دستگیری علیرضا حیدری‌پور مدیرعامل سابق بانک سرمایه در اسپانیا
خاوری 2 گیر افتاد

سیاسی - تاریخ: ۲۲-۰۳-۱۳۹۸, ۰۰:۰۱
آفتاب یزد- گروه سیاسی : علیرضا حیدرآبادی‌پور. اتهام : مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق مشارکت در خیانت در امانت. نامش به عنوان دهمین متهم در میان 31متهم بانک سرمایه است.
او مدیرعامل و عضو هیئت مدیره وقت بانک سرمایه است، در همان اواخر سال 94 و اوایل 95. اما نه‌تنها در دادگاه حضور ندارد بلکه در ایران هم نیست. بسیاری او را در این مدت با خاوری مدیر عامل سابق بانک ملی مقایسه می‌کردند، متهم اختلاس سه هزار میلیاردی که از ایران گریخت به کانادا رفت و کسی هم دستش به او نرسید. حیدر آبادی پور نیز در ایران نماند، اثری از او هم یافت نمی‌شد تا اینکه حالا اخباری متفاوت از او به گوش می‌رسد. ظاهرا پلیس اینترپل رد او را در اسپانیا زده، بازداشتش کرده و قرار است به ایران تحویل داده شود.
این خبر را نخستین بار قهرمانی نماینده دادستان تهران اعلام کرد این در حالی است که پیشتر بخشایش، کاظمی و توسلی، مدیرعامل و از اعضای هیئت مدیره بانک در دادگاه محکوم شده‌اند.
پرونده محمدرضا خانی؛ مدیرعامل بانک سرمایه نیز در دادگاه در جریان رسیدگی است و حیدرآبادی اکنون سومین مدیرعامل بانک سرمایه است که دستگیر می‌شود.
لازم است بدانیم که سهامداران بانک سرمایه مرکب از اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که اشخاص حقیقی آن متشکل از گروه‌های مختلف جامعه از جمله فرهنگیان، جامعه دانشگاهیان، کارکنان بانک‌های ملت، رفاه، تجارت، جامعه پزشکان کشور و سایر قشرهای جامعه‌اند. اشخاص حقوقی آن متشکل از انواع شرکت‌های سرمایه گذاری، تولیدی، صنعتی، خدماتی، صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های بیمه و به ویژه صندوق ذخیره فرهنگیان هستند. سهام این بانک در سال ۱۳۸۴ در بازار بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و هم‌اکنون اکثریت سهام آن متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است.
در طول سال‌ها‌ی گذشته، اما فساد مالی هشت هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان که باعث بازداشت شهاب الدین غندالی مدیر عامل وقت این صندوق شد یعنی کسی که حکم عزل و نصب‌ها‌ی مدیران عامل بانک سرمایه را می‌داد، معلوم بود که یک پای بانک سرمایه نیز در ماجرای اتهامات مالی گیر خواهد شد. فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان که عنوان سهامدار عمده این بانک را دارد، برخی امکانات و تسهیلات شبهه‌برانگیز بانک سرمایه به بعضی افراد تا بدهکاران بانکی و تعلل معنادار مدیران عامل برای شکایت از این بدهکاران؛ بدهکارانی که نخستین بار لیست آن‌ها‌ را محمود صادقی نماینده مجلس منتشر کرد.
در این میان اما عده‌ای هم ادعا می‌کردند که در دوره‌ای این بانک بالاترین رقم پرداخت سپرده‌ها‌ی مردم به عنوان وام را به کارکنان خودش داده است به صورتی که بیشتر تسهیلات پرداختی این بانک به پرسنل و یا افراد شاخص و خاص مربوط می‌شود. موضوعی که مستقیما ریشه اش را باید در مدیران عامل وقت دید.

