موسویان:
رویکرد آمریکا در قبال ایران نتیجه معکوس دارد

سیاسی - تاریخ: ۲۱-۰۶-۱۳۹۷, ۱۵:۰۱
سید حسین موسویان پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای، در مقاله ای برای لوبلاگ آمریکا نوشت: ایران بلوک شرق را به غرب ترجیح می‌دهد زیرا قدرتهای بلوک شرق به تعهدات برجامی خود بیشترعمل می‌کنند.
در مقاله موسویان آمده است: درحالیکه فاز نظامی بحران سوریه به پایان نزدیک می‌شود، سران روسیه، ایران و ترکیه درنشست تهران بر حق تعیین سرنوشت سوریه توسط مردم این کشور واز طریق انتخاباتی فراگیر، آزاد وعادلانه تاکید کردند. آنها همچنین توافق کردند که به همکاری مشترک خود در سوریه تا نابودی کامل گروه‌های تروریستی اعلامی از سوی سازمان ملل همچون داعش و القاعده و جبهه النصره ادامه دهند.
وی ادامه داد: وقتی که بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد کشورهای عضو ائتلاف آمریکا همچون عربستان ازتمام ظرفیت خود برای حذف بشار اسد استفاده کردند. لیکن همکاری مشترک روسیه و ایران برای حفظ حکومت سوریه مانع موفقیت ائتلاف آمریکا شد. با پیوستن آنکارا به محور مسکو - تهران، پیروزی اسد درجنگ شش ساله نزدیک شده است.اگر مثلث روسیه، ایران و ترکیه درمورد سوریه موفق شود، این مثلث می‌تواند نقش اساسی در مدیریت بحران‌های دیگر منطقه ایفا کند.
به گفته موسویان، روابط روسیه و ایران هیچگاه تا این حد نزدیک نبوده است. تلخ ترین دوران تاریخ معاصر ایران در ۲۰۰ سال گذشته، تصرف سرزمینهای ایران شامل: منطقه قفقاز، دریای خزر،مرو، سمرقند، بخارا، ایروان، نخجوان و تاجیکستان توسط روسها در دوران پادشاهی فتحعلی‌شاه و ناصرالدین شاه است. پس از جنگ جهانی دوم نیز روسیه با تشکیل و هدایت حزب کمونیستی توده و فرقه دموکرات در آذربایجان، سعی در تجزیه ایران داشت.
این پژوهشگر دانشگاه پرینستون تصریح کرد :روابط ایران و آمریکا با دوستی آغاز شد و در مقاطعی از تاریخ گذشته، مردم ایران کشورآمریکا را خیرخواه خود تلقی می‌کردند. اما این روند از شصت سال پیش تغییر کرد. کودتای آمریکا و انگلیس درسال ۱۹۵۳ و ساقط کردن دولت مردمی مصدق، حمایت از تجاوز صدام به خاک ایران در سال ۱۹۸۰، ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران و کشته شدن ۲۹۰ تن غیرنظامی، حمایت از به کارگیری سلاح شیمیایی توسط صدام علیه ایران و کشنده ترین تحریمهای اقتصادی از جمله موارد لیست بلند بالای خاطرات تلخ ایرانیها از آمریکاست.عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای خاطرنشان ساخت: بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ در ایران، بنیان سیاست خارجی ایران براساس اصل 'نه شرقی، نه غربی' تعریف شد تا ایران استقلال خود را در روابط با قدرتهای خارجی حفظ کند. با این وجود سیاستهای خصمانه آمریکا و بی اعتمادی کامل به آمریکا، موجب چرخش سیاست خارجی ایران به سمت شرق شده است. اخیرا رهبر عالی ایران مذاکرات هسته ای با آمریکا را اشتباه خواند. آقای ولایتی مشاور سیاست خارجی ایشان، ترامپ را 'غیرقابل اعتماد' و پوتین رئیس جمهور روسیه را'شجاع و منطقی' دانست.
به عقیده موسویان، چنین وضعیتی بی دلیل نیست. چون آمریکا درحالی چهل و پنج پایگاه وسیع با حدود صد و سی هزار سرباز در اطراف مرزهای ایران دارد که سیاست تغییر رژیم ایران را در چهل سال گذشته در دستور کار خود داشته، با نقش و جایگاه منطقه ای ایران مبارزه کرده، با اعمال سیاست تحریم، در حقیقت رفاه و توسعه اقتصادی ایران را نشانه گرفته و با تمام ظرفیت با جایگاه و نقش منطقه ای ایران مبارزه کرده است. دیپلمات سابق ایرانی گفت: در حالیکه روسیه و چین و هند هیچکدام حضور نظامی خصمانه ای در مرزهای ایران ندارند، در روابط دوجانبه و منطقه‌ای به جمهوری اسلامی بعنوان یک شریک سیاسی- امنیتی- اقتصادی نگاه کرده، ایران را در مبارزه با تروریسم همکاری قدرتمند می‌دانند، با سیاست آمریکا در خصوص تغییر رژیم ایران را مخالف و نقش مشروع و طبیعی ایران در منطقه پذیرفته و همکاری می‌کنند.
