آفتاب یزد پیش‌بینی کرد
گاندو «2» ؛ ادامه تخریب دولت با اسم رمز اشرافی‌گری

اجتماعی - تاریخ: ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
آفتاب یزد- گروه سیاسی: سریال جنجالی «گاندو» در حالی از شبکه سه سیما به کارگردانی جواد افشار 17 تیرماه به پایان رسید که همچنان انتقادها نسبت به آن ادامه دارد. سریالی که حمله به وزارت خارجه و برخی دیگر از بخش‌ها‌ی دولت را به اوج رسانده و مدعی بود که مذاکره و برجام بدون هماهنگی با مقامات عالی به وقوع پیوست و از ظریف شخصیتی خنثی و ضعیف در اذهان به نمایش گذاشت، اما در دو قسمت پایانی خود حمله به دولت را به اوج رساند. به همین دلیل هم اگرچه با تمجید و استقبال اصولگرایان روبرو شد اما در مقابل انتقاد اصلاح طلبان و همچنین دولت را به دنبال داشت. تا آنجا که وزیر خارجه در انتقاد به این فیلم به طعنه گفت: «البته ما پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم!» محمود واعظی رئیس دفتر روحانی نیز با بیان اینکه در این سریال مطالب دروغ و تهمت بسیار زیاد است به خبرنگاران گفت: «دولت و مسئولین و بخش‌های مختلف این حق را دارند که شکایت کرده، برخورد و روشنگری کنند.» حال در چنین شرایطی آرش قادری نویسنده فیلم اخیرا خبر داده است که در حال نگارش گاندو «2» است و البته قسمت جدید آن ربطی به جیسیون رضائیان روزنامه‌نگار ایرانی- آمریکایی ندارد. از این رو، در شرایطی که روز به روز صدا و سیما به دلیل رویکرد جناحی‌اش بخش کثیری از مخاطبان خود را با نارضایتی روبرو می‌کند و در سریال گاندو این وضعیت را به حد اعلا رساند، انتظار می‌رود، نویسنده سریال با توجه به تجربه گاندو «1» و واکنش‌ها‌ نسبت به آن، مصلحت‌نگری را در دستور کار خود قرار داده و با رعایت انصاف و فاصله از مسائل جناحی به گاندو «2» بپردازد.

> بهت دولتی‌ها‌ از تصویر غیر واقعی از ظریف
سریال گاندو به کارگردانی جواد افشار با محوریت جیسیون رضائیان که نخستین قسمت آن ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ از شبکه سه تلویزیون ایران پخش شد در 17 تیر به پایان رسید. در این سریال پرونده جیسون رضائیان در مقطعی با دولت و شخص وزیر امور خارجه پیوند می‌خورد و در قسمت‌هایی از این سریال تصویری از جلسات مهم کشور نشان داده می‌شود. اما ظریف در این سریال فردی خنثی و ضعیف و منفعل و حتی غربزده نمایش داده شده که به دنبال آزادی جیسون رضائیان است. در بخش‌ها‌یی از این سریال چنین القا می‌شود که مسئولان برجام بی‌اعتنا به نظر مقامات عالی کشور و بدون هماهنگی با آنها، مذاکره و اجرای برجام را محقق ساختند. در حالی که مقامات عالی کشورمان در جریان همه مراحل مذاکره بوده و همواره ظریف از سوی آنها به عنوان شخصی شجاع، غیور و هوشمند مورد خطاب
قرار گرفته می‌شد.