> علیرضا حیدرآبادی پور کیست؟
هفتم بهمن 94 است. تا پیش از این بانک سرمایه به خاطر حواشی فراوانی که در موردش گفته شد، دوران بی‌ثبات مدیریتی را می‌گذراند. بانک در این روزهای سخت که حتی برخی از ورشکستگی اش می‌گویند و خیلی از مردم نگران از این بابت، می‌خواهند پول‌ها‌ی خود را از آن خارج کنند، به صورت موقت توسط یک سرپرست یعنی پرویز احمدی اداره می‌شد تا این که در این روز یعنی هفتم بهمن ماه، طی مراسمی با حضور مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، اعضای هیئت مدیره و جمعی از مدیران بانک سرمایه، علیرضا حیدرآبادی‌پور به عنوان مدیرعامل جدید بانک سرمایه معرفی می‌شود.
شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل وقت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است. او با تشکر از همراهی و مساعدت بانک مرکزی در تسریع روند تایید نهایی مدیرعامل جدید بانک سرمایه و تقدیر از زحمات پرویز احمدی در دوران سرپرستی بانک، اظهارکرد: خوشوقتم که مدیرعامل جدید بانک سرمایه دارای سابقه‌ای پربار در نظام بانکی و آشنا با بازار سرمایه است.
وی در ادامه با اشاره به لزوم استفاده بانک سرمایه از پتانسیل موجود در جامعه تعلیم و تربیت برای دستیابی به جایگاه درخور و واقعی خود گفت: مذاکراتی صورت پذیرفته تا بانک سرمایه به عنوان بانک عامل دولت فعالیت کند و امیدوارم این مهم به زودی محقق شود.
حیدرآبادی‌پور هم در این مراسم فضای اقتصادی حاصل از اجرای برجام را فرصت و در عین حال تهدید دانست و در توضیح آن اظهار داشت: اجرای برجام فضای رقابتی سنگینی در عرصه بانکی و پولی کشور ایجاد خواهد کرد و بانک سرمایه تنها با استفاده از قوه ابتکار و تلاش خستگی ناپذیر کارکنانش خواهد توانست این فضای رقابتی را به یک فرصت تبدیل کند.
وی با تاکید بر اهمیت مقوله نظم و انضباط و اثرگذاری حتمی آن در پیشبرد بهتر امور افزود: نظم در بنگاه‌های اقتصادی حرف اول را می‌زند و بدون آن هیچ‌گونه موفقیتی در کار نخواهد بود و به یاری خدا در پرتو نظم سازمانی و عملکرد نظام‌مند، در چهل روز کاری پایانی سال امیدواریم بتوانیم عملکرد موفقی در زمینه جذب منابع، وصول مطالبات و سوددهی به سهامداران بانک
داشته باشیم.
تا این جای کار همه چیز طبیعی جلوه می‌کند. یک مراسم تودیع و معارفه متفاوت. انگار که قرار است تا مشکلات بانک سرمایه از این پس حل شود. اما چند هفته بعد مشخص می‌شود این تغییر نه تنها مشکلات را حل نکرد بلکه حواشی را افزایش داد. حیدر آبادی پور سومین مدیر عامل بانک سرمایه محسوب می‌شد که طی یک سال تغییر کرده است، خیرالله بیرانوند، پرویز احمدی و این بار حیدر آبادی پور.
البته بانک سرمایه را تا این زمان می‌توان رکورددار انتصابات مدیریتی در نظام بانکی کشور قلمداد کرد چرا که اگر قرار باشد از زمان حیدرآبادی به عنوان مدیرعاملی این بانک نام مدیران قبلی را با جست و جویی لیست کنیم در این فهرست به غیر از سه نامی که در بالا ذکر شد یعنی بیرانوند، احمدی، حیدرآبادی، به نام‌ها‌ی شهاب‌الدین غندالی، احمد درخشنده، علی بخشایش، حاجی زاده، ابوالحسنی، حسینی‌ها‌شمی و هدایتی برمی‌خوریم نکته‌ای که نشان می‌دهد از حضور درخشنده یعنی در بین سال‌ها‌ی 92 تا 95 بالغ بر پنچ تفکر مدیریتی در کمتر از سه سال به بانک ورود کرده و مسلما این تفکرات برنامه‌ها‌ی نیمه کاره‌ای را نیز در بدنه
به جا گذاشت.

