هشدار پنتاگون به ترکیه درباره عواقب خرید اس ۴۰۰

سیاسی - تاریخ: ۱۵-۱۲-۱۳۹۷, ۰۹:۰۱
«اریک پاهون» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در مصاحبه با رسانه‌ ترکیه‌ای «احوال» که از رسانه‌های وابسته به مخالفان دولت این کشور است، به آنکارا درباره خرید سامانه اس ۴۰۰ هشدار داده است.این مقام آمریکایی گفت: «اکتساب (خرید) سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ روسیه توسط ترکیه، عواقب جدی و سختی برای روابط دفاعی آمریکا با ترکیه خواهد داشت».
به گفته سخنگوی پنتاگون، دولت آمریکا همچنان در حال رایزنی و مشورت با ترکیه به منظور مطلع کردن این کشور درباره «تبعات گسترده خرید اس ۴۰۰ روسیه» است.اختلاف‌ها بین واشنگتن و آنکارا درباره خرید سامانه اس ۴۰۰ کار را به جایی رساند که رئیس‌جمهور آمریکا اول اسفندماه طرحی را امضا کرده که تحویل جنگنده‌های «اف-۳۵» به ترکیه را تا زمان روشن شدن وضعیت خرید سامانه روسی «اس-۴۰۰» توسط ترکیه، به حالت تعلیق درآورده است.
به گزارش فارس، ترکیه یکی از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و واشنگتن می‌گوید ورود سامانه اس-۴۰۰ به شبکه پدافندی ناتو می‌تواند نقاط ضعف جنگنده‌های کشورهای عضو این پیمان را برای روسیه آشکار کند. علاوه بر این، کارشناسان آمریکایی می‌گویند واشنگتن نگران است که وابستگی به جنگ‌افزارهای روسی، آنکارا را بیش از پیش به سمت مسکو سوق دهد.