> زیاده‌روی گاندو در دو قسمت پایانی
آرش قادری در قسمت‌ها‌ی 29 و 30، هجمه به وزیر خارجه و برخی دیگر از مقامات دولت را به اوج رساند. به طوریکه دیالوگ‌های برخی از مسئولان دولتی در ژانر آخر این سریال همچنان مورد بحث و انتقاد است. در قسمت بیست و نهم این سریال؛ جلسه‌ای برگزار شده است و همه دور یک میز نشسته‌اند، رئیس جلسه که کنایه‌ای به اسحاق جهانگیری دارد از جریان بازداشت مایکل‌ها‌شمیان در فیلم و جیسون رضائیان در دنیای واقعی انتقاد می‌کند. بلافاصله شخص دیگری که در ظاهر ظریف و با همان لحن و صدا تعریف شده است نیز با زبان انتقادی می‌گوید وزیر امور خارجه آمریکا قبل از هر جلسه‌ای از من درباره مایکل‌ها‌شمیان می‌پرسد. در این لحظه رئیس سازمان امنیتی که مایکل‌ها‌شمیان (جیسون رضائیان) را بازداشت کرده است از دلایل محکمی می‌گوید که بر اساس آن مایکل‌ها‌شمیان جاسوس است اما این موضوع باعث می‌شود تا رئیس و وزیر خارجه تنها به موضوع مذاکرات میان ایران و امریکا بپردازند و حتی صحبت‌های نماینده قوه قضائیه را نادیده بگیرند.» این بخش جنجالی سریال گاندو، نوک پیکان هجمه خود را به سمت پاستور و ساختمان وزارت امور خارجه می‌گیرد که با انتقادهای بسیاری از سوی اصلاح‌طلبان و مقامات دولت روبرو شد. چنانکه سیدعباس موسوی در یکی از نشست‌ها‌ی اخیرش با خبرنگاران در واکنش به تخریب‌ها‌ی ظریف در گاندو گفت: «ما مانده‌ایم چه بگوییم. آنچه درباره وزیر امور خارجه و سایر همکاران پخش می‌شود، چندان با واقعیت همخوانی ندارد و اسناد مکاتبات و همکاری‌ها موجود است و اگر می‌خواستند اسناد را ارائه می‌دادیم تا سریال واقعی‌تر شود.»

> انتقاد اصلاح طلبان، بهره برداری اصولگرایان
در حالی که رسانه‌های اصلاح طلب از غیر واقعی بودن تصویر دستگاه دیپلماسی و محمدجواد ظریف در این سریال گله مند بودند، رسانه‌های اصولگرا از جمله کیهان در مقابل ضمن تمجید از این سریال با اشاره به مواضع انتقادی برخی دولتمردان، مخالفان سریال را به هم نوایی با معاندان متهم کردند به طوریکه طی روزهای اخیر، روزنامه ایران در انتقاد به گاندو نوشت: «گاندو دیگر فقط یادآور تمساح‌های پوزه کوتاه در جنوب سیستان و بلوچستان نیست. حالا خیلی‌ها بیش از حیات وحش، با شنیدن این نام یاد پروژه متهم‌سازی دولت حسن روحانی می‌افتند. پروژه‌ای که هر چند ۶ سال عمر دارد اما این روزها با سریالی به همین نام به اوج رسیده. با ایجاد تصویری از یک وزارت خارجه ساده‌لوح، بی‌عرضه، نفوذپذیر، ضعیف و دولتی که سر تا پایش را جاسوسان گرفته‌اند.» یکی دیگر از رسانه‌ها‌ی اصلاح طلب در انتقاد به این فیلم نوشت: «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مشغول هدف‌گرفتن دروازه خودی است، مثل آنچه در برنامه «سلام صبح بخیر» در مورد دور زدن تحریم‌ها توسط ایران رخ داد؛ پاس گل به حریف. حالا گویا مدیران و برنامه‌سازان صداوسیما با سریال «گاندو» پاس گل جدید ارسال کرده‌اند، آن هم
علیه خط مقدم جنگ، یعنی جریان دیپلماسی کشور. » اما در مقابل کیهان در صفحه نخست خود با تیتری تحت عنوان «جیغ‌هایی که گاندو درآورد؛ از تهران تا لندن» نوشت: «گاندو» که روایتگر یکی از پرونده‌های جنجالی نفوذ است در حالی به ایستگاه پایانی رسید که همچنان حملات هدفمند ازسوی برخی چهره‌های نزدیک به دولت، رسانه‌های وابسته به این جریان در کنار سایت‌ها و صفحات مجازی برانداز و ضد انقلاب ادامه دارد؛ از تهران تا لندن!

