قیمت جهانی نفت ۱.۵ درصد رشد کرد

اقتصادی - تاریخ: ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
در حالی که قیمت نفت این هفته را کم نوسان پشت سرگذاشت اما دیروز در سایه کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت آمریکا، حدود ۱.۵ درصد بالا رفت. قیمت نفت برنت که چند روزی است در میانه‌های کانال ۶۰ دلاری ثابت مانده امروز ۷۸ سنت بالا رفت و رشدی ۱.۲۲ درصدی را به ثبت رساند. با این افزایش قیمت، نفت برنت به ۶۴ دلار و ۹۴ سنت رسید. نفت شاخص آمریکا هم حدود یک دلار افزایش قیمت را تجربه کرد و ۱.۶۹ درصد گران‌تر از دیروز معامله شد تا روی عدد ۵۸ دلار و ۸۱ سنت بایستد.
به گزارش ایرنا، مهمترین دلیل این افزایش قیمت را باید در مخازن ذخیره‌سازی نفت آمریکا جستجو کرد. به گزارش موسسه نفت آمریکا (ای‌پی‌آی) کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت این کشور برای چهارمین هفته پیاپی، مهمترین عامل افزایش قیمت نفت به شمار می‌آید.
موسسه نفت آمریکا اعلام کرده که در هفته گذشته، سطح ذخیره‌سازی تجاری نفت در آمریکا با ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه کاهش به ۴۶۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسید.
البته ماجرای توقیف نفتکش‌های ایرانی نیز در افزایش قیمت بی‌تاثیر نبوده و جریان سازی‌های رسانه‌ای بر سر بازار نفت سایه انداخته است. تا آنجا که توقیف نفتکش ایرانی در مصر که به
بیش از ۱۰ روز پیش باز می‌گردد، دیروز دوباره به سرخط خبرهای برخی رسانه‌های عربی و البته ایرانی بازگشت تا فضای بازار نفت ملتهب‌تر شود.