سازمان ملل اعلام کرد
وجود مدارک معتبر از نقش «محمد بن‌سلمان» در قتل خاشقچی

سیاسی - تاریخ: ۳۰-۰۳-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
آفتاب یزد – گروه سیاسی: دهم آذرماه 1397/اول دسامبر2018، بر اساس ویدیویی که رسانه‌های ریاض، سبق و برخی دیگر از رسانه‌های سعودی منتشر کرده‌اند، بن سلمان و ماکرون گفت‌وگوی چند دقیقه‌ای با هم در حاشیه نشست ۲۰ داشته‌اند.در این ویدیو ماکرون در حالی که لبخند می‌زند و جدی است، چشم در چشم محمد بن سلمان دوخته است و از وی انتقاد می‌کند. محمد بن سلمان نیز با سر تکان‌دادن، اظهارات ماکرون را تایید کرده و در برخی از اوقات نیز لبخندی بر لب او دیده می‌شود.
کاخ الیزه در واکنش به این ویدیو اعلام کرد: نوعی تناقض میان چهره محمد بن سلمان که لبخندی بر لب دارد که نگرانی‌اش را پشت آن پنهان کرده، و چهره جدی ماکرون که قصد دارد پیام‌های بسیار مهمی را منتقل کند، وجود دارد. در این ویدیو محمد بن سلمان و ماکرون با صدای بسیار پایینی صحبت می‌کنند و در این ویدیو شنیده می‌شود که محمد بن سلمان می‌گوید، نگران نباش اما ماکرون می‌گوید: اما من نگرانم.
ماکرون به محمد بن سلمان می‌گوید: تو هیچ‌وقت به حرف‌های من گوش نکردی! محمد بن سلمان جواب می‌دهد و می‌گوید: من همشه گوش داده‌ام. در پایان این دیدار نیز صدای ماکرون شنیده می‌شود که می‌گوید: من مردی هستم که به حرف‌هایش احترام گذاشته می‌شود...

> همه ی شواهد علیه ولیعهد!
قتل خاشقچی برای بن سلمان گران تمام خواهد شد.
200روز بعد ـ 19ژوئن2019/29خرداد1398 و در حالی که مرگ « محمدمُرسی» روی خروجی خبرگزاری جهان جاخوش کرده است، یورو نیوز خبری را منتشر می‌کند با این تیتر:« سازمان ملل: شواهد جدی از نقش ولیعهد عربستان در ماجرای قتل جمال خاشقجی » یورونیوز در گزارشی کوتاه می‌نویسد: «چهارشنبه ۱۹ ژوئن یک کمیته مستقل حقوق بشری وابسته به سازمان ملل که در مورد مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی کشته‌شده در ترکیه، تحقیق می‌کند اعلام کرد درباره نقش احتمالی ولیعهد عربستان در این رخداد «شواهد جدی»
وجود دارد.»
این کمیته در گزارش ۱۰۱ صفحه‌ای خود گفته است که به سازمان ملل و دبیرکل آن توصیه می‌کند درباره نقش محمد بن‌ سلمان، ولیعهد کنونی عربستان سعودی، در قتل جمال خاشقجی تحقیق به عمل آید. همزمان این کمیته خاطرنشان کرده است که به «هیچ نتیجه قطعی» درباره مقصر بودن ولیعهد عربستان نرسیده و آن را محتاج تحقیقات بعدی دانسته است. نهاد وابسته به سازمان ملل با «جرم بین‌المللی» توصیف کردن مرگ آقای خاشقجی، گفته است: «گزارشگر ویژه پرونده به این نتیجه رسیده است که آقای خاشقجی قربانی یک اعدام عمدی، از قبل‌ طراحی‌شده و خارج از عرف قضایی بوده است که حکومت عربستان سعودی بر طبق قانون بین‌المللی حقوق‌بشر مسئول آن است.»