در پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر مطرح شد

سیاسی - تاریخ: ۱-۰۸-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
قاضی خطاب به وکیل متهم: چند سال فرصت برای تسویه وجود داشت اما هیچ اقدامی صورت نگرفت
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و 8 متهم دیگر دائر بر اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت نسبت به وجوه بانک‌های ملت و پارسیان صبح روزگذشته در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی موحد برگزار شد. در ابتدای جلسه قاضی موحد بیان کرد: 3 تن از متهمین همچنان متواری هستند و رعایت نظم جلسه را به حضار تاکید می‌کنم و رسمیت جلسه را اعلام می‌نمایم.قاضی موحد از وکیل متهم فلاحتیان خواست تا در جایگاه حاضر شود تا ادامه دفاعیات خود را بیان کند.وکیل متهم فلاحتیان گفت: باید مستندات به دادگاه ارائه شود و نماینده دادستان بر اساس دلیل و سند و نه فقط براساس اظهارنظر اشخاص و اقرار سخن بگوید و باید میزان تصاحب اموال مشخص شود و
شاکی دلایل خود را به دادگاه ارائه دهد. این وکیل افزود: گزارش هیئت کارشناسی مورد اعتراض من و موکلم می‌باشد و لذا نمی‌تواند مبنای رای دادگاه قرار گیرد و بدهی واقعی باقی مانده 196 میلیون درهم می‌باشد و مبالغ دیگر صحیح نیست.وکیل متهم فلاحتیان بیان کرد: این موضوع که سعادتی تمام مدارک را خارج کرده با واقعیت منطبق نیست و احتمالا ایشان بَک آپی از اسناد در اختیار دارد تمام مدارک شرکت داریس موجود است.قاضی موحد گفت: در جلسه اول گفتم که هر ملکی وجود دارد معرفی کنید و به بانک ارائه دهید تا بخشی از بدهی‌ها پرداخت شود اما این کار را انجام ندادید؛ چند سال فرصت برای تسویه وجود داشت اما هیچ اقدامی صورت نگرفت. وکیل متهم فلاحتیان گفت: بانک ملت به قانون تمکین نمی‌کند و چندین بار برای تسویه مراجعه کردیم که پاسخی ندادند تسهیلات اعطایی توسط پارسیس کیش 110میلیون درهم بود و وثیقه آن یک چک 165میلیون درهمی بود.
> بدهی 260 میلیاردی متهم فلاحتیان
‌به بانک ملت
قاضی موحد پرسید: متهم فلاحتیان ‌به بانک ملت چقدر بدهکار است؟
این وکیل پاسخ داد: 260 میلیارد که 71میلیارد آن را گرفتند و مابقی آن مانده است.110 میلیون درهم در خصوص تسهیلات بانک پارسیان مربوط به تسهیلات است و مازاد آن چک‌هایی است که به شرکت‌های دیگر داده شده است. اتهام انتسابی به موکل بنده بدون دلایل محکمه پسند است و تقاضای صدور حکم شایسته مبنی بر برائت متهم را خواستارم. قاضی موحد از نماینده بانک پارسیان خواست تا در جایگاه حاضر شود. علی عربی مدیر عامل شرکت پارسیس کیش گفت: در مورد 110 میلیون درهم مصوبه هیئت مدیره وجود ندارد و هیچ اقدامی برای تسویه صورت نگرفته و بدون جریمه 6میلیون دلار و با جریمه حدود 9میلیون دلار بدهی دارد و فقط دو ملک معرفی شده که حاضریم تهاتر صورت گیرد اما متاسفانه املاک معرفی شده توقیف هستند. سهام بانک صادرات را فروختیم و تاکنون حدود 32میلیارد و 500 میلیون تومان وصول کردیم. کل مبلغ حدود 207 میلیون درهم است که 110میلیون درهم تسهیلات بوده و مابقی آن امانی بوده است.قاضی موحد سوال کرد: چطور شد که دو برابر درخواست ایشان به حسابشان پول واریز شده است؟ عربی پاسخ داد: پرداخت مبالغ به صورت امانی بوده و آقای احدی شماره حساب فلاحتیان را داده است که مبالغ واریز شود.
