درباره شوخی امین حیایی

صفحه یک - تاریخ: ۲۵-۰۴-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
شوخی امین حیایی با ساسان پرکان شرکت‌کننده اهل چابهار بعد از تعریف خاطره‌اش در مورد گیر کردنش در حمام که می‌گوید«تا سفید نشدی بیرون نیا» را بسیاری در فضای مجازی، نژاد پرستانه قلمداد کردند اما با توجه به روحیاتی که از امین حیایی می‌شناسیم، باید گفت که حرف این بازیگر صرفا یک شوخی بوده است. معمولا در برنامه‌های این چنینی حتی در برنامه‌های خارجی، از این دست شوخی‌ها برای فان شدن برنامه وجود دارد. بنابراین شوخی امین حیایی با شرکت کننده سیستان و بلوچستانی را نمی‌توان اشاعه نژاد پرستی دانست. به این دلیل که تاریخ کشورمان نشان داده است که تمام قومیت‌های ایرانی در یک هم زیستی مسالمت‌آمیز به سر می‌برند و نژاد پرستی در بین مردم ایران سابقه ندارد بنابراین نژاد پرستی اصلا موضوعیت ندارد چون ایرانیان چنین روحیه‌ای برای اشاعه نژاد پرستی ندارند. کما اینکه بسیاری از اقلیت‌های مذهبی در کشورمان به آسودگی و در کمال آرامش زندگی می‌کنند و هیچ مشکلی هم ندارند و حتی خودشان هم به این موضوع اذعان دارند. تاکید می‌کنم در شوهای تلویزیونی احتمال چنین شوخی‌هایی برای فان شدن وجود دارد بنابراین اینکه کاربران فضای مجازی بیایند و به این موضوع دامن بزنند خیلی حرفه‌ای نیست.
اما یکی از مشکلات اساسی که امروز تلویزیون با آن مواجه است، نبود مجری حرفه‌ای است. اگر دقت کرده باشید بسیاری از بزرگان هنر که مجالی برای گپ و گفت پیدا می‌کنند به این موضوع اذعان دارند که بزرگترین مشکلی که تلویزیون دارد این است که برای جذب مجریان حرفه‌ای هزینه نمی‌کند و مجریانی که پا به سن گذاشتند از دایره خارج شدند و آنها هم که امتحانشان را در این حوزه پس‌دادند ممنوع التصویر هستند. تلویزیون برای اینکه ماجرا را برای خود ارزان تمام کند روبه هنرمندان درجه دو و سه سینما و تلویزیون که به نوعی خودش آنها را تربیت کرده، آورده است و مجریان کار بلد در حاشیه قرار گرفتند.
از سوی دیگر یکی از آیتم‌های اصلی مجریان، تسلط و اشراف داشتن به اجراست. اگر مجری چنین تسلطی بر موضوع و کلامش نداشته باشد طبیعی است که برای رسانه حاشیه ساز می‌شود. با توجه به وضعیتی که امروز وجود دارد این موضوع کاملا اجتناب ناپذیر است.