دسترسی به آب آشامیدنی سالم، آرزوی محال صد‌ها هزار سیستان و بلوچستانی

اجتماعی - تاریخ: ۱۵-۰۸-۱۳۹۷, ۱۵:۰۱
تلاش‌های فراوانی که در دهه‌های گذشته برای آب رسانی به شهر و روستا‌های مختلف کشور صورت گرفت، به رغم اینکه میانگین شاخص دسترسی به آب شرب را در کل کشور به شکل قابل توجهی افزایش داد، اما هنوز میان شاخص‌های کلی با واقعیت‌های موجود در برخی استان‌های کشور تفاوت فاحشی وجود دارد. مثل استان سیستان و بلوچستان که بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد اهالی روستایی اش از آب شرب سالم محروم هستند.
به گزارش «تابناک»، در دورانی که تعداد پر شماری از شهر و روستا‌های کشور به ویژه در استان‌های فلات مرکزی از نعمت دسترسی به آب شرب سالم و لوله کشی شده برخوردار هستند و جدا از این موضوع از امکانات رفاهی دیگری مثل گاز شهری نیز بهره می‌برند، هزاران روستا در جنوب شرق کشور و در استان سیستان و بلوچستان در بی آبی کامل به سر می‌برند و اهالی این روستا‌ها در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند. نبود زیر ساخت‌های مربوط به لوله کشی آب شرب سالم در بیش از ۵۰ درصد از روستا‌های استان سیستان و بلوچستان در کنار تشدید بحران خشکسالی و کاهش شدید بارندگی‌ها اکنون به بحران نگران کننده‌ای تبدیل شده که برای بسیاری از اهالی روستایی این استان راهی جز مهاجرت به شهر‌های کوچک و بزرگ و انتخاب زندگی حاشیه نشینی را باقی نگذاشته است.
در رابطه با این شرایط اخیراً عبدالاحد ریگی در یک نشست خبری به رسانه‌ها گفت:« سه هزار و ۲۴ روستا از مجموع پنج هزار و ۵۹۴ روستا در سیستان و بلوچستان دچار کم آبی هستند. هزار و ۲۵۷ روستای سیستان و بلوچستان با جمعیت بیش از ۲۵۰ هزار نفری با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند روزانه به ازای هر خانوار ۱۵ لیتر آب با تانکر در مناطق روستایی این استان توزیع می‌شود. خشکسالی‌های پی در پی به ویژه سال زراعی ۹۶-۹۷ آسیب جدی به منابع آبی در مناطق روستایی سیستان و بلوچستان وارد کرده که با مکاتبات صورت گرفته اخیرا بیش از هزار و ۲۰ میلیارد تومان به بخش آب کشور اختصاص یافت که ۱۸۰ میلیارد تومان این اعتبار به بخش آب روستایی تخصیص یافت.»
وجود بیش از ۳ هزار روستای فاقد آب شرب سالم و لوله کشی شده در استان سیستان و بلوچستان معنای دیگرش این است که در این استان پهناور صدها هزار نفر از اهالی روستایی از دسترسی به آب شرب سالم و لوله‌کشی محروم هستند و از حداقل امکانات لازم برای زندگی مرفه نیز بهره‌ای ندارند.
هر چند شرکت آب و فاضلاب استان با اخذ بودجه‌های میلیاردی و با تلاش‌های فراوان نهایتاً به هزار و سیصد روستا به وسیله تانکر آب‌رسانی می‌کند، اما همچنان چیزی حدود هزار و دویست روستا در این استان فاقد هرگونه امکان دسترسی به آب آشامیدنی هستند.
آب رسانی با تانکر به بیش از هزار روستای فاقد آب آشامیدنی لوله کشی شده در این استان در حالی است که برای همین خدمات رسانی ناچیز نیز مدیران استانی با مشکل تامین اعتبار و نیز آب سالم رو به رو هستند و بر همین اساس هزینه‌ها‌ی مرتبط با این اقدام نیز بسیار زیاد است.
مسئولان اجرایی استان سیستان و بلوچستان و نیز مدیران ارشد ملی بار‌ها با اشاره به بحران آب این استان از طرح‌های بزرگی، چون انتقال آب دریای عمان به این منطقه سخن گفته‌اند، اما در مقام عمل این اقدام هنوز با پیشرفت قابل ذکری رو به رو نبوده است.