> فلاحتیان نه کارگزار است و نه تراستی
تمامی ورود و خروج‌های امرالد را داریم و اینکه مبالغ به چه افرادی داده است را باید متهمان پاسخ دهند. فلاحتیان نه کارگزار است و نه تراستی و هیچ تضمینی از وی گرفته نشده و پرداخت مبالغ به وی فقط بر اساس اعتماد صورت گرفته است. پس از سخنان مدیرعامل شرکت پارسیس کیش، قهرمانی نماینده دادستان بیان کرد: وکیل متهم فلاحتیان وعده ارائه اسناد داده بودند و باید سه مورد شامل اسناد برگشت 110 میلیون درهم،‌ اسناد حساب امانی فلاحتیان و اسناد حسابرسی‌ها در بانک را ارائه می‌دادید. دو زونکن به دست ما رسید اما هیچ کدام از این موارد در آنها وجود ندارد؛ همین الان اسناد را نشان دهید تا عکاسان و خبرنگاران آن را ثبت کنند.نماینده دادستان ادامه داد: امانی بودن مبالغ باید مستندات لازم داشته باشد و التزام به حقانیت در هنگام دفاع از سوی شما مشاهده نمی‌شود؛ متاسفانه آقای احمدی دستگردی(وکیل متهم فلاحتیان) اعلام کرده‌اند که مستندات پرونده صرفا بر اساس اظهارنظر اشخاص و اقرار است. آیا این سخن پسندیده است؟در جرایم مالی محوریت بر اسناد مالی قرار داد کدام یک از اظهارات بر اساس اقرار بوده که من سند آن را ارائه دهم. وکیل متهم فلاحتیان بارها در اظهاراتش به بحث بازپرداخت بدهی پرداخته است و اینکه نماینده دادستان بر اساس نظریه شماره دو صحبت می‌کند که این سخن خلاف واقع است.وی افزود: وکیل متهم فلاحتیان در جلسه قبل گفت که پولهای بانک ملت و بانک پارسیان امانی بوده و الان اعلام می‌کنند که موکلشان اقساط را پرداخت می‌کرده است شما از خیانت در امانت دفاع می‌کنید یا از تسهیلات؟ مگر شرکت‌های زیر مجموعه بانک مجاز به اعطای تسهیلات بودند اگر تسهیلات گرفته شده گفتید که مصوبه دارد که همین الان ارائه دهید و به خبرنگاران نشان دهید.
> سعادتی سرورها را خارج نموده و‌آش را
با جایش برده است
اقرار دلیل صرف نیست و سند مالی ملاک می‌باشد؛ همچنین در خصوص اسناد خارج شده توسط آقای سعادتی گفتید که احتمالا بک آپی از اسناد را برده‌اند اما طبق تحقیقات ما سعادتی سرورها را خارج نموده و‌اش را با جایش برده است و اگر به نظر شما بک آپی وجود دارد یک نسخه از آن را ارائه دهید.قهرمانی تاکید کرد: از جلسات اول خیلی موارد را درخواست کردیم اما هیچ مدرکی ارائه ندادید صرف ادعا مشکلی را حل نمی‌کند و اسناد لازم را ارائه دهید. چه کسی گفته که 110 میلیون درهم مازاد به صورت امانی بوده است چرا در اسناد بانکی وجود ندارد. بی‌صبرانه منتظریم که وکیل متهم فلاحتیان اسناد را ارائه دهد.قاضی موحد خطاب به وکیل متهم فلاحتیان گفت: شما بیان کردید که مصوبه وجود داشته آیا مصوبه را دارید که آن را ارائه دهید؟ وکیل متهم فلاحتیان ابلاغیه‌ای را قرائت نمود و پس از آن نماینده دادستان اظهار کرد: مصوبه ارائه ندادم و طبق سخن نماینده بانک پارسیان مصوبه‌ای وجود ندارد ابلاغیه خوانده شده توسط آقای احمدی که ابلاغیه هیئت مدیره است باید شماره صورت جلسه داشته باشد و این نکته را می‌گویم که در این ابلاغیه اظهارات دروغ وجود دارد اینکه گفته‌اند که مصوبه وجود دارد و مورد دیگر اینکه وثیقه لازم اخذ شده است آقای وکیل مشتاقانه منتظریم که اسناد را ارائه دهید.