همه نه، شاید برخی مجوز فعالیت بگیرند !
«بیت کوین» در ایران جرم شد

گزارش - تاریخ: ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
آفتاب یزد- گروه گزارش: از روز گذشته ناگهان بانک مرکزی تصمیم گرفت که فعالیت بیت کوین را در ایران قدغن کند. بر همین اساس بانک مرکزی دیروز درباره فعالیت و معامله در حوزه رمزارزها توضیحاتی ارائه و اعلام کرد که فعالیت در این بخش غیرمجاز است و با متعاملان آن برخورد می‌شود.
این در حالی است که تا همین چند وقت قبل هیچ‌گونه ممنوعیتی بر استخراج این ارز دیجیتالی اعمال نشده بود اما طی یکی دو ماه اخیر انتشار اخباری مبنی بر کشف چندین مزرعه یا معدن بیت کوین موجب گردید دستگاه پولی کشور هم به این قضیه حساس شود.اما بیانیه بانک مرکزی در واقع شمشیر را برای فعالان عرصه مذکور از رو بسته است و تصریح واضحی بر ممنوعیت هر گونه فعالیت در این عرصه دارد.
بانک مرکزی می گوید انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
ممنوعیت این فعالیت برای مردم عادی ممکن است مجوز استخراج این ارز را در اختیار افراد دیگری قرار دهد به خصوص که در شرایط فعلی و با تحریم ارزی ایران ، بیت کوین می تواند یک شانس فوق العاده برای دور زدن تحریم ها و افزایش ذخیره ارزی کشور باشد. قدغن شدن این فعالیت با تهدید به پیگرد و توقیف افرادی که این هشدار را نادیده بگیرند همراه شده است به طوری که تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر بانک مرکزی ، غیرمجاز محسوب می‌شود و این سازمان حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند را برای خود محفوظ دانسته است. رمزارز یا ارز رمزی یکی از انواع ارز مجازی است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولاً به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود و در مقابل نظام‌های بانکداری متمرکز قرار می‌گیرد. رمزارز‌ها که پدیده‌ای نوظهور هستند که می‌توانند مانند سایر ارز‌های فیات (بدون پشتوانه) قابلیت مبادله، انجام تراکنش، خرید آنلاین و … داشته باشند.

>چالش های جرم دانستن
اما آیا بانک مرکزی کشورها حق این را دارد که فعالیت در حوزه ارز مجازی را قدغن کند؟
علی مهاجر کارشناس اقتصادی در گفتگو با آفتاب یزد می گوید:‌ در جهان بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را بانک مرکزی هیچ کشوری چاپ نمی کند در نتیجه هیچ ساپورتی نیز از فرآیند آن نمی تواند داشته باشد چرا که در این مقوله با پول نقد اینترنتی و ارز دیجیتالی روبرو هستیم.
وی افزود: اگر کسی نبوغ ریاضی نداشته باشد شاید سخت بتواند چنین ارزی را استخراج کند ، در واقع معادله چند مجهولی دشواری پیش روی استخراج کنندگان قرار می گیرد که به سادگی قابل استفاده و بهره برداری نیست گرچه برخی افراد راههایی برای دور زدن و رسیدن آسان به جواب و کشف مجهول در اختیار دارند اما با ممنوعیت استفاده از آن احتمالا کل این داستان در کشور در محاق قرار می گیرد.مهاجر، سختگیری برای استخراج این ارز را جزو مسائل سکرت دانست که قرار نیست جزئیاتی درباره‌اش گفته شود و تصریح کرد:‌ روزهای 17 و 18 تیر روزهای واکنش به ماجرای بیت کوین بود ، روزهایی که در تصمیمی مشترک اعلام شد که فعالیت ارز دیجیتالی غیرقانونی است و کسی حق ورود به آن را ندارد، این واقعه نشان می دهد که همه چیز طی این چند وقت اخیر اتفاق افتاده که نقطه شروع آن کشف مزرعه استخراج بیت کوین در یکی از سازمانهای رسمی بود.
این کارشناس ادامه داد: قطعا برخورد سلبی جوابگو نخواهد بود و اگر برنامه ای برای ساماندهی این وضعیت در دستور کار است باید بدون ایجاد منافذ رانتی برای افراد خاص تدارک دیده شود.
وی با اشاره به افزایش اشتیاق فعالیت در این عرصه گفت:‌ در حال حاضر استانهای مرکزی، گیلان، لرستان، تهران و زنجان از پیشتازان کندوکاو ارز دیجیتال هستند که با ممنوعیت اعمال شده مجبور به توقف فعالیت هستند.
مهاجر گفت: آفت نگرش سلبی در این حوزه این است که ممکن است اشتیاق به مهاجرت از کشور و فرار مغزها را تشدید کند که هزینه مادی و معنوی این خسارت به مراتب بیشتر از ادعاهای موجود درباره مصرف برق است.