وی نوشت: روابط ایران با هند و چین، دوقدرت بلوک شرق، ریشه تاریخی براساس دوستی و احترام متقابل دارد. علاوه برآن قدرتهای بلوک شرق توانسته‌اند هم با ایران و هم با دشمنان منطقه ای ایران بویژه اسرائیل و عربستان و امارات روابطی متعادل و نرمال داشته باشند درحالیکه آمریکا بطور کامل در زمین دشمنان منطقه ای ایران بازی می‌کند. موسویان ابراز داشت: برجام شرایطی بوجود آورد که می‌توانست تحولی در روابط منفی چهل سال گذشته ایران و غرب بوجود آورد. زیرا اولین باری بود که ایران وآمریکا مستقیما در سطح عالی راجع به یکی از موارد اختلافی مذاکره و توافق کردند. درطول سه سال گذشته برجام توسط ایران بطور کامل اجرا شده و بعنوان جامع‌ترین سند تاریخ عدم اشاعه سلاح‌های هسته ای شناخته شد. رهبر عالی ایران هم اظهار نمود که اگر آمریکا به تعهداتش درمورد برجام عمل کند، این می‌تواند فتح بابی برای ادامه گفت وگوها درمورد سایر مسائل باشد. موسویان افزود: منتهی ترامپ رئیس جمهور آمریکا به توصیه نتانیاهو و فشار عربستان، یکجانبه از توافق خارج شد و قطعنامه سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی هسته ای را زیر پا گذاشت، تحریمهای فرامرزی را اعاده کرد و بدین ترتیب مهر تاییدی بر بی اعتمادی‌های چهل ساله ایران گذاشت و شانس گفت وگو و همکاری درمورد مسائل منطقه ای را کشت.به عقیده این پژوهشگر، در روند پیش رو دو عامل در آینده روابط ایران با قدرتهای بلوک شرق و غرب تاثیرگذارخواهد بود:
اول اینکه با وجودی که روسیه و چین و اروپا با عزمی راسخ بدنبال اجرای برجام هستند اما آسیب پذیری اروپا از تحریم‌های فرامرزی آمریکا به مراتب بیشتر از قدرت‌های بلوک شرق است. بنظر می‌رسد قدرتهای بلوک شرق به تعهدات برجامی خود بیشترعمل نمایند و از خلا موجود که ترامپ در روابط غرب با ایران بوجود آورده، استفاده کرده و ایران را بیش از پیش متحد خود سازند. درعین حال، تهران به عملکرد اروپا چشم دوخته که آیا اروپا خواهد توانست استقلال خود در اجرای برجام منهای آمریکا را به اثبات رسانده و حداقل روابط بخشی از بلوک غرب با ایران را حفظ و مدیریت کند یا خیر.
دوم اینکه آیا تهران و واشنگتن دردوره ترامپ گفت وگوی مستقیم را آغاز خواهند کرد یا خیر؟ ترامپ اظهار نموده که هدف وی از تخریب برجام و افزایش فشارها و تحریم‌ها، دستیابی به یک معامله بزرگتر با ایران است.
به گزارش ایرنا، او گفته که ایران با وی تماس می‌گیرد و گفت وگو خواهد کرد. واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران گفته که ترامپ هشت بار برای گفت وگو با روحانی تماس گرفته است. در هرصورت مقام معظم رهبری که تصمیم گیرنده نهایی سیاست خارجی ایران است، اخیرا تصریح کرد که ایران در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.عضو پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: در عین حال ۳۰ سال تجربه من از کار در سیستم حکومتی ایران بعد ازانقلاب، نشان می‌دهد که سیاست آمریکا مبنی بر توهین و تحریم و تحقیر ایران، نتیجه معکوس داده و موجب سخت تر شدن مواضع ایران و نفی هرگونه مذاکره با آمریکا خواهد شد. در حالیکه روابط ایران با بلوک شرق مستمرا تقویت و با بلوک غرب تضعیف می‌شود، ترامپ و برجام نقش مهمی در آینده روابط ایران با دو بلوک قدرت شرق و غرب ایفا خواهند کرد. پژوهشگر مذکور تصریح کرد: مسیر فعلی سیاست‌های ترامپ موجب کاهش قدرت رهبری آمریکا در سطح جهان خواهد شد. تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، ایران و ترکیه موجب تقویت اتحاد این سه کشور خواهد شد و حتی ایران روابط خود را با سایر قدرت‌های جهان همچون هند و چین توسعه خواهد داد که مجموعه این روند می‌تواند به سلطه شش دهه آمریکا درخاورمیانه پایان دهد.