قاضی موحد اظهار کرد: تا این لحظه که پنجمین جلسه رسیدگی می‌باشد به بررسی اتهام فلاحتیان پرداختیم و فرصت دفاع برای همه محفوظ است و در این لحظه متهم اسماعیل احدی را به جایگاه می‌خوانم. قاضی موحد ضمن تفهیم اتهام به وی بیان کرد: اتهام متهم احدی مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع، الف) به مبلغ 220 میلیون درهم متعلق به بانک پارسیان با مشارکت متهمان دیگر و ب) 36 میلیون دلار متعلق به بانک پارسیان با مشارکت برخی متهمان می‌باشد. متهم احدی گفت: اختلافی درباره شرکت داریس و زیر مجموعه آن و شرکت پارسیس کیش و زیر مجموعه‌های آن وجود دارد و تعمیم دادن آنها به یکدیگر صحیح نیست. مصوبات پارسیس کیش به امرالد ابلاغ می‌شد و امرالد بدون اذن پارسیس حق استفاده از مبلغی را نداشت. پارسیس کیش بعضا با استفاده از سربرگ شرکت امرالد به انعقاد قرارداد با شرکتهای دیگر می‌پرداخت. آیا ادای امانت توسط امرالد خلاف است؟ آیا ادای امانت بر خلاف شرع و قانون است؟ متهم احدی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما بیان کردید که 500 هزار یورو قاچاق ارز صورت گرفته که جلسه بعد آن را اصلاح نمودید. به ظاهر مدیر شرکت امرالد بودم اما گردانندگان اصلی آن سعادتی و حضرتی آشتیانی بودند. شرکت امرالد غیرایرانی است و در خارج از کشور ثبت گردیده و هیچ شعبه‌ای در ایران ندارد و در حال حاضر سهام آن به پارسیس کیش منتقل شده است و مکاتباتی که من امضا کرده‌ام با اجازه سعادتی بوده است و بنده کارمند امرالد بوده‌ام. قاضی موحد گفت: در تاریخ 97.6.24 بازپرس پرونده سوال کرده که خودتان را معرفی کنید که پاسخ داده‌اید بنده مدیر بازرگانی امرالد بوده‌ام و الان می‌گویید که کارمند و یا در دبیرخانه مشغول بوده‌اید. تذکر دادم که مواظب اظهارات خود باشید و مطالب خلاف واقع نگویید.
متهم احدی گفت: بازپرس به عنوان مطلع از من سوال کرد و یک برگه ابلاغیه به عنوان متهم برای من ارسال نشده است.
قاضی سوال کرد: در یک حساب 30 میلیارد تومان واریز شده مربوط به چه چیزی است؟
متهم مدعی شد: به دستور سعادتی صورت گرفت.
قاضی پرسید: سندی هست که در زمان مسئولیت سعادتی در بانک ملت 30 میلیارد تومان واریز شده است مبلغ آن را چه کار کردید؟
متهم پاسخ داد: نه واریز‌کننده را می‌شناختم و نه دریافت‌کننده را. من مبالغ را به حساب افرادی که معرفی می‌شده‌اند واریز می‌کردم.
متهم احدی گفت: از بازپرس پرونده درخواست شاهد کردم الان نیز حاضرم شاهد بیاورم که همراه سعادتی برای انعقاد قرارداد مراجعه کردیم من به نیابت از سعادتی امور را انجام می‌دادم و هیچ کدام از حساب‌های معرفی را نمی‌شناختم.
قاضی موحد اظهار کرد: مکررا گفتید که امور داخل کشور را انجام می‌دادید و مشخص است که جا به جایی پول‌ها توسط شما صورت می‌گرفته است.
متهم احدی گفت: 30 میلیارد تومان تحت عنوان امرالد نبوده است و از حساب شخصی من صورت گرفته است.
قاضی پرسید: شما سمت قانونی نداشتید چرا نامه‌ها را امضا می‌کردید؟ باید در اساس‌نامه حق امضا قید می‌شد. متهم در پاسخ گفت: از ابتدا اساس‌نامه را در اختیار نداشتم.
قاضی پرسید: از کجا حقوق می‌گرفتید؟ و چه مبلغی بود؟
متهم پاسخ داد: 2 تا 3 میلیون تومان از سعادتی می‌گرفتم.
متهم احدی گفت: هیچ سندی در کیفرخواست مبنی بر مدیریت من در شرکت امرالد وجود ندارد و لطفا سندی از بازپرس خواسته شود که دستور پرداخت از جانب من باشد و اصولا بنده صلاحیت و امکان دستور انتقال وجوه را نداشتم. از پشت صحنه‌های فعالیت شرکت پارسیس کیش اطلاعی نداشتم و گزارش تمام مبالغ پرداختی به پارسیس کیش داده می‌شد و هیچ مغایرتی در این موضوع وجود ندارد.
> کدام پول را گرفتم و پس ندادم؟
وی افزود: من کدام فعالیت را از چشم قانون مخفی کردم؟ کدام پول را گرفتم و پس ندادم؟ اولین بار است که در دادگاه به عنوان متهم حضور دارم هیچ کدام از متهمان دیگر را نمی‌شناختم و فقط ابوالحسنی به دلیل انعقاد قرارداد با پارسیس کیش می‌شناختم.به گزارش میزان، قاضی موحد درادامه با اعلام ختم جلسه بیان کرد: جلسه بعدی دادگاه مورخ 98.8.12 راس ساعت 8:30 برگزار می‌گردد.