>چه شد که صداها درآمد؟
نقطه آغاز مطرح شدن رسمی استفاده از بیت کوین در ایران با ورود سازمان «ص» به عرصه بهره برداری از ارزهای ذیجیتال آغاز شد. از این تاریخ به بعد بود که مابقی مزارع لو رفت و در این زمان دولت دریافت که عده زیادی از مردم هم در حال کسب درآمد از این مقوله هستند. تب استفاده از بیت کوین در ایران چنان بالا گرفت که طی همین چند روز گذشته یک مزرعه بزرگ دیگر در کارخانه ای در اطراف تهران کشف شد که با برق دولتی دست به استخراج می زد.
آنگونه که مسئولان وزارت نیرو گفته اند کشف مزارع بیت کوین از طریق رصد میزان مصرف برق مشترکان به دست آمده است. در همین راستا ظاهرا فقط یکی از این مزارع استخراج، با مصرف انرژی بالغ بر هفت مگاوات، که حدود 40 درصد توان تولید نیروگاه برق آبی سد طالقان است، از برزگترین مزارع شناسایی شده در کشور است یعنی برق مصرفی تنها در یکی از مزارع فقط در هر شبانه روز معادل برق مصرفی 60 واحد مسکونی در طول یک سال بوده است..

>امریکا می تواند بیت کوین در ایران را تحریم کند؟
اما سوال جدی این است که آیا با تحریم ارزی ایران بیت کوین می تواند برای اقشار خاص در ایران منشاء کسب درآمد شود؟آذرماه 97، کاخ سفید و سنای آمریکا از طرح هایی رونمایی کرد که فعالیت های مالی ایران شامل رمزارز را هدف قرار می دهد اما تا به حال هیچ کدام از این طرح ها تصویب نشده است.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا چندی قبل نام دو ایرانی را به لیست SDN خود اضافه کرد. دلیل تحریم این دو فرد ایرانی، فعالیت آن‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال عنوان‌ شده است.بر همین اساس دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه (اوفک) پیشتر اطلاعیه‌ای منتشر کرد که بر مبنای آن گفته این دو ایرانی کمک کرده‌اند تا در باج خواهی‌های اینترنتی، ارز دیجیتال بیت کوین به ریال تبدیل شود. در این بیانیه آمده بود که این افراد مشارکت خود را در زمان حملات بدافزار «سام سام» که دویست قربانی شناخته شده داشته انجام داده‌اند. دو آدرس مرتبط با ارز دیجیتال از این دو ایرانی به‌دست آمده که به گفته وزارت دارایی آمریکا بیش از ۷۰۰۰ معامله
بیت کوین از این طریق صورت گرفته است.
به نظر می رسد امریکا با گسترش دامنه تحریم ها در حال رصد افرادی است که تلاش دارند تحریم های ایران را دور بزنند.