> استعفا یا برکناری حاشیه برانگیز حیدرآبادی
با نگاهی البته به سوابق حیدرآبادی پور و جست و جویی جسته و گریخته در میان اظهارنظرهای او که در خبرگزاری‌ها‌ و سایت‌ها‌ طی سال‌ها‌ی متفاوت منتشر شده است درمی‌یابیم که او پیش از بانک سرمایه، پیشتر عضو هیئت مدیره بانک سپه بوده است. مدتی نیز به عنوان هیئت مدیره بانک گردشگری مشغول به کار بود. مدیرعاملی شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا را در کارنامه اش داشت و رئیس هیئت مدیره شرکت گهر زمین به شمار می‌آمده است. اینها نشان می‌داده که همواره به عنوان یکی از رئوس بانک‌ها‌ یا شرکت‌ها‌ی بورسی مشغول به فعالیت در سال‌ها‌ی مختلف به ویژه از نیمه دوم دهه هشتاد تا نیمه اول دهه نود بوده است. اما اینها هیچ یک دلیلی نمی‌شود تا او از حاشیه‌ها‌ی پست جدید در امان بماند و عمر مدیریتش در این بانک مانند مدیران پیشین او بیشتر از چند ماه طول بکشد.
زمزمه‌ها‌ی رفتن علیرضا حیدرآبادی پور از بانک سرمایه از اردیبهشت ماه 95 به گوش می‌رسد، تا اینکه در خردادماه خبر می‌رسد که وی از سمتش برکنار شده اما تمایلی به این امر نداشته و از پذیرش حکم برکناری امتناع کرده است.
از اینجا به بعد داستان حیدرآبادی پور وارد فاز تازه تری از دعواها بر سر قدرت برای حفظ سمت مدیرعاملی و البته مسائل مالی آن شد. دعوایی که در کمال تعجب رسانه‌ها‌ی جریان راست به شکل عجیبی در قالب گفتگو با وی و جانبداری از حیدر آبادی پور به آن دامن می‌زنند. رسانه‌ها‌یی که وابستگی آن‌ها‌ به جریانات خاص مشخص است با هواداری از وی در آن زمان –که امروز متهم فساد مالی و متواری است- با تیترهایی عجیب پشت او درمی آیند. نمونه این رسانه‌ها‌ ]...[ است که در تاریخ بیست و نهم تیرماه 95، یعنی بیش از یک ماه و نیم پس از خبر کنار رفتن او از بانک سرمایه، وی را همچنان مدیرعامل بانک سرمایه معرفی کرده و با تیتر معنادار و عجیب: «مدیر عامل، دروغ هیئت مدیره بانک سرمایه را فاش کرد» نوشت: حیدرآبادی‌پور از نظر بانک مرکزی، همچنان مدیرعامل این بانک به شمار می‌رود.
سپس در مصاحبه‌ای با حیدرآبادی پور مدیرعامل وقت بانک سرمایه گفته است که به هیچ عنوان وی از سمت خویش در این بانک استعفاء نداده و یا کناره گیری نکرده و افزود که بانک مرکزی در جریان این ماجرا قرار داشته و از نظر بانک مرکزی، او همچنان مدیر عامل این بانک به شمار می‌رود.

> خانی کبیر به جای حیدر آبادی پور
این در حالی بود که همان موقع نام یک فرد دیگر که ابتدا تبدیل به رقیب حیدر آبادی پور برای تصاحب مدیرعاملی می‌شود و بعدا یکی از متهمان تخلفات بانک سرمایه، بر سر زبان‌ها می‌افتد.
محمد رضا خانی.
خانی قائم مقام حیدرآبادی پور بود که بعدا خودش شد مدیر عامل. وی نخستین کسی بود که خبر داد عزل علیرضا حیدرآبادی پور، مدیر عامل پیشین این بانک مورد تایید بانک مرکزی قرار گرفته و گفت که علیرضا حیدرآبادی پور، طی نامه‌ای استعفای خود را از مدیرعاملی بانک سرمایه تسلیم هیئت مدیره کرده است و افزود که دیگر، حیدری آبادی، عضو هیئت مدیره و مدیر عامل بانک سرمایه نیست.
با این همه، " حیدری آبادی پور" در گفتگو با نسیم آنلاین، با رد ادعای وی، دایر بر تقدیم استعفاء، خواستار آن شد که نسخه‌ای از استعفای او را در رسانه‌ها‌ اعلام کنند.
