشدار داده و در جلسات متعدد از آنها خواستیم که نقشه‌های ساختمان جدید پلاسکو را به شهرداری ارائه کنند، با اینکه تا امروز با آنها مساعدت کردیم اما آنها تا زمان انجام این مصاحبه نقشه‌ای به ما ارائه نکردند. با وجود تمامی مساعدت‌های لازم مسئولان بنیاد به عنوان مالک اصلی ساختمان پلاسکو همراهی لازم را نداشتند. ما اجازه دادیم در راستای استحکام بخشی به گود ایجاد شده در پی تخریب ساختمان قدیم پلاسکو نسبت به عدم ایجاد خطر برای خیابان جمهوری و ساختمان‌های مجاور اقدام کنند اما آنها هنوز هم نقشه‌ها را ارائه نکردند.
وی ضمن اشاره به اینکه ما نگاهمان به موضوع ساخت پلاسکو همراهی و مساعدت بود و قصد توقف آن را نداشتیم، تاکید کرد: از هفته گذشته اخطارهای جدی به آنها داده شد و شب گذشته نیز عوامل نواحی به ساختمان رفتند، هر چند که همکاران شهرداری را به محوطه راه ندادند و علی رغم تذکرات پی در‌پی، یک تا دو ستون نیز احداث کردند اما از ظهر سه‌شنبه(دیروز) به‌صورت جدی مانع فعالیت و ساخت و ساز در پلاسکو شدیم. نه در شان مردم و کسبه و نه در شان بنیاد مستضعفان است که یک ملک غیرقانونی احداث شود.
>واکنش بنیاد مستضعفان
به توقف ساخت پلاسکو
پس از متوقف شدن عملیات احداث ساختمان پلاسکو، نماینده بنیاد مستضعفان در پروژه ساخت پلاسکو ضمن گلایه از سنگ‌اندازی شهرداری گفت: مسئولان شهرداری مدعی هستند نقشه‌های ساختمان جدید به آنها داده نشده است این در حالیست که نقشه‌های اصلاح شده پلاسکو بعد از رفع ایرادات شهرداری، آماده بود ولی امکان بارگذاری این نقشه‌ها در سیستم شهرداری تهران وجود نداشت.
شاهسواری با اشاره به اقدام اخیر شهرداری منطقه ۱۲ تهران مبنی بر توقف ساخت ساختمان پلاسکو اظهار کرد: بنیاد مستضعفان به عنوان مالک این ساختمان از مدت‌ها پیش به دنبال فراهم کردن مقدمات قانونی احداث ساختمان جدید پلاسکو بود و با توجه به مشکلات کسبه این ساختمان، سعی داشت هرچه سریعتر مجوزهای قانونی را از شهرداری منطقه اخذ کند. این در حالی است که بر اساس توافق اولیه و رای کمیسیون ماده ۵، مقرر شده بود تا ساختمان جدید پلاسکو در ۲۰ طبقه که شامل ۵ طبقه زیرزمین و ۱۵ طبقه فوقانی است با کاربری ۱۰۰ درصد تجاری احداث شود اما شهرداری منطقه ۱۲ در اقدام اخیر خود عملیات اجرایی احداث ساختمان جدید پلاسکو را متوقف کرد.
وی در پاسخ به این سوال که شهرداری منطقه ۱۲ بر چه اساسی، ادامه فعالیت ساخت و ساز ساختمان جدید پلاسکو را متوقف کرده است؟ اظهار کرد: مسئولان شهرداری این منطقه مدعی هستند که نقشه‌های ساختمان جدید به آنها داده نشده است اما این ادعا در شرایطی عنوان شده که نقشه‌های اصلاح شده پلاسکو بعد از رفع ایرادات شهرداری، آماده بود ولی امکان بارگذاری این نقشه‌ها در سیستم شهرداری تهران وجود نداشت. ۲۶ آبان طی مکاتبه‌ای با شهرداری اعلام کردیم که امکان بارگذاری نقشه‌های جدید در سایت شهرداری را نداریم. نکته جالب اینجاست که شهرداری منطقه ۱۲ در جواب نامه ۲۶ آبان ما اعلام کرد که مراتب نحوه صدور پروانه پلاسکو در انتظار کسب تکلیف از سوی معاونت شهرسازی شهرداری تهران است.
وی خاطرنشان کرد: به دنبال اتفاق تلخ حادثه پلاسکو در سال ۹۵، بنیاد مستضعفان تلاش کرد تا هرچه سریعتر با احداث ساختمان جدید پلاسکو، مشکلات ایجاد شده برای کسبه این ساختمان را حل و فصل کند لذا این انتظار نیز از مسئولان شهرداری تهران وجود داشت که باتوجه به سرعت گرفتن روند ساخت پلاسکو تعامل بیشتری با بنیاد مستضعفان داشته و احساس مسئولیت مضاعفی نسبت به کسبه این ساختمان که ماه‌هاست در انتظار ساخت پلاسکو جدید بودند، داشته باشند.