>درآمد مفت برای همه ؟
با این همه به نظر می رسد در ایران تلاش برای استخراج ارز دیجیتال ادامه دارد و بیمی از تحریم های امریکا وجود ندارد.
در ایران هم دولت چندان بیکار ننشسته بود . ظاهرا دولت ایران از سال 97 حرکت هایی را در راستای مخالفت با استخراج ارز دیجیتال در کشور انجام داده بود اما چون آمارهایی که به دفتر دولت می رسید چندان دربرگیرنده فراگیری این موضوع نبود شدت عمل چندانی در قبال آن بروز داده نشد.
با این حال به تدریج و با کشف مزارع و کارگاههای متعدد دولتی ها هم وارد عمل شدند و آرام آرام مخالفت خود را با فعالیت این نوع ارز دیجیتالی مطرح کردند .
این در حالی است که هیچ قانون و منعی برای فعالیت در این بازار وجود نداشت و به نظر می رسد این موضوع ناگهانی به یک پدیده منعی در ایران منجر شده است.
وزیر صنعت اخیرا در پاسخ به سوالی درخصوص انحراف فعالیت برخی واحدهای صنعتی از مجوزهای مربوطه به سمت تولید بیت کوین، تصریح کرد:‌ وزارت صنعت مجوزی برای این موضوع صادر نکرده و اگر فعالیتی انجام می شود، اقدام خودسرانه افراد است. علی مویدی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز گفته: فعالیت های مرتبط با تولید بیت کوین (ارز دیجیتالی) در ایران از نظر ما غیرقانونی است و در صورت مشاهده به صورت جدی با آن برخورد می‌شود.
وی افزود: هر نوع تصمیم در خصوص بیت کوین منوط و مشروط به تشکیل جلسه‌ای است که قرار است در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شود.
شنیده ها از زبان برخی مسئولان مرتبط با موضوع حاکی است پراکنده بودن فعالیت استخراج کنندگان و افراد متعدد موجب شده که با توجه به مصرف انرژی مفت و کسب درآمد آسان، مسئولان امر اجازه ندهند هرکسی بتواند در این حوزه کسب درآمد کند. بر همین مبنا بود که کشف روزانه دهها دستگاه استخراج از شهرهای مختلف کشور در صدر اخبار قرار گرفت . دولت می گوید سعی می کند تا آخر تیر ماه تکلیف قانونی این موضوع را روشن کند و احتمالا قرار است تعرفه بالایی برای برق مصرفی استخراج کنندگان وضع شود که درآمد زایی از این بخش با مخاطره و تردید روبرو
شود.

>تقلا در پاستور برای بیت کوین
آنطور که گفته شده در کمیسیون های دولت تحرکات زیادی در جریان است که موضوع بیت کوین با محوریت کارگروه مشترک چند وزارتخانه بررسی شده و نتایج کار جهت اتخاذ تصمیم رئیس دولت روی میز وی قرار بگیرد.
همچنین قرار است اگر بنا باشد کسب درآمدی از سوی افراد در حوزه بیت کوین صورت بگیرد، درآمد حاصل طی سازو کاری به سامانه نیما بیاید و در واقع درآمد ارزی به جای آنکه خالص و مستقیم به جیب افراد برود باید در چرخه اقتصاد هزینه شود.
بر همین اساس رئیس بانک مرکزی روز چهارشنبه گفت: قانونی کردن استخراج ارزهای دیجیتالی در دستور کمیسیون اقتصادی دولت است.همتی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برنامه‌ای برای قانونی کردن ارز دیجیتال دارد، اظهار کرد: بانک مرکزی انحصار انتشار پول را دارد، بنابراین ارزهای مبتنی بر طلا یا ریال اگر غیر از بانک مرکزی منتشر شود
غیر قانونی است.
وی در ادامه اظهار کرد: اما قانونی کردن استخراج ارزهای دیجیتال در دستور کمیسیون اقتصادی دولت است و هدف ما این است که استخراج این ارزها را قانونمند کنیم، البته این کار باید بر مبنای هزینه برق صادراتی باشد و مهم‌تر از آن این که افراد تعهد داشته باشد ارز خود را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند. موضوعی که در این میان بسیار مهم جلوه می کند آسیب های ناشی از برخورد سلبی با این موضوع است . به باور کارشناسان اگر سختگیری بر این بخش از فعالیت و کسب و کار شدید باشد احتمال بروز خطر قاچاق و زیرزمینی شدن فعالیت ارزهای دیجیتال زیاد است این در حالی است که اگر فعالیت در این عرصه به عنوان یک کسب و کار تولیدی به رسمیت شناخته شود باید مکانیزم های اجرای آن تعریف شود تا در صورت فعالیت مشکلی برای افراد
پیش نیاید.
>قبل از ممنوع شدن آزاد بود؟!
به نظر می رسد تصمیم به غیر قانونی اعلام کردن فعالیت بیت کوین در ایران ناگهانی اتخاذ شده چرا که تا پیش از این چنین ممنوعیتی حتی در اظهار نظر مسئولان دیده نمی شد.
تا پیش از این، در خصوص خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر در ایران قانون شفافی موجود نبود و نظرات مختلف مطرح می شد که این امر نتیجه‌گیری برای قانونی یا غیرقانونی بودن آن را با مشکلات فراوانی روبرو کرده بود.
حسن فیروزآبادی رئیس مرکز فضای مجازی ایران چندی قبل گفت که «قانونی برای فعالیت ماینینگ [استخراج ارزهای دیجیتال] در کشور نداریم و به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم آنچه هم اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است چون قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد».
فیروزآبادی افزود: قانونی درباره بیت‌کوین در کمیسیون‌های دولت تصویب شده، اما هنوز به تصویب هیئت دولت نرسیده و به همین دلیل استخراج بیت‌کوین در کشور غیرقانونی نیست.

