درخواست روسیه از تروئیکای

سیاسی - تاریخ: ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
اروپا برای حفظ برجام
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه با سفرای انگلیس، فرانسه و همچنین کاردار آلمان در مسکو دیدار و درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی کرد.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای با اعلام این خبر افزود: آنها در این دیدار درباره وضعیت پیرامون برجام گفت‌وگو کردند و ریابکوف از انگلیس، فرانسه و آلمان خواست تا همکاری خود را برای حفظ این توافق تقویت کنند.همچنین در این بیانیه آمده است: طرف روسی در این دیدار تاکید کرده که تمام طرف‌ها، شامل ایران و تروئیکای اروپا می‌بایست تلاش‌ها و کار مشترک خود را برای حفظ توافق، تضمین ادامه اجرای کامل برجام و پایبندی تمامی طرف‌ها به تعهداتشان باتوجه به اصل تقابل که از ابتدا پایه و اساس توافق هسته‌ای بوده است، افزایش دهند.در ادامه این بیانیه آمده است: در این دیدار تاکید شده است، اصلی‌ترین چالش که تاکنون مانع از اجرای موثر برجام شده، نقض سیستماتیک و اقدامات مخرب از سوی آمریکا
بوده است.

تکذیب توقیف کشتی ایرانی
در کانال سوئز
«مهاب ممیش» رئیس اداره کانال سوئز ضمن تکذیب اخبار مربوط به توقیف کشتی ایرانی حامل نفت به سوریه، گفت: «اداره کانال سوئز به آزادی کشتیرانی بین‌المللی در این کانال پایبند است و به همه کشتی‌ها اجازه عبور از این کانال جز در شرایط مشخص، داده می‌شود».
به گزارش فارس، طبق گزارش کانال «صدی البلد» مصر، ممیش افزود: «نمی‌توان هیچ کشتی را از عبور از کانال سوئز منع کرد؛ تجارت نفت و تجارت سلاح هر دو مشروع است».وی همچنین گفت که ممانعت از عبور کشتی‌ها در دو حالت رخ می‌دهد: نخست اینکه ابلاغیه‌ای از سازمان ملل دریافت کرده باشیم و دوم اینکه کشتی حامل مواد غیرقانونی باشد.بنابر این گزارش، مطابق با معاهده قسطنطنیه، اداره کانال سوئز ملزم است آزادی کشتیرانی در این کانال و عبور امن کشتی‌ها از این کانال را تامین کند مگر اینکه کشتی در حال عبور از این کانال حامل پرچم کشوری باشد که در حالت جنگ با مصر است.

پیشنهاد کدخدایی:
تشکیل یک نهاد ملی به‌منظور نظارت بر انتخابات شوراها
سخنگوی شورای نگهبان پیشنهاد تشکیل یک نهاد ملی برای نظارت بر انتخابات شوراها را مطرح کرد.
به گزارش ایسنا ، عباسعلی کدخدایی در دیدار با اعضای شورای عالی استان‌ها برای حل موضوع نظارت بر انتخابات شوراها، پیشنهاد کرد که "یک نهاد ملی" برای نظارت بر انتخابات شوراها تشکیل شود و این نهاد می‌تواند دائمی باشد. کدخدایی همچنین تصریح کرد: شوراها می‌توانند بر تخلفاتی که احتمالاً در داخل شوراهای شهر و روستا شکل می‌گیرد، خودشان رسیدگی و برخورد کند. از سوی دیگر حتی شوراها باید به سازوکاری برای نظارت بر مصوبات شوراهای شهر و روستا داشته باشند.

صالحی:
دلیل اصلی دشمنی ما با آمریکا
دیدگاه سیاسی متفاوت است
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مطلبی در روزنامه لوفیگارو نوشت بر هیچ کس پوشیده نیست که جمهوری اسلامی ایران و آمریکا از ۴۰ سال پیش اختلافات بسیار عمیقی دارند. دلیل اصلی این دشمنی ناشی از دیدگاه سیاسی متفاوت است. تهران و واشنگتن جهان را با دیدگاه‌های گوناگونی
می‌بینند.
به گزارش ایرنا، صالحی در این مطلب آورده است: ایران خود را به عنوان کشوری مدرن، برابری خواه با ملتی مستقل معرفی می‌کند که ارزش‌های قومی و مذهبی خود را دارد. در مقابل آمریکا خود را نجات دهنده لیبرالیسم می‌داند. هر دو ملت آرمان‌ها و تمایلات جهانی دارند اما برای تحقق آن‌ها اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. ایران برای عدالت، انصاف و برابری ملت‌ها مبارزه می‌کند و در مقابل آمریکا به دنبال گسترش سلطه خود است. ایران یک بازیگر منطقه‌ای پرنفوذ و آمریکا یک ابرقدرت توسعه طلب است و می‌خواهد تنها ابرقدرت باقی بماند.
از زمان انقلاب اسلامی، ایران همواره به دنبال حفظ تمامیت ارضی و حقوق خود است که شامل توسعه فناوری هسته‌ای با اهداف مسالمت‌آمیز است که از جمله حقوق غیرقابل انکار ایران تلقی می‌شود.