فایننشال تایمز گزارش داد
تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد کانال جدید با ایران برای حفظ برجام

سیاسی - تاریخ: ۲۵-۰۶-۱۳۹۷, ۱۵:۰۱
روزنامه‌ فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: قدرت‌های اروپایی در حال رایزنی برای ایجاد کانال نقل‌ و انتقالات مالی به منظور ادامه تجارت با ایران و مقابله با تحریم‌های آمریکا هستند.به‌ گزارش ‌ایسنا، روزنامه‌ فایننشال تایمز در ادامه‌ گزارش داد: فرانسه، آلمان و انگلیس در ادامه‌ تلاش‌ها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه تهران و حفظ توافق هسته‌ای تاریخی با ایران در حال رایزنی با مقامات اتحادیه اروپا برای ایجاد یک ابزار مالی در آستانه بازگشت بخش دوم این تحریم‌های واشنگتن هستند.
به نوشته روزنامه‌ فایننشال تایمز تلاش رسمی اتحادیه اروپا برای حفظ به دسترسی مالی ایران شکاف فراآتلانتیک را پس از این که واشنگتن به شرکت‌های اروپایی هشدار داد در صورت ادامه‌ تجارت با ایران و عدم همکاری با تحریم‌ها علیه تهران با پاسخ آمریکا مواجه و از نظام مالی آمریکا بیرون خواهند شد، عمیق‌تر خواهد کرد.
به گفته دیپلمات‌ها هدف قانونگذاران اروپایی کمک به حفظ تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا و بهره‌مندی تهران از منافع اقتصادی مورد انتظار از توافق هسته‌ای است.
این دیپلمات‌ها همچنین گفتند: تروئیکای اروپا به همراه روسیه و چین که همگی از امضا کنندگان توافق هسته‌ای هستند، در طول این ماه‌ها با کمیسیون اروپا و خدمات دیپلماتیک این اتحادیه برای ایجاد این کانال نقل‌ و انتقالات مالی همکاری داشته‌اند.
روزنامه‌ فایننشال تایمز در ادامه‌ نوشت: ایده‌های مختلف درباره چگونگی ایجاد این مکانیزم و ساختار آن کماکان در حال بررسی است. یک سخنگوی وزارت اقتصاد فرانسه در این باره، گفت‌: تاکنون یک تصمیم سیاسی درباره فرمت ‌دقیق این ابزار مالی مستقل اتخاذ نشده است، اما روند این تلاش‌ها تسریع شده است.