چند نفر در سال ۹۸ یارانه می‌گیرند؟

اقتصادی - تاریخ: ۱۲-۱۰-۱۳۹۷, ۱۲:۰۱
با پیش‌بینی ۴۲۵ هزار میلیارد ریال به عنوان بودجه یارانه نقدی در سال ۹۸، دولت برنامه‌ریزی کرده تا در سال آینده به ۷۷ میلیون و ۸۳۸ هزار نفر یارانه نقدی ماهیانه به مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان پرداخت کند.
نگاهی به تبصره ۱۴ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نشان می‌دهد که ۱۴۲۶ هزار میلیارد ریال منابع در این بخش در نظر گرفته شده و سهم مصارف سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نیز ۶۲۶ هزار میلیارد ریال یعنی حدود ۴۴ درصد کل منابع است.
بر پایه این گزارش، در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، مبلغ ۴۲۵ هزار میلیارد ریال جهت پرداخت یارانه نقدی پیش بینی شده و در عین حال، دولت قصدی برای افزایش مبلغ یارانه نقدی ندارد و همچنان پرداخت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازاء هر نفر در ماه را مدنظر دارد.
برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت با ثابت نگه داشتن مبلغ یارانه نقدی در سال‌های گذشته، عملا قدرت خرید یارانه ۴۵هزار و ۵۰۰ تومانی را به زیر ۱۰ هزار تومان رسانده و در واقع یارانه نقدی دیگر توانی برای جبران بخشی از هزینه‌های خانوار را ندارد.
با رقم ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که دولت برای اختصاص یارانه نقدی در سال ۹۸ در نظر گرفته، ۷۷ میلیون و ۸۳۸ هزار نفر همچنان در لیست یارانه بگیران باقی خواهند ماند.