سخنگوی وزارت امور خارجه ژاپن: دیدار نخست‌وزیر با مقام رهبری ایران در فضایی گرم برگزار شد

سیاسی - تاریخ: ۲۵-۰۳-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
سخنگوی وزارت امور خارجه ژاپن با تشریح دیدارهای نخست وزیر کشورش با مقامات ایرانی گفت: دیدار با مقام رهبری ایران در فضایی گرم برگزار شد و آبه در این دیدار گفت که هیچ‌کس خواستار درگیری نظامی نیست. تاکشی اوسوگا در نشستی با خبرنگاران در ایران همچنین بیان کرد: نخست وزیر ژاپن در این دیدار همچنین از تنش‌های جاری ابراز نگرانی کرد.
وی افزود: آبه همچنین همکاری ایران با آژانس را مثبت ارزیابی و نسبت به ادامه اجرای برجام ابراز امیدواری کرد.وی همچنین سفر آبه به تهران را در شرایط کنونی خوب توصیف کرد. وی همچنین بر حمایت ژاپن از برجام و حفظ برجام تاکید کرد.
تاکشی اوسگا با اشاره به اینکه «ژاپن مشورتهای نزدیکی با آمریکا دارد»، گفت: ژاپن روابط خوبی با آمریکا دارد و در عین حال روابط سنتی با ایران دارد و ما نفوذ سیاسی خود را داریم و این‌گونه نیست که به لحاظ اقتصادی قدرت کوچکی در شرق دور هستیم.
این دیپلمات ژاپنی در ادامه اظهار کرد: ما دیپلماسی اتوبوسی نداریم و میانجیگری نمی‌کنیم، ژاپن در حال تلاش برای ثبات در منطقه است و ایران و ژاپن موضوعات دوجانبه زیادی در دستور کار دارند. سخنگوی وزارت امور خارجه ژاپن درباره اینکه آیا نتایج دیدارها در تهران را به آمریکایی‌ها منتقل خواهد کرد، گفت: بعد از دو دیدار مهم نخست وزیر ژاپن در ایران، ژاپن نتایج را در سطوح مختلف به آمریکایی‌ها منتقل خواهد کرد از جمله در سطوح بالا و احتمالا ترامپ در اجلاس گروه ۲۰ ژاپن شرکت خواهد کرد. اوسوگا همچنین اظهار کرد: شینزوآبه بیان داشته که مسیر کاهش تنش همراه با دشواری‌های بسیاری خواهد بود اما من به تلاشم ادامه خواهم داد. به گزارش ایسنا، این دیپلمات ژاپنی افزود: نخست وزیر ژاپن از ایران که یک قدرت منطقه‌ای است درخواست کرد که نقش سازنده‌ای را برای ثبات در خاورمیانه ایفا کند.