>ادعایی که رد شد
اما برخی فعالان این صنعت نظر متفاوتی در خصوص هزینه زا بودن فعالیت استخراجی پیت کوین دارند.
مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران با انتقاد از اعلام آمار اغراق آمیز درباره میزان مصرف برق استخراج بیت کوین در کشور گفت: فعالان این صنعت تنها کمی کمتر از یک درصد برق مصرف می کنند. محمد شرقی یادآور شد:‌ صنعت استخراج ارز دیجیتال، برقی که مصرف می کند در حدی نیست که موجب خاموشی سایر بخش ها شود.
وی در عین حال از همکاری فعالان این صنعت با بخش برق خبر داد و خاطرنشان کرد: فعالان این صنعت در زمان پیک مصرف دستگاه های خود را خاموش می کنند.
شرقی با بیان اینکه صنعت ماینینگ (استخراج ارز مجازی) افزون بر ۹ ماه است که از سوی دولتمردان به رسمیت شناخته شده، ادامه داد: نمی شود صنعتی را به رسمیت شناخت و سپس در برابر آن جبهه گیری و کارشکنی کرد.

>شاید بیت کوین به سرنوشت بنادر جنوب مبتلا شود !
اما در این میان به نظر می رسد ممنوعیت فعالیت بیت کوین در ایران ممکن است منجر به تعریف دیگری از این ماجرا به نفع بخش های دیگر باشد.
فرضیه جدی‌ای که مطرح شده این است که ممکن است استخراج این ارز به سرنوشت اجاره بنادر جنوب به چینی ها برای گرفتن ماهی منجر شود. بر این اساس گزارش‌های خبری نشان می دهد ارزانی قیمت برق در ایران، چینی ها را بر آن داشته تا برای استخراج ارز دیجیتالی به جمهوری اسلامی روی آورند.محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات پیشتر گفته بود: «دولت چین برنامه ای برای حضور در عرصه استخراج رمز ارز در ایران ندارد، اما در هر صورت بخش خصوصی و مردم چین ممکن است در این حوزه فعال باشند».
وی افزود: «قبل از اینکه ایران برای استخراج کنندگان رمز ارز جذاب باشد، بخش زیادی از استخراج رمز ارز در چین صورت می گرفت که اکنون به سمت ایران تغییر پیدا کرده است.»
وزیر ارتباطات تصریح کرد: «به شکل مستند مدرکی از فعالیت چینی‌ها در ایران وجود ندارد، اما من هم شفاهی این موضوع را شنیدم.»سهیل نیکزاد، یکی از افراد فعال در زمینه استخراج ارزهای مجازی، اخیرا به ایرنا گفت: «آنطور که اطلاع دارم، یکی دو مزرعه ماینینگ با حضور چینی‌ها یا تاسیس شده یا در حال تاسیس است».کارشناسان یکی از دلایل اشتیاق خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران و رونق این فعالیت در کشور را بهای ارزان برق و انرژی می‌دانند، به‌طوری‌که به گفته یکی از فعالان در حوزه ماینینگ «در حال حاضر چین، آلمان، روسیه و استرالیا از جمله سرمایه‌گذاران خارجی برای استخراج بیت‌کوین در ایران هستند که البته از طریق واسطه‌های داخلی کار می‌کنند». در نتیجه سمت و سوی فعالیت ارز دیجیتال در حال حرکت برای درآمد زایی محض برای دولت است و در این راستا ممکن است برخی فعالان بخش خصوصی هم بتوانند مجوز های خاصی را برای استخراج بگیرند که البته این مجوز ها به هرکسی داده نخواهد شد.
اگر موضوع به این سمت و سو کشیده شود رانت جدیدی در کشور ایجاد خواهد شد و علاوه بر ایجاد فضای قاچاق برای دیگر فعالانی که نمی توانند مجوز رسمی بگیرند، گروه هایی خاص میدان دار موضوع خواهند شد ضمن آنکه فعالیت رسمی برای سایر مردم جرم و قاچاق تلقی می شود.