> واکنش کارگردان گاندو به انتقادها
جواد افشار کارگردان «گاندو» در واکنش به انتقادات به ویژه تخریب ظریف گفت: « من از مدیران ارشد سازمان صداوسیما و دولتی‌ها دعوت می‌کنم سعه‌صدر داشته باشند که هم به نفع نظام و هم افراد و اشخاص است. مجموعه «گاندو» یک مطالبه مردمی به حق است که اتفاقاً شفاف‌سازی می‌کند نه به دلیل اینکه به کسی برچسب بزند و کسی را زیر سوال ببرد. ما می‌گوییم هر فرد و هر شخصی باید پاسخگوی عملکرد خودش باشد.» افشار تاکید کرد: « بنا نیست هیچ مقام ارشدی تاوان عملکرد فلان اقوام و فامیل خود را بدهد. یعنی اینکه قرار نیست خدایی ناکرده برادر و فرزند من یک جرم و فسادی کرده باشند و من تاوان آن را بدهم. اتفاقاً اگر شفاف‌سازی انجام شود اگر فردی از خانواده من چنین خلافی انجام دهد
نه تنها این کار تایید نمی‌شود بلکه آن را محکوم هم کرده‌ایم.به خصوص وقتی پایِ جاسوسی و خیانت به وطن، به میان می‌آید. »

> واکنش ظریف به تخریبش در گاندو
وزیر امور خارجه کشورمان قبل از این در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره تخریبش در سریال گاندو گفت: « اساسا تلویزیون نگاه نمی‌کنم که این سریال را ببینم. بنابراین نگران نیستم.» او روز گذشته در جمع خبرنگاران در واکنش به افزایش تخریبش در دو قسمت پایانی گاندو اظهار کرد: «البته ما پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم!»

> احتمال شکایت دولت از گاندو
علاوه بر ظریف، رئیس دفتر رئیس‌جمهور از پخش سریال گاندو و تخریب دولت در آن انتقاد کرد و گفت: « گاند‌و را ندیدم اما مردم و‌ مسئولان تماس گرفتند و گلایه کردند که سناریو‌سازی می‌شود. ما عادت کردیم که در برنامه‌های مختلف صداوسیما برخورد جناحی و‌ حزبی نسبت به دولت وجود داشته باشد. » واعظی افزود: « اینکه سریالی ساخته می‌شود مشکلی نیست اما خب وقتی نویسنده‌اش می‌گوید 80 درصدش تخیل است، این چه معنی می‌دهد؟ سوال ما این است که چرا حقیقت را به مردم نمی‌گویند. چرا ذهن مردم را به موضوعات مختلف مشغول می‌کنند؟» واعظی ادامه داد: « گروهی که برای ما گزارش نوشتند، گفتند جایگاه قوه قضاییه هم‌ در این سریال تنزّل داده شده و شورای عالی امنیت ملی را نیز تنزل داده است.» وی تصریح کرد: «در این سریال مطالب دروغ و تهمت بسیار زیاد است. دولت و مسئولین و بخش‌های مختلف این حق را دارند که شکایت کرده، برخورد و روشنگری کنند.»

