گوایدو حکم ممنوع‌الخروجی را نقض کرد

سیاسی - تاریخ: ۵-۱۲-۱۳۹۷, ۰۹:۰۱
با وجود آنکه دیوان عالی ونزوئلا پیشتر حکم به ممنوع‌الخروجی «خوان گوایدو» رهبر مخالفان این کشور داده بود، وی با نقض این حکم، برای شرکت در رویدادی در خاک کلمبیا حضور یافت.
به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، وی با عبور از مرز زمینی ونزوئلا و کلمبیا، به میان مردمی رفت که برای شرکت در یک کنسرت موسیقی حضور یافته بودند. این کنسرت خیریه روز جمعه با حمایت مالی «ریچارد برنسون» فعال تجاری و سرمایه‌گذار انگلیسی برگزار شد تا توجه‌ها را به وضع ونزوئلا جلب کند.
به نوشته آسوشیتدپرس، گوایدو در حاشیه این رویداد با «ایوان دوکه» رئیس جمهوری کلمبیا نیز دیدار داشته است. این در شرایطی است که دیوان عالی ونزوئلا ماه گذشته به درخواست دادستان کل این کشور، گوایدو را ممنوع‌الخروج و حساب‌های بانکی او را مسدود کرده بود.
این اقدام پس از آن صورت گرفت که وی با تکیه بر تظاهرات ضددولتی در ونزوئلا، خود را رئیس جمهوری موقت این کشور نامید و مورد حمایت آمریکا و متحدانش در منطقه قرار گرفت.
ونزوئلا در ماه‌های گذشته با بحران‌های عمیق اقتصادی دست به گریبان بوده و همین موضوع، زمینه را برای سوء استفاده دولت‌های خارجی فراهم کرده است.همزمان با انتشار گزارش‌هایی از درگیری پلیس و تظاهرات‌کننده‌ها در مرزهای ونزوئلا، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد از طرف‌ها خواسته است که از هرگونه خشونت پرهیز کنند.