حاشیه‌هایی ازیک سفر

سرمقاله‌ها - تاریخ: ۲۳-۰۳-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
آبه به عنوان نخست وزیر ژاپن روز گذشته برای سفری دوروزه به ایران آمد و با حسن روحانی رئیس جمهور دیدار کرد. ورود سفر آبه به ایران اما بی حاشیه نبوده است. گروهی از معترضین نسبت به این سفر و بحث میانجیگری او میان ایران و آمریکا در فرودگاه مهرآباد تجمع کرده‌اند و با در دست داشتن پلاکاردهایی به زبان فارسی،انگلیسی و ژاپنی علیه این موضوع اعتراض کردند. البته برگزاری این تجمعات نه به خودی خود ایرادی دارد ونه البته اهمیتی. در همه جای دنیا تجمعات اعتراضی نسبت به سفر برخی از مقامات کشورها برگزار می‌شود، البته تجمعات اینگونه درایران با سایر کشورها تفاوتی بزرگ دارد. در مورد تجمع‌کنندگان ایران باید گفت که آن‌ها حضورشان مطابق با عرف‌های بین‌المللی نیست.

برای اینکه نوع شکل گیری تجمع آنها برآمده از تخریب‌های سیاسی است و از بطن جامعه بیرون نمی‌آید. در حالیکه شما اگر به تجمعاتی که مثلا در انگلیس علیه ترامپ برگزار می‌شود را نگاه بیاندازید متوجه خواهید شد که این تجمعات برآمده از درون یک جامعه است، درحالیکه مخالفان کنونی به سفرآبه نه فقط به این سفر بلکه به باقی سفرها مانند حضور سایر مقامات کشورهای اروپایی درایران نیز اعتراض دارند و یا مثلا علیه fatf تظاهرات می‌کنند. آن‌ها معمولا هدایت شده هستند و این متفاوت با تظاهرات خودجوش مردمی در سایر کشورهاست.
در سفر آبه به ایران اما توجه به چند نکته قابل ذکر است. یکی آنکه بحث مذاکره باایران برای آمریکا خیلی اهمیت دارد و ترامپ می‌خواهد تا این مسئله را به عنوان یک پیروزی در مبارزات انتخاباتی‌اش در سال 2020مطرح کند. چرا که سیاست‌های خارجی‌اش در باقی جاها مانند کره شمالی،یمن و ونزوئلا موفق نبوده است، از سویی ایران به دلیل منطقه ژئوپلتیکی و نزدیکی به اسرائیل برای آمریکا بسیار اهمیت دارد. درکنارهمه این‌ها به نظر می‌رسد آمریکا به این نتیجه رسیده که در آستانه انتخابات ادامه سیاست تحریم چندان به نفع ایران نیست.
اکنون اما آبه به عنوان یک مقام بین‌المللی به ایران آمده است و ما حتی المقدور نباید بگذاریم که او دست خالی از ایران برود؛ در این راستا می‌توانیم یکسری راهکارها و پیشنهادات به او بدهیم. اینکه صرفا بگوییم هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنیم مطابق با قواعد بین‌المللی نیست بلکه باید گفت ما براساس فلان مشکلاتی که با آمریکا داریم و تحریم‌های حداکثری آن‌ها علاقه‌ای به مذاکره نداریم و اگر کاخ سفید از مواضعش عقب نشینی کند آنگاه می‌توان به بحث میانجیگری امیدوار بود. به عبارتی با لحنی آرام مانع این شویم تا آبه بدون هیچ دستاوردی از ایران خارج شود. به هرروی دراین زمینه باید وضعیت عمومی مردم را نیز
در نظر داشته باشیم.
نهادهای تصمیم گیر و کانون‌های تصمیم ساز باید با این واقعیت که شینزو آبه یک سیاستمدار خوشنام از یک کشور قدرتمند و خوش سابقه و از محبوبیت بین‌المللی برخوردار بوده است و نسبت به کشورهای دیگری که قصد میانجیگری داشته خیلی متفاوت است، مواجه شوند. ژاپن می‌تواند تاثیر گذاری وسیعی در خاورمیانه بگذارد.