>چرا مردم سهیم نشوند؟
اگر قرار است خارجی ها برای دولت پول در بیاورند چرا نباید مردم را سهیم این پروژه عام المنفعه کرد؟
این سوالی است که از سوی طرفداران توسعه صنعت ارز دیجیتال در کشور مطرح می شود . آنها می گویند چرا یک تعاونی فراگیر سهامی عام درباره استخراج ارز های دیجیتال ایجاد نشود تا همه مردم بتوانند از سود این فعالیت برخوردار شوند و دولت نیز سهم خود را از آن برداشت کند؟

>کدام کشورها ممنوع است؟
بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر برخی از کشورها مانند چین، روسیه، ویتنام، بولیوی، کلمبیا و اکوادور معامله و استخراج ارز دیجیتال را ممنوع اعلام کرده اند.
کشورهای یاد شده بر این باورند استفاده از ارزهای دیجیتال سبب ایجاد بی ثباتی نظام پولی می شود و می‌تواند موجب افزایش جرایم مانند قاچاق مواد مخدر و پولشویی را فراهم آورد.
علاوه براین در کشورهایی دیگر مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، فنلاند، بلژیک، قبرس، انگلیس، بلغارستان و آلمان اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین را به شهروندان خود داده اند به این معنا که ارزهای دیجیتالی به عنوان ابزارهای مالی به رسمیت شناخته شده اند و شهروندان کشورهای مزبور اجازه دارند برای خرید انواع کالا یا خدمات از این ارزهای استفاده کنند.
یکی از دلایل جذاب بودن این ارز دیجیتالی آن است که نه تنها مرکز آن در هیچ کشوری مشخص نیست، بلکه هیچ قانونگذاری بر آن نظارت ندارد و افراد در هر کجای دنیا بدون رعایت قوانین مالی و بدون نگرانی از افتتاح حساب می‌توانند پول جابه‌جا کنند؛ هرچند همین موضوع موجب شده کشورها از بابت ورود به این حوزه نگرانی داشته باشند.
به دیگر سخن شبکه بیت‌کوین یک نقطه مرکزی ندارد و شرکت و سازمانی وجود ندارد که ادعا کند من مرکز بیت‌کوین هستم. مرکزی نیست که بگوییم بر اثر بلایای طبیعی یا تخاصم کشورها از بین می‌رود. تراکنش‌های آن نیز می‌تواند به طور ناشناس انجام شود.
با این حال همین بررسی حاکی است که در بیشتر کشورهای دنیا نگرانی از نوسانات قیمتی و مسائل فنی مرتبط با ارز دیجیتال بیشتر در کانون توجه قرار دارد تا منع و سلب افراد به فعالیت.
امروزه در دنیا دو نگاه اساسی به بیت‌کوین وجود دارد. گروهی از کشورها بیت‌کوین را ارز دیجیتال و پول می‌دانند و برایش همانند پول ارزش قائل می‌شوند. گروهی دیگر نیز آن را کالای سرمایه‌ای می‌دانند و مشخصات پول را برای آن لحاظ نمی‌کنند، بلکه آن را یک جنس و کالای ارزشمند می‌دانند که می‌تواند بین افراد جابه‌جا و هزینه‌اش پرداخت شود.

