ریگ پاشی جایگزین مناسبی برای مالچ پاشی

اجتماعی - تاریخ: ۳۰-۰۳-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
پدر کویرشناسی ایران می‌گوید:«سازمان‌ملل برای مقابله با بیابان زایی به چند موضوع مهم اشاره کرده است، موادی که برای بیابان‌زایی به کار می‌روند باید در محل وجود داشته باشند، مسائل زیست محیطی وجود نداشته باشد و آلودگی به‌وجود نیاورد، ارزان و به صرفه باشد و یک بار برای همیشه مشکل را حل کند.
به گزارش برنا، پروفسور پرویز کردوانی با بیان اینکه مالچ نفتی خیانت است، افزود: اولین عیب آن، این است که تولید مالچ فرآیند هزینه بری دارد، باید نفت را تبدیل به قیر و قیر را تبدیل به مالچ کرد. برای هر کدام از این مراحل نیاز به تخصص‌های ویژه و ساخت کارخانه است. مالچ قیر شل است که 50درصد آن آب، 48 درصد قیر و 2 درصد ماده ممزوج کننده می‌ریزند. این مراحل زمان بر و هزینه بر هستند. عیب بعدی آن این است که تنها یک ماشین مخصوص می‌تواند مالچ نفتی را بپاشد. همچنین پاشیدن قیر باعث می‌شود محیط زیست صورت خود را از دست بدهد و زشت شود. از سوی دیگر بوی نفت سوخته از محیط بلند می‌شود و آمدن باد آن را به اطراف منتقل می‌کند. وقتی قیر می‌پاشند، سطح زمین سیاه می‌شود و با تابیدن آفتاب حرارت آن بالا می‌رود. موجوداتی مثل کرم، خرخاکی و هزارپا و یا گیاهانی مثل دمگاوی که اطراف قیر و یا زیرزمین هستند، از بین می‌روند. وقتی در این محیط باد می‌آید، باد داغ می‌وزد. در مالچ فلزات سنگین وجود دارد که سرطان زا هستند.
کردوانی در ادامه بیان عیب‌های مالچ پاشی بیان کرد: وقتی در یک محیطی مالچ می‌پاشند اگر باران ببارد، در زمین فرو نمی‌رود. در چاله‌هایی که وجود دارند آب مانند استخر می‌ایستد و بعد از یک مدتی تبخیر می‌شود. بعد از پاشیدن مالچ هیچ‌موجود زنده‌ای نباید روی آن راه برود زیرا آنها را از بین می‌برد، این برای انسان و حیوان خطرناک است.همچنین بعد از سه سال تا سه سال و نیم اثر مالچ از بین می‌رود.
وی با اشاره به اینکه، بنابر دلایلی که مطرح شدند ریختن مالچ نمی‌تواند راه مثبتی برای مقابله با بیابان زایی باشد، اظهار کرد: پیشنهاد من این است که به جای مالچ پاشی از طبیعت برای حل این مشکل استفاده کنیم. طبیعت خودش راه تثبیت خاک را ارائه داده و آن ریگ پاشی است. در کشور ما هر جایی که ریگ وجود دارد، خبری از گرد و غبار نیست. من با پاشیدن مالچ مخالف هستم و به جای آن نظریه پاشیدن ریگ را دادم.
پدر کویرشناسی ایران با بیان مزایای ریگ‌پاشی گفت: ریگ ارزان است و در همه جا وجود دارد. هزینه ریگ یک چهارم مالچ تمام می‌شود. در قسمت پایین دست سدهایی که ساخته شده اند، ریگ‌های فراوانی وجود دارند که می‌توان از آنها استفاده کرد. همچنین ریگ نیازی به ماشین مخصوص ندارد و با همین ماشین آلات معمولی که وجود دارند، می‌توان آن را جمع آوری کرد. انتقال و پاشیدن آن به محل ساده است و با توجه به اینکه رنگ ریگ در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت است، وقتی که ریگ‌ها را پاشیدند شبیه گل قالی می‌شود و خوش منظره است. ریگ یک بار برای همیشه است و نیازی نیست که تکرار شود. از سویی ورود موجودات زنده به مناطقی که ریگ پاشیده‌اند ممنوع نیست و مردم هم می‌توانند از طبیعت محیطی که ریگ کاری شده است استفاده کنند. پاشیدن ریگ راه حل مناسبی برای مقابله با ریزگردهاست و برای تپه‌های ماسه‌ای باید از راهکارهای دیگری استفاده کرد.