آمار قاچاق در

صفحه آخر - تاریخ: ۳۰-۰۳-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
سیستان و بلوچستان بالاست
پنج‌شنبه 24 شهریور 1362
صبح زود، برای مسافرت به استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به فرودگاه رفتیم. آقایان هادی نژاد حسینیان، حسن غفوری فرد، هادی منافی وزرای راه و نیرو و بهداری، محمد تقی بانکی وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون نخست‌وزیر و معاونان وزارت کشور و کشاورزی و علی فلاحیان سرپرست کمیته‌ها و رئیس ستاد نیروی هوایی و سرگرد ترابی رئیس دفتر مشاورت امام و اسفندیار حسینی فرمانده نیروی دریایی و گروه خبرنگاران و جمعی از پاسداران و جلال ساداتیان رئیس دفترم و عباس عباسی نماینده میناب همراهم بودند. با هواپیمای سوخت‌رسانی و شکاری اف – 4 در فضا، نمایش سوخت‌گیری هواپیمای اف – 4 را دادند؛ جالب است. ساعت هشت و نیم به فرودگاه زاهدان رسیدیم؛ استقبال رسمی به عمل آمد.
به پادگان لشکر 88 زرهی زاهدان رفتیم. در مراسم صبحگاه مشترک ارتش و سپاه و ژاندارمری و کمیته و شهربانی شرکت و سخنرانی کردم 1. سپس نیروها رژه رفتند. به اتاق جنگ پادگان رفتم؛ توضیحات خوبی، درباره وضع دفاعی و نظامی خودمان و امکانات پاکستان و افغانستان دادند. به استانداری رفتیم. ملاقاتی با علمای سنی و شیعه داشتیم. امام جمعه اهل تشیع زاهدان آقای عبادی و مولوی عبدالعزیز امام جمعه اهل تسنن خیرمقدم گفتند و من صحبت کردم 2. برای ناهار و استراحت به مهمانسرای استانداری رفتم، به کاخ ولیعهد که به دلیل لوکس بودن و طاغوتی بودن از آن استفاده نمی‌شد.
ساعت سه و نیم با مسئولان سراسر استان، جلسه داشتیم. مشکلات و نیازهاشان را گفتند و من برایشان صحبت کردم و به اصطلاح، رهنمود دادم. ساعت چهار و نیم تا غروب، در میدان آزادی، کنار استانداری، برای مردم، سخنرانی کردم. بعد از نماز مغرب تا ساعت نه شب، با نهادهای انقلاب، سپاه، جهاد، دادگاه انقلاب، کمیته‌ها، حزب جمهوری اسلامی، مولوی عبدالعزیز و جامعه سیستانی‌های مقیم زاهدان، ملاقات و مذاکره داشتم. سپس جلسه‌ای با شرکت همه مسئولان نهادها و همراهان و استاندار، برای بحث درباره مسائل مهم استان شامل قاچاق، افغان‌ها، مرزها، اشرار و کیفیت حل مشکلات داشتم. آمار قاچاق بالا است و 250 هزار افغانی در استان هستند و بعضی‌ها فساد می‌کنند. مرزها هم باز است؛ جاده مرزی نداریم و پاسگاه‌ها کم است. خیلی خسته شدم. قبل از پایان جلسه، رفتم و خوابیدم.
... ادامه دارد
____________________________________
پی‌نوشت:
1- آقای هاشمی رفسنجانی در این سخنرانی فروش پنج فروند هواپیمای سوپراتاندار از فرانسه به عراق را محکوم کرد و گفت: «فروش هواپیماهای سوپراتاندار به عراق، پیش از آنکه جنبه نظامی داشته باشد، جنبه روانی دارد. وقتی موشک‌های چندمتری اهدا شده از سوی شوروی به عراق نتوانست کاری انجام دهد، این هواپیماها نمی‌توانند کاری انجام دهند و به طور کلی ما ثابت کرده‌ایم که هرچه تجهیزات دشمنان بیشتر می‌شود، قدرت اراده و پشتکار ما نیز افزایش می‌یابد.»
2- در این سخنرانی آمده است: «آمدن من به سیستان و بلوچستان با توجه به محرومیت‌ها و عقب‌ماندگی‌های این استان از وظایفی است که ملت به ما واگذار کرده است. زیرا سیستان و بلوچستان هم محروم است و هم استانی مرزی و دارای اهمیت خاص است. با همین انگیزه ما به زیارت اهالی این استان آمده‌ایم و توقع داریم مسائلی که موجود است، تماما بازگو نمایید.»