> زیر سوال رفتن عملکرد نظام با گاندو
علی مطهری، نماینده تهران در مجلس طی یادداشتی کوتاه که در شماره دیروز ایران منتشر شده درباره سریال گاندو نوشت: « سریال گاندو بیشتر تخیلی بود تا واقعی؛ این سریال بر اساس پروژه نفوذ ساخته شده بود، در حالی که احتمال نفوذ در دولت پنهان به دلیل قدرت برتر آن بیشتر است.» اگر آزاد شدن جیسون رضائیان آن گونه که سریال بر آن تاکید دارد صرفاً برای دریافت پول‌های بلوکه شده بوده است، پس تکلیف مجازات جاسوس چه می‌شود؟ و اگر از اول برای معامله بازداشت شده بوده قبح بیشتری دارد و با اصول اخلاقی اسلام سازگار نیست. این سریال غیر از اینکه عملکرد نظام را زیر سوال برد، با توجه به اینکه اختلاف میان بخش‌های نظام ایجاد کرده پخش آن در شرایط امروز صلاح نبود، چرا که امروز باید صدای واحد از کشور شنیده شود. من این اقدامات را افراطی و دنباله اقدامات کسانی می‌دانم که مصمم بودند برجام اجرا نشود و آنقدر کارشکنی کردند تا به هدف‌شان رسیدند و زمینه خروج ترامپ از برجام فراهم شد. اگر آن بخش از نظام مصمم به اجرای برجام بود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود. امروز هم این افراد به جای آنکه رفتارشان را تغییر دهند، همان راه را ادامه می‌دهند و توجهی به منافع ملی و آرمان‌های انقلاب ندارند. »

> سکانس آخر گاندو؛ ضرورت توقف ساخت فیلم
سریال گاندو در حالی 17 تیرماه به پایان رسید که همچنان حواشی و انتقادات نسبت به آن برجای‌خود باقی است. بیش از همه این انتقاد به صدا و سیما وارد است که چرا باید هزینه میلیاردی صرف فیلمی شود که در شرایط کنونی با توجه به شرایط خاص کشور به جای اینکه مردم را به دولت نزدیک ترکند برعکس احتمالا درصدد است تا در گاندو ماجرای خانوادگی مسئولان را دستمایه‌ای برای تخریب دولت قرار دهند.
نکته جالب اینجاست علیرغم ادامه اعتراض‌ها‌ به این فیلم، همچنان نویسنده فیلم در حال نگاشتن فصل دوم این فیلم و به نمایش گذاشتن آن در شبکه 3 سیماست. آرش قادری درصدد است این بار نه از مسئله جیسون رضائیان بلکه مسائل دیگری نظیر آقازادگی و... در ساختن گاندو «2 » بهره بگیرد. سریالی که واکنش‌ها‌ و حساسیت‌های بسیاری را برانگیخته و بیش از هرچیز نوک پیکانش را به سمت وزارت خارجه نشانه گرفته است. از این رو، این پرسش ایجاد می‌شود که در گاندو «1» چه خدمتی به مردم و کشور ارائه شده که اکنون باز هم می‌خواهند با صرف پول میلیاردی، گاندوی «2» را بسازند؟ آیا باز هم نویسنده و کارگردان فیلم می‌خواهند دولت و یا یک جناح خاص را هدف هجمه خود قرار دهند؟ بهتر نیست که نویسنده از تصمیم خود برای ساختن گاندوی «2» اگر قرار است با این روش ادامه یابد و باعث مایوس کردن مردم گردد صرف‌نظر کند و بیش از این، هزینه صرف چنین فیلمی با این همه دروغ پردازی و تخرب نشود؟ تا بیش از این شاهد افزایش از دست دادن عده کثیری از مخاطبان صدا و سیما نباشیم.
هر چند همه بدنبال شفاف سازی و پاسخگو بودن مسئولان هستیم آیا از گاندو چنین برداشتی می‌شد؟
بالاخره سریالی که هزینه‌های زیادی برای آن صرف شده و درتاریخ کشور سابقه نداشته برای یک فیلم و سریال در این موضوع هواپیمای شکاری بلند شود، بهتر نیست در جهت ایجاد وحدت باشد؟ بالاخره آقایان تلویزیون که دنبال شفاف سازی هستند هزینه‌های فیلم را هم اعلام نمایند.