حیدرآبادی، خود را نماینده سهامدار اصلی یعنی صندوق ذخیره فرهنگیان برشمرد.
اما دست آخر اینکه در این بازی قدرت و پول، خانی توانست جای حیدرآبادی پور را بگیرد و کمک رسانه‌ها‌ی خاص نیز به داد حیدرآبادی نرسید.
خانی که سر مست از این موفقیت دوره مدیر عاملی خود را در مهرماه 95 به طور رسمی آغاز کرده بود و حتی تصاویر جشن تولد او در بانک هم حاشیه ساز شد، به ویژه که روی کیک تولد او با درج تصویری از وی نوشته شده بود «مدیر عامل کبیر(!) بانک سرمایه زادروزت مبارک».
اما خوشحالی اش دیری نپایید، چرا که زدو بندها در هیئت مدیره و بانک سرمایه، عمر مدیریت عاملی وی را نیز بیشتر از هفت ماه نکرد. او فروردین 96 از کار بیکار شد و جایش را به «علیرضا پیش پویان شاد »داد و بعد هم در اسفند 97 خبر آمد که در جریان تخلفات بانک سرمایه پایش گیر است و او هم سر از دادگاه بانک سرمایه درآورد.
پس‌لرزه‌های فساد مالی بزرگ صندوق ذخیره‌ فرهنگیان، پرونده بدهکاران کلان بانک سرمایه برای فساد مالی 8000 میلیارد تومانی، شکست در وصول طلب‌ها‌، خبر ورشکستگی بانک سرمایه، همه و همه در کنار بحث لابی‌ها‌ی پشت پرده و زد و بندهای مالی اوضاع را بحرانی تر کرد تا اینکه در این بین حیدر آبادی پور که شستش خبردار شده بود به زودی او هم در این ماجرا فسادها شریک است و باید در دادگاه پاسخگو باشد
متواری شد.

> چرا خاوری نشد؟
مدیر عامل سابق بانک سرمایه اما در حالی که برای بسیاری تداعی کننده خاوری و فرار وی از کشور بود و بسیاری می‌گفتند تخلفاتش در بحث بانک سرمایه باعث نخواهد شد تا دست کسی به او برسد، اکنون در اسپانیا توسط اینترپل دستگیر شده است. موضوعی که باعث شده است بسیاری این سوال را بپرسند که چگونه اینترپل زورش به خاوری در کانادا نرسید اما به حیدرآبادی رسید؟ دلیل این موضوع هم خیلی ساده است همان طور که نعمت احدی حقوقدان نیز در این باره به آفتاب یزد می‌گوید: اینترپل یک پلیس بین الملل است که در داخل کشور‌ها‌ نیز پروتکل آن کشورها را دارد. احکام یا دستورات قضایی ایران به شرطی در کشور دیگر می‌تواند قابل اهمیت باشد که ما باید با آن کشور قرارداد استرداد مجرمین داشته باشیم. احتمالا ما با اسپانیا این قرارداد استرداد را داریم اما با کانادا و آمریکا و... را نداریم. بنابراین اگر آقای خاوری به فرودگاه اسپانیا بیاید و ایران قبلا از طریق اینترپل وارد عمل شده باشد او نیز دستگیر می‌شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا این تفاوت عمل اینترپل، ربطی به تابعیت کانادایی خاوری ندارد می‌گوید: خاوری علاوه بر تابعیت کانادا تابعیت ایران را هم دارد و سلب تابعیت نشده است. بنابراین کانادا تنها در خود کانادا می‌تواند بگوید ما احکام و دستورات قضایی ایران را قبول نداریم و ملزم به انجام آن‌ها‌ نیستیم چون قرارداد استرداد مجرمین با یکدیگر را نداریم. بنابراین این مسئله باعث نمی‌شود تا کانادا مثلا در دستگیری خاوری در کشوری به غیر از خودش مثل اسپانیا بتواند مدعی باشد.البته به هر حال اینکه تابعیت یک کشور را داشته باشید و به آنجا بروید تا اینکه تابعیت نداشته باشید و صرفا به آنجا فرار کنید نیز می‌تواند تفاوت‌ها‌یی ایجاد کند.