توصیه پزشکی مهناز افشار حاشیه‌ساز شد
تجویزهای خطرناک سلبریتی‌ها

شبکه - تاریخ: ۱۴-۰۹-۱۳۹۷, ۱۵:۰۱
آفتاب یزد - گروه شبکه : تعداد فالورهای زیاد در شبکه‌های مجازی این ذهنیت را برای سلبریتی‌ها ایجاد می‌کند که می‌توانند در مورد هر چیزی اظهارنظر و ارائه راهکار کنند؛ این وضع تا جایی پیش رفته است که شخصیت‌هایی با محبوبیت‌های نسبی به خود این اجازه را بدهند که علاوه بر دخالت در مسائل مدیریتی
و اظهار نظرهای سیاسی شاذ اخیرا در پزشکی نیز توان تشخیص پیدا کنند.
از سویی به نظر می‌رسد فضا و جو حاکم بر جامعه این فضا را برای فعالیت آنها فراهم می‌آورد. این اعتماد به سلبریتی‌ها تنها مختص به افراد عادی جامعه نبوده و تا جایی پیش رفته است که «سعید حجاریان» به عنوان یکی از تئوریسین‌های اصلاحات، بگوید:«سیاسیون حرف خود را از زبان سلبریتی‌ها بزنند.»
این تعاریف علت اصلی ایجاد اعتماد به نفس کاذب در سلبرتی‌ها است و تا جایی پیش رفته است که آنها به خود اجازه می‌دهند در مورد هر گزاره‌ای حتی موضوع‌هایی که نیازمند تخصص و مهارت است، اظهار نظر کنند.
آخرین مورد از این نظرات عجیب و غریب، پست اینستاگرامی‌«مهناز افشار» بازیگر سینما است که نسبت به آگاهی رسانی در مورد یک موضوع حساس پزشکی، احساس تکلیف کرده است!
اولین بار نیست که مهناز افشار با بیان نظرات احساسی و غیر دقیق خودش باعث آسیب و ضربه به فضای عمومی‌اجتماع می‌شود، پیشتر نیز با ریتویت کردن یک پست درمورد یک دختر در زلزله کرمانشاه نیز جنجال آفرینی کرد که در نهایت مشخص شد اصل خبر اشتباه بوده است!
این بار اما با انتشار
ویدئوی اینستاگرامی‌درمورد آمپول «نالوکسان»(Naloxone) اطلاع رسانی
اشتباهی انجام داده است. داروی
نالوکسان برای برطرف کردن تضعیف تنفسی ناشی از داروهای شبه تریاک و درمان مسمومیت‌های مواد مخدر مصرف می‌شود.
مهناز افشار در این ویدئو می‌گوید: «طبق آماری که رسیده است متاسفانه بیش از 6 هزار
جوان در اثر سوءمصرف مواد جانشان
را از دست می‌دهند. در صوتی که با یک آمپول می‌توانیم جلوی این آمار را بگیریم. «نالوکسان». طبق آماری که رسیده است، نالوکسان آمپول ارزانی است که بدون نسخه پزشک می‌توان آن را از داروخانه‎ها تهیه کرد؛ حتی در ایران! لطفا اطلاع رسانی کنید تا خانواده‌ها در جریان قرار گرفته و بتوانیم این آمار را کمتر و کمتر کنیم!»
مهناز افشار در کپشن این ویدئو اضافه کرده است: « اطلاع رسانی به خانواده‌ها تنها در جهت استفاده بهنگام در زمان بروزعوارض ناشی از سوءمصرف و همچنین جهت تغییر در سیاستگذاری کلان ارائه این دارو در داروخانه‌ها به افراد، بدون نیار به نسخه پزشک است.»
دکتر «مجید محمدپور» روانپزشک و درمانگر اعتیاد در این مورد می‌گوید:« این دارو در موارد اورژانسی تجویز و برای مسمومیت با داروهای مخدر مثل تریاک و هروئین و در مراکز تخصصی مسمومیت استفاده می‌شود.»
او افزود : «نالوکسان برای کودکانی که به صورت اتفاقی ممکن است اقدام به استعمال مواد مخدر یا متادون کرده باشند، بزرگسالانی که در مصرف مواد و هروئین و یا خوردن متادون زیاد دچار مسمومیت شده باشندو همچنین افرادی که با این مواد و داروها اقدام به خودکشی کنند به شکل تزریقی تجویز می‌شود.»
این روانپزشک و درمانگر اعتیاد در پاسخ به این سوال که آیا بدون نسخه پزشک می‌توان این دارو را مورد استفاده قرار داد، با لحن تعجب‌آمیزی، گفت: به هیچ وجه چنین چیزی ممکن نیست، اینگونه نیست که هر کسی برای تهیه آن اقدام کند، این دارو حتما باید توسط پزشک تجویز و تزریق شود.
او افزود: « تشخیص تجویز این دارو در صورت صلاحدید پزشک است که در شرایط ویژه و اورژانسی که مطمئن است بیمار دچار مسمومیت شده، آن را تجویز می‌کند.»
این درمانگر اعتیاد با اشاره به این که نالوکسان در موارد مسمومیت به‌شدت نجات دهنده و کمک کننده است، گفت: این دارو موارد مصرفی و تجویزهای خاص خودش را دارد و اگر در استفاده از آن اشتباه رخ بدهد می‌تواند بسیار مشکل‌آفرین باشد.
این روانپزشک در مورد عوارض نالوکسان بدون نظارت و اجازه پزشک، گفت: افرادی که این دارو را دریافت می‌کنند با عوارضی هم‌چون خماری شدید، بی قراری و تپش قلب روبرو هستند و اگر بیمار سابقه‌ی مشکل قلبی داشته باشد، می‌تواند منجر به عارضه قلبی و سکته در او شود.
کاربران دنبال کننده صفحه مهناز افشار دراینستاگرام ضمن واکنش به این موضوع، این کار وی را غیرمسئولانه دانستند.
یکی از دنبال کنندگان صفحه او، زیر این پست نوشت:« خانم افشار من یکی از طرفداران شما هستم اما به نظرم این پست شما بیشتر شبیه به یک شوخی خطرناک است و هیچ نقشی جز اطلاع رسانی ندارد. آیا به عنوان یک هنرمند وقتی مطلبی را نشرمی‌دهید، کمترین تحقیق یا فکری در مورد آن می‌کنید؟ »