>پیشینه بیت کوین
بیت‌کوین که اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال است، شبیه اسکناس یا سکه نیست، بلکه یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود.
همزمان با افزایش بهای بیت‌کوین در سال‌های گذشته، پردازشگرهای ویژه‌ای برای استخراج آن طراحی و ساخته شده‌اند که به آنها ماینر (استخراج‌کننده) می‌گویند که برخی می گویند این ماینرها برق نسبتاً بالایی مصرف می‌کنند.
بیت کوین را بانک مرکزی هیچ دولتی چاپ و پشتیبانی نمی‌کند. بیت کوین پول نقد اینترنتی و ارزی دیجیتالی است که پیدایش آن برآمده از گره گشایی معادله های پیچیده ریاضی با همکاری گروهی گسترده از کاربران است که بر انجام این معادله‌ها و تراکنشهای بیت کوینی نظارت دارند.
این ارز مجازی در سال ۲۰۰۹ به عنوان اولین ارز رمزپایه غیرمتمرکز ایجاد شد. هر بیت‌کوین سلسله‌ای از کد و ارقام است که ویژگی خاصی دارند از آن زمان تاکنون ارز‌های رمزنگاری شده متعددی ایجاد شده‌اند که بسیاری از آن‌ها ارز‌های جایگزین بیت‌کوین نیز نامیده می‌شوند.
پیشینه استفاده از بیت کوین در ایران به سال ۲۰۱۷ مربوط می شود در این سال بهای بیت کوین در جهان به بالاترین رقم صعود کرد، اما کمی بعد با سقوط ارزش خود اندکی از رونق افتاد.
آیا می دانستید که فقط بیت کوین نیست که به عنوان ارز رمزدار معتبر مجازی به رسمیت شناخته شده بلکه ارزهای رمزدار زیادی هستند که همپای بیت کوین در بازارهای مالی جهان داد و ستد می شوند؟

>وضعیت فعلی ارز معروف مجازی در جهان
سخت تر شدن استخراج بیت کوین باعث صعود مجدد ارزش این ارز دیجیتالی شد.طی این روزها، ضریب سختی استخراج بیت کوین فزونی یافته است. این ضریب که از اواسط سال ۲۰۱۸ تاکنون بی سابقه بوده نشان دهنده آن است که با رالی اخیر بیت کوین در بازارهای جهانی، تمایل معامله گران ارزهای دیجیتالی به استخراج بیت کوین مجدداً افزایش یافته است.در حال حاضر بهای بیت کوین پس از آن که در روزهای اخیر تا ۱۰ هزار دلار نیز کاهش یافته بود به ۱۲ هزار و 880 دلار رسید تا بار دیگر به قله ۱۲ هزار دلاری برسد. نوسانات شدید بیت کوین باعث شده تا بسیاری از افراد نسبت به ورود برای معامله این ارز احتیاط کنند چرا که در بازه زمانی ژوئن تا دسامبر ۲۰۱۷ ارزش بیت کوین ۴۰۰ درصد افزایش یافت اما در بازه زمانی اکتبر تا دسامبر سال گذشته ارزش آن
۳۰ درصد کاهش یافت. بیت کوین اکنون حدود سه برابر ارزش ابتدای امسال خود قیمت دارد و اختلاف نظر بین مسیر قیمت آینده آن در بین تحلیلگران بالا است. متی گرینسپن، تحلیلگر موسسه "ای تور" گفت: بخش بزرگی از صعود اخیر بیت کوین مربوط به افزایش خوشبینی‌ها نسبت به ارزهای دیجیتالی با ورود فیس‌بوک به این عرصه است. معامله گران معتقدند با ورود لیبرا آگاهی بیشتری درباره این ارزها در جامعه ایجاد خواهد شد.
علاوه بر بیت کوین، قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتالی دیگر نیز صعودی بود به گونه‌ای که اتریوم به ۳۱۰.۵۴ دلار، لایت کوین به ۱۱۸.۸۹ دلار، دش به ۱۵۵.۳۸ دلار، نئو به ۱۷.۱۱ دلار، میکر به ۷۳۱.۴۷ دلار، زد کش به ۱۰۱.۷۷ دلار، هایپر کش به ۴.۸ دلار، لیسک به ۱.۵۷ دلار و میکسین به
۲۶۰.۶۴ دلار رسید.